Xi’an

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Xi’an
西安
Ilustracja
Państwo

 Chiny

Prowincja

Shaanxi

Powierzchnia

1088 km²

Wysokość

405 m n.p.m.

Populacja (2016)
• liczba ludności
• gęstość


5 740 000[1]
5276 os./km²

Nr kierunkowy

(0)29

Kod pocztowy

710000-710090

Tablice rejestracyjne

陕A

Plan Xi’an
Położenie na mapie Chin
Mapa konturowa Chin, w centrum znajduje się punkt z opisem „Xi’an”
Ziemia34°16′N 108°54′E/34,266667 108,900000
Strona internetowa

Xi’an ([ɕí.án]; chiń. 西安; pinyin Xī’ān) – ośrodek administracyjny prowincji Shaanxi, jedno z najważniejszych historycznie miast Chin.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstało ponad 3100 lat temu i było stolicą trzynastu dynastii, m.in. Zhou, Qin, Han, Tang. W Xi’an kończył się i zaczynał Jedwabny Szlak łączący Chiny z Europą. Z miastem był związany Xuanzang – uczony i podróżnik.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Duży ośrodek turystyczny i gospodarczy z rozwiniętym przemysłem wysokich technologii, maszynowym, elektrotechnicznym, elektronicznym, środków transportu, włókienniczym, spożywczym, ceramicznym oraz hutnictwem żelaza. Rozwinięty outsourcing, centrum naukowe i kosmiczne[2].

Terakotowa Armia

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Główną atrakcją turystyczną jest znajdujące się w pobliżu miasta mauzoleum Pierwszego Cesarza z Terakotową Armią. Są to gliniane figury naturalnej wielkości żołnierzy ustawionych w szyku bojowym, odkryte przez chłopów kopiących studnię w 1974 roku.

Najatrakcyjniejszym miejscem miasta jest położona w centrum, tuż obok Wieży Bębna i Wieży Dzwonu, dzielnica muzułmańska z zabytkowym Wielkim Meczetem wybudowanym za czasów dynastii Tang. Centrum miasta okalają mury miejskie z czasów dynastii Ming. Na południe od murów miejskich znajdują się dwie buddyjskie pagody wzniesione za czasów dynastii Tang: Wielka Pagoda Dzikich Gęsi i Mała Pagoda Dzikich Gęsi.

Wielki Meczet w Xi’an

W mieście położony jest także Wolong si (Klasztor Przyczajonego Smoka), klasztor buddyjski o ponad 1800-letniej historii. W Muzeum Beilin wystawiona jest tzw. stela z Xi’an z 781 informująca o misji nestoriańskiej (chrześcijańskiej), której tekst przetłumaczył w 1652 polski jezuita Michał Boym. Na przedmieściach stanowisko archeologiczne Banpo.

Dzisiejsze miasto wznosi się na terenie zajmowanym niegdyś przez Chang’an (长安), stolicę Chin w okresie dynastii Tang. Kilkadziesiąt kilometrów od Xi’anu ulokowany był niegdyś Xianyang, stolica państwa Qin i pierwszy ośrodek administracyjny Cesarstwa Chińskiego.

Brama południowa
Wieża Dzwonu
Wieża Dzwonu,
w głębi Wieża Bębna


Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Jednostka administracyjna „miasto Xi’an” podzielona jest na:

Transport[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Metro w Xi’an.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. World urban areas
  2. Xi’an, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2010-12-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]