X Pawilon Cytadeli Warszawskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
X Pawilon Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres ul. Skazańców 25
Data założenia 1962
Kierownik Jerzy Wągrodzki
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
X Pawilon Cytadeli Warszawskiej
X Pawilon Cytadeli Warszawskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
X Pawilon Cytadeli Warszawskiej
X Pawilon Cytadeli Warszawskiej
Ziemia 52°16′00″N 21°00′01″E/52,266667 21,000278
Strona internetowa muzeum

zabytek X Pawilon Cytadeli Warszawskiej – jeden z pawilonów Cytadeli Warszawskiej w którym obecnie znajduje się oddział Muzeum Niepodległości poświęcony walkom narodowo-wyzwoleńczym w czasie zaboru rosyjskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

X Pawilon Cytadeli Warszawskiej powstał w 1828 roku w ramach rozbudowy koszar z przeznaczeniem na magazyn umundurowania. Od 5 lipca 1833 rozpoczęto przystosowywanie pomieszczeń na cele więzienne i zlokalizowano centralne więzienie śledcze dla więźniów politycznych, kilkuset z nich stracono na stokach twierdzy, tysiące wywieziono stąd na katorgę bądź zesłanie syberyjskie. Od 1834 działała tu Komisja Śledcza przy naczelnym Dowódcy Armii Czynnej i Naczelniku Królestwa Polskiego, będąca centralnym organem śledczym przestępstw politycznych w Królestwie Polskim[1]. Wśród więźniów X Pawilonu były tak wybitne postaci polskiej historii jak Apollo Korzeniowski (ojciec Józefa Korzeniowskiego), Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Gustaw Ehrenberg, ks. Piotr Ściegienny, Stefan Okrzeja, czy Władysław Jabłonowski.

Po II wojnie światowej X Pawilon wydzielono wraz z najbliższym otoczeniem i udostępniono zwiedzającym dopiero w 1963 r. - oficjalne otwarcie nastąpiło 22 stycznia w ramach obchodów setnej rocznicy powstania styczniowego.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]