Wystawocznaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wystawocznaja
Выставочная
Zdjęcie Wystawocznaja
Państwo  Rosja
Data otwarcia 10 września 2005
Długość peronu 118 m
Szerokość peronu 11.8 m
Filowska
(Kijewskaja - Wystawocznaja)
Poprzednia stacja Meżdunarodnaja (Международная)
Następna stacja Kijewskaja (Киевская)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Wystawocznaja
Wystawocznaja
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Wystawocznaja
Wystawocznaja
Ziemia55°44′56,75″N 37°32′35,53″E/55,749097 37,543203
Portal Portal Transport szynowy

Wystawocznaja (Выставочная)stacja moskiewskiego metra linii Filowskiej (kod 188), położona w rejonie Priesnienskij w centralnym okręgu administracyjnym Moskwy, stanowi ważny element komunikacji z Centrum Biznesowym Moskwy. Początkowo nazywała się Diełowoj Centr (Деловой центр), ale 1 czerwca 2009 nazwę zmieniono na Wystawocznaja nawiązując do pobliskiego Centrum Expo. Wyjścia prowadzą na ulicę Krasnopresnenskaja Nabereżnaja, most Bagration i do centrum Expo.

Konstrukcja i wystrój[edytuj]

Stacja posiada dwa poziomy, na niższym znajduje się peron, na wyższym przejścia. Zaprojektowana według indywidualnego projektu, wystrój znacznie odbiega od pozostałych stacji na linii. Różne kolory wystroju, oświetlenie i kształty podwieszanych sufitów wyznaczają strefy transportu, pieszych, wystawy i punktów informacji. Wnętrza westybuli wyłożono beżowym marmurem, ściany nad torami brązowym marmurem i plastikowymi panelami, podłogi granitem, sufity wykonano z aluminium. Wszystkie okna, barierki, kolumny i elementy wystroju wykonano z nierdzewnej stali.

Rozwój[edytuj]

Wystawocznaja ma być jedną z trzech stacji z kompleksu przesiadkowego powstającego tu poprzez przecięcie się linii Filowskiej z wydłużoną linią Kalinińską i planowaną linią okrężną Chodynskaja (Ходынская линия). Pozostałe stacje są kompletne, ale obecnie zamknięte.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]