Wywiad ustrukturyzowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wywiad ustrukturyzowany, wywiad standaryzowany – technika badawcza stosowana w badaniach jakościowych. Typ wywiadu, w którym pytania są opracowane wcześniej, i są zadawane respondentowi w z góry ustalonej kolejności.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Zwykle zadaje się najpierw pytania rozluźniające, które służą nawiązaniu kontaktu, następnie przechodzi do właściwej treści (na przykład jeśli wywiad dotyczy przyjmowania do pracy, to pytania odnoszące się do wykształcenia, poprzednich doświadczeń w pracy, itp.). Kolejną fazą jest wyjaśnienie wszelkich wątpliwości kandydata i wysłuchanie jego pytań, uwag oraz odpowiedzenie na nie. Wywiad kończy się ustaleniem jakie będą następne zdarzenia po wywiadzie (np. "zadzwonimy do pana").

Istotą wywiadu ustrukturalizowanego jest to, że osoba przeprowadzająca wywiad wie z góry o jakie kwestie chce zapytać, czego się chce dowiedzieć, jakie pytanie zada i jakie tematy poruszy. Wywiad ten posiada swoją z góry ustaloną strukturę, stąd nazwa.

Zalety[edytuj | edytuj kod]

Zaletą tego typu przeprowadzania wywiadu jest to, że osoba prowadząca wywiad dowie się tego czego rzeczywiście chce się dowiedzieć. Ponadto wywiad ten dostarcza informacji w miarę obiektywnych w tym sensie, że inna osoba przeprowadzająca ten wywiad prawdopodobnie uzyska podobne wypowiedzi kandydata (wywiad nie jest intersubiektywnie zmienny).

Wady[edytuj | edytuj kod]

Jego wadą jest to, że może pominąć istotne kwestie, które powinien ujawnić kandydat, lecz nie zostaną one poruszone ze względu na z góry ustalony przebieg wywiadu.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Ten rodzaj wywiadu stosuje się wtedy, gdy nie zależy nam na poznaniu indywidualności kandydata lecz na uzyskaniu obiektywnych informacji o nim. Wywiad taki powinien być stosowany podczas przyjmowania do pracy, przesłuchań itp. Nie jest wskazany w psychoterapii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]