Wyspy Paklińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspy Paklińskie
Kontynent

Europa

Państwo

 Chorwacja

Akwen

Morze Adriatyckie

Powierzchnia

7,165 km²

Populacja (2006)
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, na dole znajduje się punkt z opisem „Wyspy Paklińskie”
Ziemia43°10′N 16°22′E/43,166667 16,366667
Mapa wyspy
Wyspy Paklinskie widziane z miasta Hvar, na pierwszym planie wysepka Galešnik, z tyłu Sveti Jerolim, a po prawej fragment wyspy Marinkovac
Wyspy Paklińskie, od prawej: Mali Vodnjak, Veli Vodnjak, Travna i Paržanj, z tyłu Vis

Wyspy Paklińskie[potrzebny przypis] (chorw. Paklinski otoci, chorw. Pakleni otoci) – grupa 16 chorwackich wysepek na Adriatyku, na południe od miasta i wyspy Hvar o łącznej powierzchni prawie 7,2 km².

Wyspy są oddzielone od Hvaru kanałem Paklińskim i stanowią naturalną osłonę dla portu Hvar. Nazwa wysp pochodzi od słowa paklina, oznaczającego żywicę sosny w lokalnym dialekcie języka chorwackiego, używaną tutaj do uszczelniania kadłubów statków i łodzi.

Największą z wysp jest Sveti Klement (pow. 5,276 km²)[1], której nazwa pochodzi od kaplicy zbudowanej tutaj w XV w., poświęconej św. Klemensowi. Na wyspie są również pozostałości kopców iliryjskich i ruiny rzymskich willi.

Pozostałe wysepki to, kolejno z zachodu na wschód:

Wyspy Sveti Klement i Borovac (wschodni) rozdziela cieśnina Velo ždrilo, Borovac (wschodni) i Planikovac – Malo ždrilo (min. szerokość 75 m, min. głębokość 1 m), Planikovac i Marinkovac – Ždrilca (min. szerokość 180 m, min. głębokość 1 m).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]