Wzgórze Krasińskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wzgórze Krasińskiego
Ilustracja
Szczyt wzniesienia z wiatą
Państwo  Polska
Pasmo wzgórze moreny czołowej stadiału poznańskiego
Położenie na mapie gminy Swarzędz
Mapa lokalizacyjna gminy Swarzędz
Wzgórze Krasińskiego
Wzgórze Krasińskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wzgórze Krasińskiego
Wzgórze Krasińskiego
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Wzgórze Krasińskiego
Wzgórze Krasińskiego
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu poznańskiego
Wzgórze Krasińskiego
Wzgórze Krasińskiego
Ziemia52°27′34,0668″N 17°04′27,4368″E/52,459463 17,074288

Wzgórze Krasińskiego - wzgórze morenowe zlokalizowane w powiecie poznańskim, na południowy wschód od Wierzenicy, w gminie Swarzędz.

Aleja Filozofów

Z doliny rzeki Głównej, od dawnego dworu Cieszkowskich, na szczyt prowadzi tzw. Aleja Filozofów, obrośnięta kasztanowcami i topolami białymi. Wiedzie ona skarpą doliny Głównej, na jej przeciwnym niż dwór Cieszkowsich, brzegu. Zachodni odcinek traktu jest częściowo wybrukowany kamieniami polnymi. Nazwa alei wywodzi się od spacerów, jakie odbywał na wzgórze August Cieszkowski ze swoimi gośćmi (m.in. przyjacielem Zygmuntem Krasińskim, czy członkami PTPN), podczas których często poruszano kwestie filozoficzne[1][2]. Wzgórze wspominane jest w listach Krasińskiego do jego miłości - Delfiny Potockiej (artysta sześciokrotnie odwiedzał Wierzenicę w latach 1843-1845). Legenda głosi, że po malowniczą sosną (obecnie uschniętą, pomnik przyrody) czytywał listy, które otrzymał od Delfiny. U stóp wzgórza znajdują się stawy rybne oraz ruiny dawnego młyna wodnego na Głównej i fabryki musztardy[3].

10 listopada 2016 w Alei Filozofów odsłonięto kapliczkę maryjną, w której umieszczono wizerunek Matki Bożej powstały według obrazu odnalezionego w czasie remontu dworu Cieszkowskich. Wstęgę przecinał m.in. prof. Piotr Łakomy[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wierzeniczenia
  2. Cieszkowski Parafia Wierzenica
  3. tablica informacyjna in situ
  4. Ewa J. i Włodzimierz Buczyńscy, Kapliczka w Alei Filozofów, w: Wieści Akademickie, nr 11-12(218-219)/2016, wyd. AR Poznań, s.20, ISSN 1429-3064