Xanthorhiza simplicissima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Xanthorhiza simplicissima
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd jaskrowce
Rodzina jaskrowate
Rodzaj Xanthorhiza
Nazwa systematyczna
Xanthorhiza simplicissima Marshall
Arbust. Amer. 168-169 168 1785[2]
Synonimy

Xanthorhiza apiifolia L'Hér.

Xanthorhiza simplicissimagatunek z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), z monotypowego rodzaju Xanthorhiza Marshall, Arbust. Amer. 167. 1785). Występuje we wschodniej części Ameryki Północnej[3]. W Polsce uprawiany w kolekcjach – rośnie dobrze w Arboretum w Glinnej (od 1973) i w Arboretum w Rogowie (od 1956)[4]. Jeden z nielicznych przedstawicieli jaskrowatych o drewniejącym pędzie.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja według APweb (aktualizowany system APG III z 2009)

Jeden z dwóch rodzajów z podrodziny Coptoideae Tamura, (siostrzany dla rodzaju cynowód (Coptis), w obrębie rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) z rzędu jaskrowców (Ranunculales), należących do kladu dwuliściennych właściwych (eudicots)[1].

Kwiatostany

Morfologia i biologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina krzewiasta, wyrastająca z długich, cienkich, żółtych kłączy. Liście łodygowe, ogonkowe, skrętoległe. Blaszka liściowa 1-2-krotnie pierzasto złożona. Listki od lancetowatych do szerokojajowatych i rombowatych, na brzegach ostro, nieregularnie wcinane i piłkowane. Kwiaty zebrane w wielokwiatowych, wiechowatych kwiatostanach o długości 5-21 cm, wyrastających w kątach liści. Kwiaty są obupłciowe, promieniste, z trwałymi listkami zewnętrznego okółka okwiatu. Listki te w liczbie 5 są ciemnopurpurowe do zielonkawych, lancetowate do jajowatych i mają ok. 2,5-5 mm długości. 5 listków wewnętrznego okółka osiąga poniżej 1 mm długości, zaopatrzone są w miodniki, ma podobny kolor do okółka zewnętrznego. Pręciki w liczbie 5 lub 10, słupki w liczbie od 5 do 10. Owoc zbiorowy ze ścieśnionych mieszków. Nasiona są czerwonobrązowe, owalne, gładkie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-03-01].
  2. Xanthorhiza simplicissima (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2011-05-20].
  3. Taxon: Xanthorhiza simplicissima (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-05-20].
  4. Jerzy Tumiłowicz. Kolekcje dendrologiczne Arboretum SGGW w Rogowie – wyniki wieloletniej uprawy wybranych gatunków Część III – Liściaste (Lardizabalaceae - Verbenaceae). „Rocznik Dendrologiczny”. 53, s. 89-110, 2005. 
  5. Bruce D. Parfitt: Xanthorhiza (ang.). W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2011-05-20].