X-Wing Alliance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
X-Wing Alliance
Producent Totally Games
Wydawca LucasArts
Projektant Lawrence Holland
Data wydania 28 lutego 1999
Gatunek symulator lotów kosmicznych
Tryby gry jedno- i wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Everyone
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Nośniki CD

Star Wars: X-Wing Alliance (nazywana również w skrócie XWA) to gra komputerowa osadzona w świecie Gwiezdnych wojen. Jest następcą gier z serii X-Wing, wiele elementów czerpiąc z poprzednich części serii, Star Wars: Tie Fighter i gry wieloosobowej X-Wing vs. TIE Fighter.

X-Wing Alliance należy do gatunku kosmicznych symulatorów, w których gracz steruje określonym pojazdem w otwartej przestrzeni kosmicznej.

W grze występuje większość pojazdów znanych z filmowych Gwiezdnych wojen, m.in. myśliwce X-wing, A-wing, Y-wing, TIE Fighter, Z-95, ciężkie okręty typu Gwiezdnego Niszczyciela czy Krążownika Calamari. W grze pojawia się również Sokół Millennium, transportowiec Hana Solo, którym gracz może sterować w trakcie trwania Bitwy o Endor, finalnej misji gry.

Gracz wciela się tu w postać Ace'a Azzameena, członka Rodziny Azzameen, zajmującej się międzygwiezdnym handlem. W obliczu narastającego konfliktu pomiędzy Imperium Galaktycznym i Rebelią, rodzina Azzameen wplątana zostaje w konflikt z rodziną Viraxo, przez który zmuszona jest uciekać ze swego domu i przyłączyć się do Rebelii.

Gra wydana została w 1999 roku, była wysoko oceniana zarówno pod względem oprawy audiowizualnej, jak i mechaniki rozgrywki. Przez wielu uznawana za jedną z najlepszych gier firmy LucasArts.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]