XSL Formatting Objects

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

XSL Formatting Objects lub XSL-FO (Obiekty formatujące XSL) - oparty na XML język znaczników, stosowany do formatowania dokumentów. Według starego podziału XSL-FO jest częścią XSL, zbioru opracowanych przez W3C technik do transformacji i formatowania danych XML. Inne części XSL to XSLT i XPath. W nowym podziale nie ma takiego rozróżnienia, XSL-FO jest nazywany po prostu XSL.

W przeciwieństwie do HTML i XHTML, dokumenty XML nie zawierają wbudowanego układu wizualnego. XSL-FO jest językiem, który może być użyty do nadania dokumentowi XML układu na stronie, kolorów, czcionek itd. z przeznaczeniem wyniku dla ekranu komputerowego, drukarki czy innych mediów. W tym sensie pełni on podobną funkcję jak style CSS, ale jest potężniejszy i bardziej elastyczny, zwłaszcza jeśli chodzi np. o stronicowanie i przewijanie.

W przeciwieństwie do CSS, ale podobnie jak XSLT, XSL-FO jest zapisywany w poprawnej postaci XML. Zwiększa to jego elastyczność, pozwalając np. mieszać XSL-FO z XSLT w tym samym arkuszu.

Aktualną wersją XSL-FO jest 1.0 (status rekomendacji). Trwają prace nad wersją 1.1 (aktualnie w statusie kandydata na rekomendację).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]