Wzgórza Krzymowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wzgórza Krzymowskie
Ilustracja
Prowincja Niż Środkowoeuropejski
Podprowincja Pojezierza Południowobałtyckie
Makroregion Pojezierze Zachodniopomorskie
Mezoregion Pojezierze Myśliborskie
Mikroregion(y) Wzgórza Krzymowskie
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska:
woj. zachodniopomorskie

Wzgórza Krzymowskie (pot. Góry Krzymowskie) – wzgórza morenowe w północno-zachodniej części Pojezierza Myśliborskiego (województwo zachodniopomorskie, powiat gryfiński). Najwyższy szczyt stanowi Zwierzyniec (167 m n.p.m.). Centralna część porośnięta jest przez Puszczę Piaskową. Od zachodu Wzgórza stromo opadają ku Dolinie Dolnej Odry.

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Mikroregion leży na terenie gmin: Cedynia, Chojna i Moryń. Większe miejscowości to: Bielinek, Cedynia, Czachów, Dolsko, Krajnik Dolny, Krajnik Górny. Krzymów, Lubiechów Dolny, Lubiechów Górny, Moryń, Mętno, Osinów Dolny, Piasek, Raduń, Stoki, Zatoń Dolna.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Większość obszaru włączona w granice Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Centralna i południowo-wschodnia część stanowią także specjalne obszary ochrony siedlisk sieci Natura 2000. Najcenniejszą częścią jest Puszcza Piaskowa z rezerwatami i pomnikami przyrody.

Malowniczy krajobraz pagórków morenowych urozmaicają jeziora i oczka wodne, wąwozy i strumienie płynące w głębokich jarach wyżłobionych w krawędzi doliny Odry i jej dopływach. Interesujące i przyrodniczo cenne są liczne źródliska, skąd biorą początek cieki łączące się dalej w dopływy Odry. Obszar Wzgórz i Cedyński Park Krajobrazowy charakteryzują się niespotykaną na terenach nizinnych ilością miejsc, z których można podziwiać rozlegle panoramy, zarówno na dolinę Odry jak i na wielkie obszary lasów i pól z jeziorami i oczkami wodnymi. Między Bielinkiem a Piaskiem rozciąga się równina plejstoceńska z wydmami będącymi efektem działania wiatru. Pola wydmowe zostały przez lata utrwalone przez lasy Puszczy Piaskowej.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Mikroregion ciekawy pod względem krajoznawczym - urozmaicony krajobraz, punkty widokowe, zabytki, szlaki turystyczne. W południowo-wschodniej części dwa jeziora: Ostrów i Mętno. W Zatoni Dolnej tzw. Dolina Miłości. Na Górze Czcibora pomnik bitwy pod Cedynią. W Cedyni i na Zwierzyńcu wieże obserwacyjne mogące pełnić funkcje punktów widokowych. W Chojnie taras widokowy na Kościele Mariackim z panoramą obszaru od wschodu. Większa baza noclegowa w Moryniu, Cedyni i Chojnie. Gospodarstwa agroturystyczne m.in. w Stokach, Krajniku Dln. i Piasku.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Panorama Doliny ze Wzgórz Krzymowskich w okolicach Zatoni Dolnej

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]