Riukiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wyspy Nansei)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia.
Riukiu
Ilustracja
Okinawa, największa wyspa archipelagu
Państwo  Japonia
Akwen Morze Wschodniochińskie, Morze Filipińskie
Wyspy Okinawa, Amami Ōshima
Liczba wysp >100
Powierzchnia 4642 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

1 550 161
• gęstość 333,93 os./km²
Mapa
Położenie na mapie
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Riukiu
Riukiu
Ziemia27°00′N 128°30′E/27,000000 128,500000

Riukiu (jap. 南西諸島 Nansei Shotō)archipelag rozciągający się między Tajwanem a Kiusiu[1], należący do Japonii. Japońska nazwa Nansei Shotō oznacza „Wyspy Południowo-Zachodnie”. Oddziela Morze Wschodniochińskie od Morza Filipińskiego.

Terminologia[edytuj | edytuj kod]

Termin „wyspy Riukiu” może odnosić się zarówno do całego archipelagu, jak też do głównej grupy wysp tego archipelagu, Ryūkyū Shotō (jap. 琉球諸島), która rozciąga się od Tajwanu do Okinawy[1]. Ponadto używana bywa nazwa Ryūkyū-rettō (jap. 琉球列島) (grupa wysp, archipelag Ryūkyū), która określa wyspy należące do terytorium historycznego Królestwa Riukiu i obszar kultury i języków riukiuańskich: wyspy Amami, Okinawa, Miyako i Yaeyama.

Ryūkyū-shotō to grupa wysp leżąca poniżej 27 równoleżnika (wyspy Okinawa, Miyako i Yaeyama), na terytorium dzisiejszej prefektury Okinawa. Północna część archipelagu Riukiu zwana jest Satsunan Shotō 薩南諸島, czyli „wyspy na południe od Satsumy”. Satsunan Shotō obejmuje wyspy Amami, które Satsuma oderwała od Królestwa Riukiu w 1609 r.

Dawna japońska nazwa Riukiu to Nantō (Wyspy Południowe). Japońskie kroniki z VIII wieku sugerują, że niektóre wyspy Nantō mogły być luźno związane z dworem Yamato. W XII wieku powstało tu niepodległe państwo, znane później jako Królestwo Riukiu, którego terytorium rozciągało się od wysp Amami na północy po Yonaguni na południowym zachodzie. W 1609 r. królestwo straciło Amami, a w 1879 r. zostało całkowicie zaanektowane przez Japonię. W miejsce jego powstała prefektura Okinawa. Japonia przyłączyła do Okinawy także wyspy Daitō (1892 r.) i Senkaku (1895 r.), które z geograficznego punktu widzenia nie leżą w obrębie wysp Riukiu. Po drugiej wojnie światowej Riukiu okupowane były przez USA (Amami do 25 grudnia 1953 r., a Okinawa do 15 maja 1972 r.).

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Wyspy Riukiu tworzą łuk wyspowy, powstały ponad strefą subdukcji w miejscu styku płyty eurazjatyckiej z płytą filipińską. Są to wyspy wulkaniczne; u wschodnich wybrzeży Riukiu rozciąga się Rów Riukiu, głęboki rów oceaniczny.

Główne wyspy[edytuj | edytuj kod]

Transkrypcja nazw zgodnie z wykazem Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]