XIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
XIII Liceum Ogólnokształcące
im. Bohaterów Westerplatte
w Krakowie
Typ szkoły średnia
Patron szkoły Bohaterowie Westerplatte
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Data założenia 1957
Dyrektor mgr Iwona Prochownik
Wicedyrektorzy mgr Magdalena Liwora
Adres ul. Sądowa 4,
Kraków
Członkostwo Klub Szkół Westerplatte
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
XIII Liceum Ogólnokształcąceim. Bohaterów Westerplattew Krakowie
XIII Liceum Ogólnokształcące
im. Bohaterów Westerplatte
w Krakowie
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
XIII Liceum Ogólnokształcąceim. Bohaterów Westerplattew Krakowie
XIII Liceum Ogólnokształcące
im. Bohaterów Westerplatte
w Krakowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
XIII Liceum Ogólnokształcąceim. Bohaterów Westerplattew Krakowie
XIII Liceum Ogólnokształcące
im. Bohaterów Westerplatte
w Krakowie
Ziemia50°03′46,62″N 19°57′51,80″E/50,062950 19,964389
Strona internetowa

XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie – krakowska szkoła średnia, znajdująca się w Dzielnicy Grzegórzki

Historia[1][edytuj]

XIII Liceum Ogólnokształcące początkowo mieściło się przy ul. Westerplatte w pałacyku, który pierwotnie należał do krakowskiego radnego, a zarazem fotografa Walerego Rzewuskiego. Pałacyk ten został zaprojektowany przez krakowskiego architekta Feliksa Księżarczyka. Po śmierci właściciela budynek stał się własnością Arcybractwa Miłosierdzia, a po 1945 roku został przekazany przez ówczesne władzę Krakowa na cele oświatowe. Początkowo mieściła się tam szkoła podstawowa nr 5, której dyrektorem była Aniela Topolnicka.

Liceum rozpoczęło swoją działalność od września 1957. Pierwszym dyrektorem szkoły był mgr Andrzej Schabowski. Pierwszy w szkole egzamin maturalny odbył się po 4 latach nauki w 1961 roku. W 1964 roku rozpoczęto prace nad przygotowaniem uroczystości nadania imienia szkole oraz nadania jej sztandaru. Na patrona szkoły zostali wybrani Bohaterowie Westerplatte. Uczniowie szkoły nawiązali kontakty z żyjącymi członkami broniącymi w pierwszych dniach wojny bazy Westerplatte.

W dniu dwudziestej rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem 9 maja 1965 roku – odbyła się ceremonia nadania szkole imienia Bohaterów Westerplatte i wręczenia sztandaru uczniom. Aktu wręczenia dokonał uczestnik walk na Westerplatte por. Leon Pająk. Uroczystość odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz partyjnych w osobie Czesława Domagały, oraz przedstawiciele władz miejskich. Oprawę artystyczną uroczystości opracowali uczniowie szkoły pod kierownictwem swoich nauczycieli w tym prof. Marii Arbaszewskiej, Doroty Franaszek, Marii Serafińskiej, Jadwigi Biel, Zofii Ostrowskiej oraz Tadeusza Palczyńskiego.

W sierpniu 1971 roku z powodu konieczności remontu dotychczasowego budynku szkoły, Placówkę podzielono, a uczniów rozdysponowano pomiędzy innymi szkołami: pierwsze i drugie klasy przeniesiono do VI LO przy ul. Skałecznej, natomiast klasy trzecie i czwarte przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Sądowej 4, gdzie od roku istniało XVI LO pod kierownictwem mgr Bernarda Strumidły.

W związku z protestami grona pedagogicznego, uczniów i ich rodziców została podjęta przez władze oświatowe w dniu 23 sierpnia 1971 r. decyzja na mocy której połączono XIII LO z XVI LO i Szkoła przy ulicy Sądowej przejęła tradycje i sztandar "Trzynastki". W pierwszym zainaugurowanym roku szkolnym uczęszczało do nowego budynku szkoły 1400 uczniów w 44 klasach.

Od 1986 do 2007 roku XIII Liceum prowadzone było przez dyr. Stanisława Jórasza, który w historii szkoły był najdłużej sprawującym tę funkcję. Od samego początku jego kadencji współpracowali z nim wicedyrektorzy – mgr Elżbieta Troicka i mgr Bogusław Kucharek.

W 1990 roku powołano do życia ogólnopolski Klub Szkół Westerplatte, XIII LO było jednym z członków założycieli tej organizacji.

W 2000 roku z inicjatywy przewodniczącego Rady Rodziców XIII LO – Kazimierza Laszczaka rodzice ufundowali Szkole nowy sztandar. Aktu poświęcenia dokonał ksiądz infułat dr Bronisław Fidelus w kościele Mariackim, a uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się w Barbakanie.

Logo szkoły[edytuj]

W drodze konkursu opracowano logo Szkoły w dwóch wersjach: znicz symbolizujący wiecznie płonący ogień pamięci Westerplatczyków oraz drugi – symbolizujący pomnik Bohaterów Westerplatte.

Dyrekcja Szkoły[edytuj]

Od początku roku szkolnego 2007/2008:
Dyrektor: mgr Iwona Prochownik
Wicedyrektor: mgr Magdalena Liwora
Wicedyrektor: mgr Małgorzata Kulesza (do 2015/2016)

Historyczni dyrektorzy szkoły[1][edytuj]

Dyrektor Lata urzędowania
Andrzej Schabowski 1957 – 1970
Wiesław Polmiński 1970 -1971
Bernard Strudmidło 1971 – 1982
Edward Serwa 1982 -1986
Stanisław Jórasz 1986 -2007

Znane postacie związane ze szkołą[edytuj]

Uczniowie[edytuj]

Nauczyciele[edytuj]

Przypisy

  1. a b Andrzej Masiewicz: Historia Szkoły (pol.). xiii-lo.krakow.pl. [dostęp 2010-06-16].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Ranking małopolskich liceów 2009 – Gazeta.pl