X-Men (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu z 2000 roku. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
X-Men
X-Men
Gatunek film akcji, fantastyka naukowa
Data premiery 13 lipca 2000
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 104 min
Reżyseria Bryan Singer
Scenariusz Tom DeSanto
Christopher McQuarrie
Ed Solomon
Joss Whedon
Muzyka Michael Kamen
Zdjęcia Tom Sigel
Scenografia John Myhre
Kostiumy Louise Mingenbach
Bob Ringwood
Montaż Steven Rosenblum
Wytwórnia Twentieth Century Fox
Marvel Enterprises
Donners' Company
Bad Hat Harry Productions
niewymienieni:
Springwood Productions
Genetics Productions
Dystrybucja 20th Century Fox
Budżet $75 000 000
Kontynuacja X-Men 2 (2003)

X-Menamerykański film science-fiction z 2000 roku. Ekranizacja popularnej serii komiksowej X-Men opowiadającej o grupie obdarzonych nadnaturalnymi zdolnościami mutantów.

Bezpośrednimi kontynuacjami filmu są: X-Men 2 i X-Men: Ostatni bastion, które wchodzą w skład uniwersum filmowo-serialowego osadzonego w świecie X-Men.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie filmu, m.in. Cyclops, Jean Grey i Storm są mutantami. Każde z nich przyszło na świat z mutacją genetyczną, której zawdzięczają niezwykłe moce: Cyclops może emitować wiązki energii o ogromnej sile rażenia, Jean Grey ma zdolności telekinetyczne i telepatyczne, a Storm może kontrolować warunki pogodowe i sprowadzać błyskawice. Otacza ich powszechna nienawiść i uprzedzenia. Społeczeństwo nie chce zaakceptować ich odmienności; boi się ich i skazuje na życie w odosobnieniu. Atmosferę nienawiści podsyca senator Robert Kelly, polityk dążący do uchwalenia praw, które skażą mutantów na życie poza nawiasem społeczeństwa.

Cyklopowi i reszcie udaje się jednak przetrwać. Profesor Charles Xavier, najpotężniejszy telepata na świecie, założył bowiem szkołę, w której mutanci uczą się wykorzystywać swoje moce dla dobra całej ludzkości – tej samej, która nie chce uznać ich prawa do życia i samostanowienia. W szkole profesora Xaviera pojawia się dwoje nowych mutantów: Wolverine, samotnik z wysuwanymi szponami u rąk, którego ciało goi się błyskawicznie, i Rogue, wyalienowana nastolatka, która pochłania siły życiowe i moce, kogo dotknie. Wolverine i Rogue wstępują w szeregi „X-Men”, którzy stają do walki z dawnym przyjacielem profesora Xaviera, Erikiem Lensherrem zwanym „Magneto”.

Magneto, dysponujący ogromną mocą mutant odwrócił się od społeczeństwa. Wyznaje pogląd, że ludzie i mutanci nie mogą pokojowo współistnieć. Jest zdania, że mutanci powinni walczyć o swoje miejsce w świecie, przyszłość należy bowiem do nich. Magneto utworzył tajemne Bractwo skupiając wokół siebie groźnego Sabretootha, Mystique, która może dowolnie zmieniać kształty i Toada, człowieka-ropuchę. Magneto nie cofnie się przed niczym, by dowieść słuszności swych przekonań, nawet, gdy w grę wchodzić będzie przyszłość całego rodzaju ludzkiego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]