Kodi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z XBMC)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kodi
Media Center
Logo Kodi
Logo programu
XBMC 12.1
XBMC 12.1
Autor XBMC Team
Platforma sprzętowa PC, Macintosh, Smartfon, Raspberry Pi
System operacyjny Microsoft Windows, OS X, iOS, Linux, Android
Język programowania C++, Python (dodatkowe wtyczki)
Pierwsze wydanie 2003
Aktualna wersja stabilna 16.0 "Jarvis"
Licencja GPL
Strona internetowa

Kodi (wcześniej jako Xbox Media Center) – alternatywny dashboard dla konsoli Xbox wydany w 2003 roku. Zastąpił rozwijany w latach 2002-2003 program Xbox Media Player.

Pozwala uruchamiać aplikacje oficjalne i tworzone przez konsumentów tzw. homebrew oraz oglądać filmy, słuchać muzyki i przeglądać cyfrowe zdjęcia bezpośrednio z wbudowanego w Xboksa dysku twardego, czytnika DVD, lokalnej sieci komputerowej, Internetu lub z nośnika danych podłączonego przez przejściówkę pod port USB (np. z pendrive'a, jeżeli jest kompatybilny). Po podłączeniu konsoli do Internetu dodatkowo można sprawdzić pogodę, posłuchać radia internetowego, pograć w gry online w systemie xLink lub pobrać informację na temat oglądanego filmu. Dzięki instalacji dodatkowych wtyczek (skryptów) do programu można dodać dodatkowe funkcje, na przykład skrzynkę e-mail, program TV, telewizje internetową, przeglądarkę WWW i wiele innych.

Kodi, jak wiele innych aplikacji typu „homebrew”, wymaga instalacji tzw. „modchipa” lub „softmod exploita”. Oprogramowanie dostępne jest również dla systemów operacyjnych Windows, Linux i OS X (również Apple TV).

Kodi jest darmowym oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym i jest rozpowszechniany na licencji GNU General Public License.

Od wersji 14.0 (Helix) nazwa programu została zmieniona na Kodi[1].

Nagrody[edytuj]

  • SourceForge 2006 Community Choice Awards[2]
    • Best Multimedia Project
    • Best Game Project
  • SourceForge 2007 Community Choice Awards
    • nominowany w 6 kategoriach (Best User Support, Best Project for Gamers, Best Technical Design, Best Project for Multimedia, Most Collaborative Project, Best Project)[3]

Możliwości[edytuj]

Program obsługuje różne formaty plików:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]