Wystawa Związku Miast Polskich 1925 w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wystawa Związku Miast Polskich 1925 w Poznaniu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Data

3–10 maja 1925

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wystawa Związku Miast Polskich 1925 w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wystawa Związku Miast Polskich 1925 w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wystawa Związku Miast Polskich 1925 w Poznaniu”
Ziemia52°24′13,4″N 16°54′32,0″E/52,403722 16,908889
Delegaci I Zjazdu Gospodarczego Związku Miast

Wystawa Związku Miast Polskich 1925 w Poznaniu – wystawa odbywająca się w okresie 3–10 maja 1925 roku w Poznaniu, na terenie obecnych Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Była to pierwsza wystawa Związku Miast Polskich[1], zorganizowana w trakcie trwania V Targu Poznańskiego (obecnie Międzynarodowe Targi Poznańskie), który zarazem był pierwszym targiem odbywającym się w Poznaniu, mającym charakter międzynarodowy. Na wystawie przedstawiono stan miast w Polsce, ich aktualne potrzeby i stojące przed nimi zadania. Związek przygotował liczący ponad 300 stron „Katalog Wystawy Związku Miast Polskich”, który zawierał szczegółowy spis elementów wystawy, a także zawierał rys historyczny i informacje o ostatnich dokonaniach oraz osiągnięciach gospodarczych i społeczno-kulturalnych każdego z 33 miast biorących udział w wystawie[2]. Swoje ekspozycje miały m.in. następujące miasta: Poznań, Kraków, Łódź, Lwów, Katowice, Bydgoszcz, Lublin, Częstochowa, Stanisławów, Radom, Grudziądz, Kalisz, Toruń, Piotrków, Rzeszów, Gniezno, Kutno, Inowrocław, Łuck, Zamość, Mysłowice, Ostrowiec, Września, Wieliczka, Nakło, Czarnków nad Notecią, Szamotuły, Wieleń, Nowy Tomyśl, Grodzisk i Bojanowo[3].

Podczas trwania wystawy, w dniach 6–7 maja 1925 roku w Poznaniu odbył się pierwszy Zjazd Gospodarczy Delegatów Miast[2]. W zjeździe uczestniczyło 120 delegatów[4].

Wystawa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy targów lwowskich złożyli prośbę o udostępnienie ekspozycji targowej na przyszłych V Międzynarodowych Targach Wschodnich we Lwowie odbywających się w dniach 5–15 września 1925 roku[2][4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]