X.Org

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
X.Org
Logo X.Org
Logo programu
ilustracja
Autor X.Org Foundation
Aktualna wersja stabilna 1.19.4 (4 października 2017; ponad 6 lat temu
System operacyjny GNU/Linux, BSD, Solaris, Windows, GNU/Hurd i inne
Rodzaj System okienkowy
Licencja Licencja X11
Strona internetowa

X.Org – nazwa organizacji oraz implementacji podsystemu grafiki X Window System tworzonej w ramach tej organizacji.

X.Org Group[edytuj | edytuj kod]

X.Org Group zostało stworzone przez The Open Group w maju 1999 roku, po rozwiązaniu X Project Team. 22 stycznia 2004 członkowie X.Org Group utworzyli X.Org Foundation. W skład zarządu fundacji wchodzi między innymi Jim Gettys i Keith Packard, a metody prac są wzorowane na innych projektach Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FLOSS).

Implementacja X11[edytuj | edytuj kod]

X.Org stało się standardową implementacją X11 dla GNU/Linuksa, ponieważ zdecydowana większość znanych dystrybucji wymieniła na nią dotychczasowe oprogramowanie pochodzące z projektu XFree86 z powodu problemów licencyjnych. Istotnym powodem przejścia do X.Org był też zbyt wolny proces wprowadzania zmian w XFree86.

Pierwsza wersja sygnowana przez X.Org Foundation, X11R6.7, została wydana 7 kwietnia 2004 roku. Aby ułatwić migrację, została oparta na wersji XFree86 4.4 Release Candidate 2 – ostatniej, która nie zawierała jeszcze zmodyfikowanej licencji – oraz X11R6.6 autorstwa X.Org Group.

Głównym celem X.Org jest konsekwentne wprowadzanie do X11 nowych możliwości (najczęściej przez mechanizm rozszerzeń) i usprawnienie procesu rozwoju. Kod podlega stopniowemu podziałowi na mniejsze moduły, aby ułatwić zmiany tego ważnego i już dość złożonego środowiska.

Nazewnictwo X.Org jest oparte na schemacie Xnumer wersji protokołuRnumer wersji wydania i stanowi bezpośrednią kontynuację wersji kolejnych organizacji rozwijających ten protokół, licząc od MIT X Consortium.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]