Wyszukiwarka Google

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyszukiwarka Google
Ilustracja
Typ strony

wyszukiwarka internetowa

Komercyjna

tak

Data powstania

27 września 1998

Autor

Larry Page i Siergiej Brin

Właściciel

Google Inc.

Rejestracja

opcjonalnie

Wersje językowe

usługa wielojęzyczna (123)

Strona internetowa

Wyszukiwarka Google (ang. Google Search) – wyszukiwarka internetowa stworzona przez amerykańską spółkę Google LLC. Jej celem jest skatalogowanie wszystkich możliwych informacji i udostępnienie ich za pomocą Internetu. Serwis był notowany w rankingu Alexa na miejscu 1[1]

Wedle danych z lipca 2008 roku Google indeksuje ponad bilion stron WWW. Większość przeszukiwanych informacji gromadzona jest w uproszczonym formacie na serwerach Google (za pomocą buforowania ich zawartości), dzięki czemu są one dostępne nawet po ich usunięciu z oryginalnego źródła.

Nazwa wyszukiwarki jest grą słów i pochodzi od matematycznego terminu googol, oznaczającego Nazwa miała też odzwierciedlać zamierzenia przedsiębiorstwa do objęcia indeksacją jak największej liczby stron ze światowych zasobów Internetu.

Sieć stron WWW związanych z Google

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jako wyszukiwarka internetowa Google zostało założone przez Larry’ego Page’a oraz Sergey’a Brina w 1996 roku w ramach ich projektu studenckiego na Uniwersytecie Stanforda. Wedle ich sposobu rozumowania wyszukiwarka oparta na matematycznej analizie zależności pomiędzy stronami internetowymi działałaby lepiej, niż metody zwykłego segregowania wyników na podstawie częstotliwości występowania wyszukiwanej frazy. Na początku nazwą roboczą powstałej wyszukiwarki było słowo BackRub, pochodzące od angielskiego słowa backlink, oznaczającego liczbę stron linkujących do danego wyniku.

7 września 1998 roku Page i Brin założyli spółkę działającą pod firmą Google Inc., która na początku miała swoją siedzibę w Menlo Park, w Kalifornii. Niedługo potem została uruchomiona strona google.com, a w lutym 1999 roku siedziba spółki została przeniesiona do Palo Alto w Kalifornii. Mając na uwadze coraz większe zainteresowanie swoją wyszukiwarką i rosnące zyski z tekstowych reklam znajdujących się na stronach wynikowych, dwójka założycieli serwisu postanowiła wynająć zespół budynków znajdujących się w Mountain View w Kalifornii. Nowa siedziba przedsiębiorstwa została nazwana Googleplex, co z jednej strony jest grą słów Google oraz Complex, jednak z drugiej oznacza to googolplex, czyli 10 podniesione do potęgi googola

Na początku 2004 roku Google kontrolowało 80% rynku wyszukiwarek za pomocą swoich technologii wydzierżawionych Yahoo!, AOL oraz CNNowi. Gdy Yahoo! odstąpiło od umowy z Google i założyło własną wyszukiwarkę, udział Google na tym rynku nieco zmalał. 2 września 2015 roku Google zaprezentowało nowe logo wyszukiwarki.

W lutym 2016 r. Google zapowiedziało, iż pragnie polepszyć wyniki wyszukiwań, poprzez zastosowanie sztucznej inteligencji[2].

Technologie Google[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszą technologią Google, która została opatentowana jest PageRank, czyli system segregowania wyników na stronach wynikowych.

PageRank[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: PageRank.

PageRank to matematyczny algorytm stworzony przez twórców oprogramowania Google, na podstawie którego obliczana jest ważność znalezionych stron dla każdego zapytania. Poprzez prześledzenie wartości PageRank wszystkich stron, które linkują do strony wynikowej, wyliczany jest PageRank dla znalezionej strony.

Googlebot[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Googlebot.

Googlebot jest robotem internetowym indeksującym strony internetowe. Codziennie przeszukuje on internet w poszukiwaniu nowych linków i sprawdzaniu aktualizacji obecnych stron. Wysyła on także zawartości HTML stron do głównego serwera, gdzie są one cache’owane w pamięci serwera. W zależności od częstotliwości aktualizacji danej strony, Googlebot indeksuje ją ponownie w odpowiednim przedziale czasowym.

Korzystanie z Google[edytuj | edytuj kod]

Operatory[edytuj | edytuj kod]

Google Suggest – podpowiada przy wpisywaniu wyszukiwanej frazy

W wyszukiwarce dostępne są operatory ułatwiające korzystanie z niej.

 • cudzysłów ("jakieś długie wyrażenie")
Wyszukiwarka wyszuka strony zawierające dane wyrażenie (nie pokaże stron zawierających dane słowa w innej kolejności).
Przykład: wyniki wyszukania "sposób na nudę".
 • minus (słowo -słówko)
W wynikach wyszukiwania pojawią się strony dla wyszukania słowo bez stron zawierających słówko.
Przykład: wyniki wyszukania kaczor -donald.
 • OR ang. lub (słowo OR słówko)
Wyszukuje strony dla zapytania słowo lub słówko
Przykład: wyniki dla wyszukania pepsi OR coca-cola.
 • site ang. strona (dana fraza site:domena)
Wyszukuje strony z daną domeną.
Przykład: wyniki wyszukiwań dla GMO site:edu.pl

Opcje wyszukiwania[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna lista dostępnych opcji wyszukiwania w wyszukiwarce Google znajduje się na stronie google.pl/help/features.html.

