Wystawa psów rasowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mopsy na Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Opolu
Sędziowska ocena uzębienia Jużaka na krajowej wystawie psów rasowych w Raciborzu

Wystawa psów rasowych – impreza organizowana przez organizacje kynologiczne, której celem jest zgromadzenie psów rasowych w określonym miejscu i czasie, oraz dokonanie ich prezentacji i oceny.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Wystawy psów przebiegają zgodnie z regulaminem danej organizacji. Podczas pokazów pies musi zostać zaprezentowany w określony sposób i jest porównywany z innymi psami. Oceną psów podczas wystawy zajmują się sędziowie kynologiczni. Pod uwagę brany jest zarówno wygląd zewnętrzny psa (eksterier), jak i jego cechy psychiczne oraz ułożenie i posłuszeństwo wobec właściciela. Efektem oceny jest przyznanie psu określonej noty, a dodatkowo możliwe jest przyznanie tytułu, który otrzymuje najlepszy z porównywanych psów w danej grupie.

Zazwyczaj na każdej wystawie odbywają się zawody lub konkursy lub tzw. field – traitls (konkursy w polu). Oceniane są próby pracy podejmowane przez psy myśliwskie czy też próby posłuszeństwa psów pasterskich[1]

Wystawy psów pełnią ważną rolę w selekcji najbardziej wartościowych osobników. Przyznane oceny decydują o tym, czy pies lub suka będą mogły być w przyszłości wykorzystane do reprodukcji. Inną rolą wystaw jest wymiana doświadczeń pomiędzy hodowcami, poznawanie ras, a także spotkanie towarzyskie osób o podobnych zainteresowaniach.

Na wystawach psy mogą zdobyć wiele tytułów. Najważniejsze z nich to:

  • BIS (Best in Show) – "Zwycięzca Wystawy" – otrzymuje najlepszy pies na wystawie
  • BOG (Best of Group) – "Zwycięzca Grupy" – otrzymuje najlepszy pies w swojej grupie
  • BOB (Best of Breed) – "Zwycięzca Rasy" – otrzymuje najlepszy pies w swojej rasie.

Historia wystaw psów rasowych[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wystawa psów odbyła się w Newcastle w 1859 roku (czyli w roku, w którym opublikowano O powstawaniu gatunków). Zaprezentowano na niej dobrze znane psie rasy, takie jak pointery, setery i spaniele.

Współcześnie w Stanach Zjednoczonych odbywa się 11 tysięcy wystaw psów rocznie[potrzebny przypis].

Wystawy Psów Rasowych w Polsce organizowane są przez stowarzyszenia takie jak:

Po raz pierwszy Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zorganizowała Światową Wystawę Psów Rasowych w Polsce w roku 2006 w Poznaniu. Na wystawę zgłoszonych było 20 889 psów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Josep Cuello Subirana: Mój przyjaciel pies, mój najwierniejszy towarzysz. s. 216 – 221.
  2. Iwona Giczela "Poznański i polski sukces", "Pies" 6/2006

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Josep Cuello Subirana: Mój przyjaciel pies, mój najwierniejszy towarzysz. Warszawa: Dom Wydawniczy "Bellona", 1998. ISBN 83-11-08761-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]