Wzgórze „Radary”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wzgórze "Radary")
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wzgórze „Radary”
Ilustracja
Stacja nadajnikowa na wzgórzu
Państwo

 Polska

Pasmo

Wzniesienia Łódzkie

Wysokość

284,1 m n.p.m.

Położenie na mapie gminy Nowosolna
Mapa konturowa gminy Nowosolna, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wzgórze „Radary””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wzgórze „Radary””
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wzgórze „Radary””
Położenie na mapie powiatu łódzkiego wschodniego
Mapa konturowa powiatu łódzkiego wschodniego, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wzgórze „Radary””
Ziemia51°48′39,5″N 19°33′38,1″E/51,810972 19,560583

Wzgórze „Radary”wzniesienie o wysokości 284,1 m n.p.m. położone na terenie gminy Nowosolna, w pobliżu wsi Dąbrowa, ok. 300 m na północ od granicy miasta Łodzi, w okolicach skrzyżowania łódzkich ulic: Nad Niemnem, Opolskiej i Hanuszkiewicza[1]. Leży w strefie krawędziowej Wzniesień Łódzkich. Jest najwyższym punktem Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich[1], a także całych Wzniesień Południowomazowieckich.

Szczyt wzgórza jest zalesiony, poniżej szczytu otwierają się szerokie panoramy na północ i południe. Stok południowy (od strony Łodzi) jest bardzo łagodny, północny (od strony Dąbrowy) wyraźnie bardziej stromy. Sąsiednimi kulminacjami tego samego wału są: na zachodzie polne wzgórze 279 m n.p.m. przy ulicy Nad Niemnem w Łodzi (znajduje się tam polski schron bojowy z II wojny światowej), na wschodzie leśne wzgórze 264 m n.p.m. (charakterystyczna „góra” zamykająca perspektywę wsi Dąbrowa).

Na szczycie znajduje się telewizyjna stacja przekaźnikowa z licznymi antenami. Nazwa wzgórza pochodzi jednakże od innego obiektu – istniejącej do początku lat 90. XX wieku radzieckiej stacji łącznościowej, a prawdopodobnie także radiolokacyjnej. Ruiny bazy znajdują się w lesie na końcu drogi z płyt. Na tyłach zabudowań zachowały się pamiątkowe napisy wykonane przez radzieckich żołnierzy, a na betonowej podstawie anteny wykuty obrazek przedstawiający hełm, karabin i kwiaty – prawdopodobnie stworzony przez garnizon opuszczający bazę. W 2007 były jeszcze widoczne kolory, którymi go wypełniono. Ruiny są popularnym miejscem gry w paintball i airsoft.

 Zobacz więcej w artykule Garnizony Armii Radzieckiej na terytorium Polski, w sekcji Nowosolna.

Wzgórze Radary jest moreną czołową utworzoną przez lądolód podczas zlodowacenia środkowopolskiego. Południowy, łagodny stok jest sandrem naniesionym przez odpływ z tego lodowca. Miąższość osadów sandrowych dochodzi do ponad 100 m. Eksploatuje je kopalnia piasku „Nowosolna” o powierzchni ok. 35 ha, położona poniżej szczytu, w pobliżu ul. Brzezińskiej.

Przez wzgórze przechodzą 2 szlaki turystyczne piesze: czerwony Szlak Okolic Łodzi i zielony Szlak Wzniesień Łódzkich, oraz czarny Szlak Rowerowy Wzniesień Łódzkich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b R. Bronisławski, J. Podolska. Spacerownik: Od Mileszek na Sikawę (część 2), bezpłatny dodatek do „Gazety Wyborczej Łódź”, s. 7, 9 października 2008