X-Dream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
X-Dream
Pochodzenie Hamburg, Niemcy
Gatunek Psychedelic trance, goa trance
Wydawnictwo muzyczne Solstice Music International
Tunnel Records
Blue Room Released
Skład
Marcus Christopher Maichel
Jan Müller

X-Dreamniemiecka grupa tworząca psychedelic trance. W jej skład wchodzą: Marcus Christopher Maichel (ur. 1968) oraz Jan Müller (ur. 1970), znani także jako Rough and Rush. Są producentami muzyki elektronicznej pochodzącymi z Hamburga (Niemcy). Ich muzyka zachowuje charakterystyczne bicie dla muzyki goa trance 4/4, pomimo to posiada unikalne i charakterystyczne dźwięki w swoim rodzaju, które pozwalają odróżnić ich od innych artystów tego gatunku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki

Muller z wykształcenia jest inżynierem dźwięku. Maichel był muzykiem powiązanym z techno oraz reggae, i tworzył już muzykę elektroniczną w 1986. Para spotkała się w 1989 i rozpoczęła prace nad wspólnym projektem. Ich pierwsze działania koncentrowały się na muzyce zbliżonej do techno z elementami hip hop; w rezultacie materiał został wydany w Tunnel Records.

Trance

Na początku lat 90. pierwszy raz zaprezentowali swoje osiągnięcia na scenie trance w Hamburgu oraz zdecydowali, że właśnie w tym kierunku będą rozwijali swoje kolejne projekty. Od tego czasu przedstawili dużą liczbę utworów wydanych w ramach projektów takich jak Children of Paradise i The Pollinator. Wcześniejsze albumy X-Dream takie jak Trip To Trancesylvania oraz We Created Our Own Happiness są dużo bardziej skupione wokół oryginalnej formy psychedelic trance, choć w dalszym ciągu wyposażone w tripujące, charakterystyczne dźwięki dla wczesnych utworów formacji.

W październiku 1996 X-Dream nawiązało współpracę z wytwórnią Blue Room Released. Podczas pracy z Blue Room, wydali słynny singiel "The Frog" (zawierający autentyczne odgłosy żab z Meksyku). W 1997 ich singiel "As A Child I Could Walk On The Ceiling" (wydany przez The Delta) stał się utworem powszechnie granym przez transowych DJ takich jak Mark Allen. Na swoim koncie mają również remiksy utworów takich artystów jak Koxbox oraz Saafi Brothers.

Radio

W 1998 ukazał się ich najbardziej znany album Radio i dwa nowe single, "Brain Forest" i "Radiohead". Zamiast skomplikowanych melodii znanych z ubiegłych Goa trance ukazało się Radio album nacechowany bardziej muzyką industrialną, mroczniejszą, której towarzyszyły odczucia wyłapania melodii dopiero po kilku przesłuchaniach. Recenzja ich albumu napisana przez ElectronicMusic.com opisywała ich utwór "Electromagnetic" jako w pewnym sensie cybernetyczną i podniecającą sekwencję[1]. Linie basu w wielu utworach były mocniejsze, co nadawało muzyce taneczny charakter.

Radio stanowiło znaczące odejście od ich wcześniejszej pracy, ze względu na więcej minimalistycznych brzmień. X-Dream wrócił do swojego poprzedniego stylu wydając dwa kolejne albumy Urban Alien (as Children of Paradise) i Panic in Paradise. Są to ich ostatnie nie-minimalistyczne produkcje. W 2002 roku przy współpracy wytwórni Global Trance Network wydali krążek Irritant, będący ich pierwszym całkowicie minimalistycznym albumem, który został wyprzedany w ciągu kilku dni od jego pojawienia się na sklepowych półkach[potrzebny przypis].

Ostatni album

Ostatni album X-Dream We Interface, dodatkowo wzbogacony został o wokal piosenkarki z Tennessee, Ariel (żony Jan`a). Teksty użyte w albumie są jej twórczością. Spisane długo przed powstaniem albumu dopełniają jego industrialną formę oraz ukierunkowanie w stronę technologii oraz cyberprzestrzeni.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

As Children of Paradise[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. X-Dream - Radio - Blue Room (ang.). electronicmusic.com. [dostęp 2011-12-07].