X flotylla MAS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Odznaka jednostki

X flotylla MAS (wł. Xª Flottiglia MAS lub Decima MAS) – uderzeniowy oddział specjalny włoskiej marynarki wojennej, pod dowództwem księcia Junia Valeria Borghese.

Powstanie jednostki[edytuj | edytuj kod]

Flotylla powstała w marcu 1941 r. z przekształcenia pierwszej flotylli MAS (kutrów torpedowych). Według zaś D’Annuzia nazwa pochodzi od skrótu wyrażenia Momento audere semper i była inspirowana X legionem - ulubionym legionem Juliusza Cezara. Głównie jednak chodziło o ukrycie prawdziwego przeznaczenia jednostki oraz dezinformację przeciwnika. Nazwa sugerowała, że jest to jedna z flotylli kutrów torpedowych.

Działania na froncie[edytuj | edytuj kod]

Borghese, ignorując po rozejmie 8 września 1943 r. rozkaz poddania się aliantom, przeszedł na służbę Niemiec, kontynuując walkę pod sztandarem włoskim. Zgromadził w La Spezia około 18 tys. ochotników, także spoza marynarki. X MAS przystąpiła do akcji przeciwko aliantom, którzy wylądowali w Anzio w lutym 1944 r. Jednocześnie flotylla została zaangażowana na wszystkich frontach wojennych, zwłaszcza z partyzantką, w tym także ze zwolennikami Tity.

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Oddział został utworzony na miarę zamierzeń jego dowódcy, reprezentanta prawdziwego kultu i chełpliwej autonomii ruchu, cynizmu w działaniach i rzekomej „apolityczności”, polegającej na walce za „honor” ojczyzny. X MAS bardzo dobrze mieściła się w tym złożonym obrazie, oddział był znany z okrucieństwa i całkowitego braku litości wobec „wrogów ojczyzny” i dlatego zaangażowała się w okrutną walkę z ruchem partyzanckim[1]. X MAS wraz z innymi siłami faszystowskich Włoch oraz niemieckimi oddziałami Waffen-SS często brał udział w rozmaitych konfliktach, często bywał oskarżany o to, że w swych działaniach był za mało faszystowski z powodu poczucia wyższości arystokratycznej i nieobecności aspektów ideologicznych które nie wywodziły z się z reakcyjnego ultra nacjonalizmu.

Przypisy