XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego
Ilustracja
liceum ogólnokształcące
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres ul. Szczęśliwicka 50/54
02-353 Warszawa
Data założenia 1 września 1957
Patron Edward Dembowski
Liczba uczniów 550
Dyrektor Katarzyna Cozel-Starewicz
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego
XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego
XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego
XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego
Ziemia52°12′36″N 21°01′14″E/52,210000 21,020556
Strona internetowa

XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego – powstałe w 1957 roku liceum ogólnokształcące, znajdujące się przy ul. Szczęśliwickiej 50/54 w warszawskiej dzielnicy Ochota.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tablica przy bramie wejściowej
Uroczystość obchodów 50-lecia istnienia szkoły – przemawia dyrektor Czesław Świderski
Wizerunek patrona szkoły

Na mocy reformy szkolnictwa przeprowadzonej w Polsce w latach 1948-1949, postanowiono wprowadzić czteroklasowe licea ogólnokształcące powiązane ze szkołami podstawowymi w jednolitą, jedenastoletnią szkołę ogólnokształcącą. Szkoła na Ochocie miała zostać jedną z takich szkół. 14 października 1957 roku z mocą od dnia 1 września 1957 roku, ówczesny Minister Oświaty podjął decyzję o utworzeniu Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego nr 48 przy ulicy Barskiej 32 na Ochocie w Warszawie.

Szkoła została oddana do użytku 3 września 1957 r. Decyzją Ministerstwa Oświaty patronem szkoły został 7 grudnia 1960 r. Edward Dembowski. Szkoła przyjęła wtedy nazwę: "Szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące nr 48 im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie". Nazwa ta widnieje na sztandarze ufundowanym przez Dowództwo Wojsk Lotniczych i Obrony Przeciwlotniczej Kraju oraz przez Komitet Rodzicielski szkoły.

Rok szkolny 1960/1961 był rokiem pierwszej matury w szkole. Otrzymało ją 31 abiturientów. W związku z obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego, w całym kraju wznoszono wtedy nowe szkoły zwane "tysiąclatkami".

W roku szkolnym 1963/1964 przystąpiono do budowy nowego budynku szkoły przy ulicy Szczęśliwickiej. Oddano go do użytku na lata 1965/1966. Nastąpił wówczas podział szkoły jedenastoletniej na dwie samodzielne szkoły. Szkoła podstawowa pozostała przy ulicy Barskiej, liceum natomiast przeniosło się do nowego budynku i przyjęło nazwę: XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego" w Warszawie.

Pierwszym dyrektorem szkoły została Anna Stok, a wicedyrektorem Jan Załęski. W 1971 r. zrodziła się idea profilowania specjalizacyjnego klas licealnych. Obok klas o profilu ogólnym, powstały klasy o profilu matematyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym, humanistycznym. Ten typ specjalizacji sprzyjał podnoszeniu poziomu merytorycznego nauczania oraz sprzyjał tworzeniu się klasowych kółek naukowych i kółek przedmiotowych, które w znacznej mierze wpływały na rozszerzenie i pogłębienie zainteresowań młodzieży szkolnej.

Z końcem roku szkolnego 1968/1969 odeszła na emeryturę dyrektor Anna Stok. Funkcję dyrektora objął Zdzisław Kamiński i pełnił ją do 1977 r. 21. rok istnienia szkoły rozpoczęto z nowym składem dyrektorskim, Haliną Mórawską, jako dyrektorem i Krystyną Szachnowską jako wicedyrektorem. Obydwie dyrektorki zorganizowały uroczyste obchody 20-lecia liceum w 1977 r.

W roku szkolnym 1979/1980 zlikwidowano jedno z liceów na Ochocie i włączono je do XLVIII Liceum. Wicedyrektorem został Henryk Krupiński. Od 1 września 1980 r. liceum zwiększyło się o sześć oddziałów i liczyło już 21 klas. Podwoiła się liczba pracowni przedmiotowych, a księgozbiór biblioteki wzrósł o ponad sto procent. W czerwcu 1983 r. dyrektorem liceum został mianowany Henryk Krupiński, który z kolei mianował na stanowisko wicedyrektora Czesława Świderskiego. Szkoła dopracowała się uczestników i laureatów olimpiad przedmiotowych i konkursów. Ukształtowały się pewne rutyny i zwyczaje kontynuowane przez młodzież przez wiele następnych lat.

W 1997 r. szkoła uroczyście obchodziła 40-lecie swojego istnienia. Po przejściu na emeryturę dyrektora Henryka Krupińskiego, w listopadzie 2000 r. odbył się konkurs na nowego dyrektora, którym został mgr Czesław Świderski. Stanowisko wicedyrektora objęła mgr Katarzyna Cozel-Starewicz.

27 października 2007 r. obchodzono uroczyście 50-lecie istnienia szkoły z udziałem wszystkich żyjących nauczycieli i uczniów, reprezentujących najstarsze roczniki nauczania.

Dyrektorzy szkoły[edytuj | edytuj kod]

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Absolwentami liceum są m.in.:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]