Wzgórze Gajowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wzgórze Gajowe
Wzgórze Gajowe od strony zachodniej
Wzgórze Gajowe od strony zachodniej
Państwo  Polska
Wysokość 156 m n.p.m.
Wybitność 30 m
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Wzgórze Gajowe
Wzgórze Gajowe
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Wzgórze Gajowe
Wzgórze Gajowe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wzgórze Gajowe
Wzgórze Gajowe
Ziemia51°04′20″N 17°03′01″E/51,072222 17,050278

Wzgórze Gajowe – sztuczne wzgórze położone na osiedlu Gaj we Wrocławiu. Popularnie zwane przez okolicznych mieszkańców "Wysypem". Określenie to związane jest z genezą powstania wzgórza, która wiąże się głównie z odgruzowywaniem miasta po zniszczeniach wojennych[1]. Tu między innymi wywożony był gruz ze zniszczonych budowli i budynków. Zasadnicze usypisko powstało w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. W latach 70 były tu także składowane odpady komunalne z południowych osiedli Wrocławia[2]. Przed wojną w miejscu obecnego usypiska znajdowała się fabryka nawozów "Silesia"[2]. W roku 1933 istniał tu jeden z pierwszych w III Rzeszy obozów koncentracyjnych - KZ Dürrgoy[2][3]. Wzgórze zostało podwyższone w 2005 roku, gdyż zwożono tu ziemię z części Wzgórza Andersa podczas przygotowywania terenu pod budowę wrocławskiego aquaparku. Wysokość względna wzniesienia wynosi 30 m. Najwyższy punkt znajduje się w południowo-wschodnim narożniku wzgórza. Powierzchnia zajęta przez usypisko to 8 ha[4]. Jest to najwyższy punkt terenowy we Wrocławiu (identyczną wysokość ma Wzgórze Maślickie).

Znaczenie przyrodnicze[edytuj]

Po zakończeniu aktywnego wywozu gruzu i ukształtowaniu stoków z ziemi, na wzgórzu i w jego otoczeniu wykształciło się środowisko przyrodnicze obejmujące[3]:

  • płaski obszar wzniesienia gdzie dominuje roślinność typowa dla suchych, ubogich terenów,
  • stoki i podnóże gdzie dominuje roślinność ruderalna.

Odnaleziono tu wiele gatunków zwierząt[1][3][2].

Wśród znalezionych gatunków szczególnie cennych jest pięć gatunków chrząszczy:

- Melanophthalma maura - pierwszy stwierdzony przypadek tego gatunku w Polsce

- Bruchus brachialis - drugie stanowisko w Polsce

- Bruchus martinezi - stanowisko to jest potwierdzeniem występowania tego chrząszcza w Polsce

- Bruchus affinis - pierwsze stwierdzone stanowisko na Dolnym Śląsku od XIX wieku

- Spermophagus calystegiae - jedyne miejsce występowania na Dolnym Śląsku

Stwierdzono także występowanie niespotykanego do tej pory w Polsce pająka Zodarion rubidum[5]. Ponadto spotykane są: Murawka darniowiec, Hurtnica pospolita, Ślinik luzytański, Ślimak winniczek.

Zagospodarowanie wzgórza[edytuj]

Długie lata braku zagospodarowania Wzgórza Gajowego pozwoliły na wykształcenie się wyżej opisanego środowiska przyrodniczego. Istniała koncepcja zagospodarowania na potrzeby rekreacji i sportu, w szczególności wybudowania stoku narciarskiego, która jednak nie została zrealizowana.

Alternatywna koncepcja powstała pod wpływem badań środowiska przyrodniczego postuluje zachowanie wzgórza jako użytku ekologicznego[3].

W 2015 roku w głosowaniu w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zdecydowali się na realizację projektu zagospodarowania terenu u podnóża Wzgórza Gajowego[6]. Prace uprzątnięcia terenu, wyznaczenia alejek, postawienia ławek i budowa oświetlenia planowane są w latach 2016-2017.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]