 • Szczęśliwy traf
Szczęśliwy traf (ang. I’m feeling lucky) przenosi nas na stronę, która znalazłaby się na pierwszym miejscu na liście wyszukiwania. Użytkownik korzystając z tej funkcji pomija stronę z wynikami wyszukiwania i wyświetlane na niej reklamy. Na przycisku „Szczęśliwy traf” Google traci 110 mln dolarów rocznie. Sergey Brin na antenie radia Marketplace powiedział, że ok. 1% zapytań dla wyszukiwarki kończy się wciśnięciem tego przycisku[3].
 • Definicje
Aby uzyskać definicję słowa lub wyrażenia, należy wpisać w pasek wyszukiwarki „define dana fraza” lub (aby uzyskać listę dostępnych definicji) „define:dana fraza”.
 • Kalkulator
Aby użyć wyszukiwarki Google jako kalkulatora, wystarczy wpisać wyrażenie matematyczne jako zapytanie. Kalkulator podaje wyniki zadań z zakresu podstawowej arytmetyki i zaawansowanej matematyki, przelicza jednostki miary i podaje stałe fizyczne. W kwietniu 2008 roku usługa została dostosowana dla polskich użytkowników.
 • Linki z pamięci podręcznej
Jedną z opcji Google jest opcja „Kopia” (ang. „Cached”) pojawiająca się przy każdym znalezionym linku. Nieraz bywa tak, że znaleziona strona przestała istnieć lub zmieniła swoją zawartość. Aby zobaczyć starą zawartość, właśnie wyszukaną przez Google, należy kliknąć na link Kopia/Cached.
 • Przelicznik walut
Google posiada także wbudowany przelicznik walut. Przykłady:
  • 24,5 złotych w dolarach [1]
  • 1 PLN w CNY (walucie Chin) [2]
 • Typy plików
Oprócz stron HTML Google przeszukuje treść 12 formatów plików. Są to:
Treść plików innych typów nie jest indeksowana, ale jeśli dany plik spełnia kryteria wyszukiwania, zostanie wyświetlony w wynikach.
Aby ograniczyć wyniki do danego formatu należy w zapytaniu dodać tekst „filetype:format pliku”.

Reklamy[edytuj | edytuj kod]

Na stronie wyników wyszukiwania w prawym górnym rogu wyświetlają się kontekstowe reklamy AdWords.

Serwery[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy produkcyjny serwer Google

Do przeszukiwania i indeksowania zasobów Internetu Google wykorzystuje rozmieszczone w różnych miejscach na kuli ziemskiej serwerownie, działające w oparciu o system operacyjny Linux. Dokładna liczba serwerowni, jak też samych komputerów jest trzymana przez Google w tajemnicy.

Żarty[edytuj | edytuj kod]

Wersje językowe[edytuj | edytuj kod]

Kilka wersji językowych udostępniono w ramach żartu, np.

Istnieje także elgooG.

Wielkie Pytanie o Życie, Wszechświat i całą resztę[edytuj | edytuj kod]

Nawiązując do trylogii Douglasa Adamsa Autostopem przez Galaktykę kalkulator Google jako wynik zapytania the answer to life, the universe and everything (odpowiedź na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę) podaje liczbę 42[4].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Zdaniem Daniela Brandta Google narusza prywatność użytkowników sieci na różne sposoby[5].

Google w Chinach[edytuj | edytuj kod]

Spółka Google pod koniec stycznia 2006 roku na terenie Chin wprowadziła ocenzurowaną wersję wyszukiwarki blokującej dostęp do haseł: Tajwan, Tybet, Dalajlama, prawa człowieka. Chińska wersja www.google.cn udostępnia tylko strony internetowe zaakceptowane przez chińskie Biuro Bezpieczeństwa Publicznego. Protesty wobec polityki spółki Google zorganizowała organizacja Students for Free Tybet pod hasłem „No luv 4 Google”. Organizacja zachęca do zaprzestania korzystania z usług tej spółki. Należy jednak zauważyć, że wszystkie wyszukiwarki działające wcześniej w Chinach (Baidu, Yahoo!, MSN) również musiały zastosować się do lokalnego prawa.

Google bomb[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Google bomb.

Google było ofiarą praktyk internautów polegających na linkowaniu z wielu stron z mylną treścią hiperłącza do strony, która miała się pojawić pod danym wyszukaniem. Przez jakiś czas na pierwszych miejscach w wynikach np. dla zapytania siedziba szatana pojawiała się oficjalna strona Radia Maryja, a dla zapytania kretyn strona Andrzeja Leppera. W odpowiedzi spółka Google dopracowała swoje technologie tak, że podobne praktyki są utrudnione.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Google.com Traffic, Demographics and Competitors – Alexa, www.alexa.com [dostęp 2016-12-29].
 2. Nachodzą wielkie zmiany w wyszukiwarce Google, Wirtualna Polska, 4 lutego 2016 [dostęp 2016-02-05] (pol.).
 3. Szczęśliwy traf kosztuje Google 110 mln USD w ciągu roku. interaktywnie.com, 2007-11-28. [dostęp 2009-04-19].
 4. the answer to life, the universe and everything – Szukaj w Google, www.google.com [dostęp 2017-11-27] (pol.).
 5. Google critic Daniel Brandt takes all of his sites offline. Leave Google Behind, 2012-02-22. [dostęp 2013-06-11]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]