Xanatos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Xanatos
Data urodzin 73 BBY
Data śmierci 44 BBY
Ranga Jedi, Mroczny Jedi
Planeta Telos
Rasa Człowiek
Płeć Mężczyzna
Kolor włosów Czarny
Kolor oczu Ciemnoniebieski
Przynależność Zakon Jedi, Korporacja Pozaplanetarna
Broń Miecz świetlny

Xanatos – fikcyjna postać z uniwersum Gwiezdnych wojen, czarny charakter z serii książek Jude Watson Uczeń Jedi.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Początki szkolenia[edytuj | edytuj kod]

Xanatos to były padawan Qui-Gon Jinna, wybrany przez niego ze względu na wielki potencjał. Qui-Gon namówił ojca Xanatosa – Criona, aby pozwolił poddać młodego chłopca szkoleniu Jedi, w wyniku czego Xanatos w młodym wieku został oddzielony od dwóch rzeczy, które tak ukochał: ojca i rodzinnej planety Telos.

Jako młodzik w Świątyni Jedi na Coruscant, Xanatos czynił wielkie postępy, szybko przyswajając wiedzę. Był najlepszy w pojedynkach na miecze świetlne wśród młodzików oraz praktycznie ich przywódcą. Jego agresywność i upodobania do oszustw martwiły jego nauczycieli. Jednak gdy dla Xanatosa nastał czas testów i prób Jedi, zdał je z łatwością.

Ostatni test[edytuj | edytuj kod]

Mistrz Yoda nie był pewny tego, czy Xanatos jest gotowy, aby zostać Rycerzem Jedi, i zarządził jeszcze jeden test. W swoim ostatnim teście miał wrócić na Telos pod pretekstem śledztwa w sprawie niepokojów na planecie. Niepokoje okazały się sprawką Criona, który podsycał wojnę domową. To był ostateczny test Xanatosa: wybrać pomiędzy życiem jako Jedi lub dołączyć do jego ojca. Widział Qui-Gona zabijającego Criona, po tym zdarzeniu wybrał ostatecznie drogę ojca i poprzysiągł zemstę Jedi. Wyrazem tego było przyłożenie sobie do twarzy rozpalonego pierścienia ojca, który pozostawił na jego twarzy piętno. To piętno stało się w późniejszym czasie logo jego korporacji – Korporacji Pozaplanetarnej.

Wróg Jedi[edytuj | edytuj kod]

Xanatos był głównym przeciwnikiem dla Qui-Gon i Obi-Wan Kenobi w serii książek Uczeń Jedi. Xanatos w jednej z nich planował detonację bomby w jednej z komnat w Świątyni Jedi, aby zabić większość Jedi. Bruck Chun, rywal Obi-Wana przeciągnięty przez niego na ciemną stronę mocy, pomagał Xanatosowi w jego planach zastawienia pułapki na Jedi. Xanatosowi w realizacji przeszkodzili Obi-Wan i Qui-Gon zanim ktokolwiek został ranny.

Jego próba sabotażu Świątyni Jedi zakończyła się niepowodzeniem. Uciekł na swoją rodzinną planetę. Qui-Gon podążał za nim, aby postawić byłego Padawana przed wymiarem sprawiedliwości. Od łaski swojego byłego mistrza wolał jednak śmierć. Xanatos zabił się, skacząc do zbiornika z kwasem, mówiąc przedtem do Qui-Gona: Jestem twoją największą pomyłką. Żyj z tym. I żyj z tym. (org. I am your biggest failure. Live with that. And live with this.)

Xanatos miał syna Granta Omegę, który pojawia się w serii Jedi Quest Jude Watson.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]