Wzgórze „Radary”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wzgórze "Radary")
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wzgórze „Radary”
Ilustracja
Stacja nadajnikowa na wzgórzu
Państwo  Polska
Pasmo Wzniesienia Łódzkie
Wysokość 284,1 m n.p.m.
Położenie na mapie gminy Nowosolna
Mapa lokalizacyjna gminy Nowosolna
Wzgórze „Radary”
Wzgórze „Radary”
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wzgórze „Radary”
Wzgórze „Radary”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Wzgórze „Radary”
Wzgórze „Radary”
Położenie na mapie powiatu łódzkiego wschodniego
Mapa lokalizacyjna powiatu łódzkiego wschodniego
Wzgórze „Radary”
Wzgórze „Radary”
Ziemia51°48′39,5″N 19°33′38,1″E/51,810972 19,560583

Wzgórze „Radary”wzniesienie o wysokości 284,1 m n.p.m. położone na terenie gminy Nowosolna, w pobliżu wsi Dąbrowa, ok. 300 m na północ od granicy miasta Łodzi, w okolicach skrzyżowania łódzkich ulic: Nad Niemnem, Opolskiej i Hanuszkiewicza[1]. Leży w strefie krawędziowej Wzniesień Łódzkich. Jest najwyższym punktem Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich[1], a także całych Wzniesień Południowomazowieckich.

Szczyt wzgórza jest zalesiony, poniżej szczytu otwierają się szerokie panoramy na północ i południe. Stok południowy (od strony Łodzi) jest bardzo łagodny, północny (od strony Dąbrowy) wyraźnie bardziej stromy. Sąsiednimi kulminacjami tego samego wału są: na zachodzie polne wzgórze 279 m n.p.m. przy ulicy Nad Niemnem w Łodzi (znajduje się tam polski schron bojowy z II wojny światowej), na wschodzie leśne wzgórze 264 m n.p.m. (charakterystyczna „góra” zamykająca perspektywę wsi Dąbrowa).

Na szczycie znajduje się telewizyjna stacja przekaźnikowa z licznymi antenami. Nazwa wzgórza pochodzi jednakże od innego obiektu – istniejącej do początku lat 90. XX wieku radzieckiej stacji łącznościowej, a prawdopodobnie także radiolokacyjnej. Ruiny bazy znajdują się w lesie na końcu drogi z płyt. Na tyłach zabudowań zachowały się pamiątkowe napisy wykonane przez radzieckich żołnierzy, a na betonowej podstawie anteny wykuty obrazek przedstawiający hełm, karabin i kwiaty – prawdopodobnie stworzony przez garnizon opuszczający bazę. W 2007 były jeszcze widoczne kolory, którymi go wypełniono. Ruiny są popularnym miejscem gry w paintball i airsoft.

 Zobacz więcej w artykule Garnizony Armii Radzieckiej na terytorium Polski, w sekcji Nowosolna.

Wzgórze Radary jest moreną czołową utworzoną przez lądolód podczas zlodowacenia środkowopolskiego. Południowy, łagodny stok jest sandrem naniesionym przez odpływ z tego lodowca. Miąższość osadów sandrowych dochodzi do ponad 100 m. Eksploatuje je kopalnia piasku „Nowosolna” o powierzchni ok. 35 ha, położona poniżej szczytu, w pobliżu ul. Brzezińskiej.

Przez wzgórze przechodzą 2 szlaki turystyczne piesze: czerwony Szlak Okolic Łodzi i zielony Szlak Wzniesień Łódzkich, oraz czarny Szlak Rowerowy Wzniesień Łódzkich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b R. Bronisławski, J. Podolska. Spacerownik: Od Mileszek na Sikawę (część 2), bezpłatny dodatek do „Gazety Wyborczej Łódź”, s. 7, 9 października 2008