Wyspy Nowosyberyjskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspy Nowosyberyjskie
Ilustracja
Wybrzeże Rosji i Wyspy Nowosyberyjskie w lecie
Kontynent Azja
Państwo  Rosja
Republika  Jakucja
Akwen Morze Łaptiewów / Morze Wschodniosyberyjskie
Powierzchnia ~35 300 km²
Mapa
Położenie na mapie
Położenie na mapie Jakucji
Mapa lokalizacyjna Jakucji
Wyspy Nowosyberyjskie
Wyspy Nowosyberyjskie
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Wyspy Nowosyberyjskie
Wyspy Nowosyberyjskie
Ziemia75°16′N 145°15′E/75,266667 145,250000

Wyspy Nowosyberyjskie (ros. Новосиби́рские острова, Nowosibirskije ostrowa) – archipelag położony na Oceanie Arktycznym, pomiędzy Morzem Łaptiewów a Morzem Wschodniosyberyjskim o łącznej powierzchni ponad 35 tys. km², należą do Jakucji.

Archipelag składa się z trzech grup wysp: Wysp Anjou (właściwe Nowosyberyjskie), Wysp Lachowskich i Wysp De Longa. Największą wyspą archipelagu jest Kotielnyj o powierzchni 23 tys. km2, pod względem powierzchni 47. wyspa na świecie.

Większość wysp zbudowana jest z luźnych materiałów osadowych, zachodnie wyspy zbudowane są z wapienia i łupku. Najwyższy szczyt wysp wnosi się na wysokość 374 m. Na wyspach panuje klimat arktyczny, pokryte są śniegiem przez 9 miesięcy w roku, przeciętna temperatura w styczniu wynosi od −28 °C do −31 °C.

W czerwcu, na brzegach wysp maksymalna przeciętna temperatura to +8 °C do +11 °C, a minimalna przeciętna temperatura waha się od 3 °C do +1 °C, spowodowane jest to mroźnymi, arktycznymi morzami. Wewnątrz wysp jest znacznie cieplej, przeciętna maksymalna temperatura wynosi od +16 °C do +19 °C, a minimalna od +3 °C do +6 °C

Roczne opady atmosferyczne do 132 mm.

Na wyspach znajduje się wiele jezior i bagien, a powierzchnia wysp pokryta jest typową roślinnością tundrową.

Pierwsze wzmianki o wyspach pojawiły się na początku XVIII wieku w przekazach Kozaka Jakowa Piermiakowa (Яков Пермяков). Na największej wyspie Kotielnyj w latach 1923 - 1993 znajdowała się rosyjska baza militarna, którą 13 września 2013 reaktywowano.