Xindi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Xindi (czyt. Zindi) – fikcyjne społeczeństwo w uniwersum Star Trek, przedstawione jedynie w serialu Star Trek: Enterprise. W skład Xindi wchodzi pięć ras: rasa Wodna, Leśna, rasa Owadów, rasa Gadów, rasa Naczelnych. W przeszłości istniała szósta rasa – rasa Ptaków. Wszystkie wyewoluowały na planecie Xindus, znajdującej się w tajemniczej części Drogi MlecznejObszarze Delfickim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Około 1930 roku ziemskiego na Xindusie rozpoczęła się wielka wojna o dominację pomiędzy sześcioma różnymi rasami zasiedlającymi rodzinną planetę. Wojna nazwana później Wojną stuletnią zakończyła się około roku 2030, gdy Owady i Gady zawarły przymierze i zniszczyły planetę Xindus. Wojna zdziesiątkowała populacje Xindi i doprowadziła do całkowitego wymarcia rasy Xindi-Ptaków.

Skonfliktowane społeczeństwo Xindi w obawie o swoją przyszłość zawarło pokój i rozpoczęło kolonizację sąsiadujących systemów planetarnych. Natrafili oni na międzywymiarową rasę Twórców Sfer, nazwaną przez Xindi Opiekunami. Opiekunowie pokazali Xindi, jak omijać anomalie występujące w Obszarze Delfickim, wskazali planety nadające się do skolonizowania oraz pomogli umocnić pokój przez utworzenie Rady Xindi – organu rządowego, w którego skład wchodzili reprezentanci wszystkich pięciu ras.

Około roku 2152 Opiekunowie przekazali Xindi informację, jakoby w XXVI wieku ludzie mieli zniszczyć ich kolonie i zabić całą ludność. Jednym ratunkiem miał być atak uprzedzający uderzenie Ziemian. Xindi opracowali plan zniszczenia planety Ziemia. Pod kierownictwem jednego z naczelnych zasiadających w Radzie (Degry) zbudowano prototyp. W kwietniu 2153 roku użyto go w ataku na Florydę. Broń okazała się skuteczna. Zginęło 7 milionów ludzi.

Pewna frakcja temporalna z przyszłości poinformowała ludzi, że ta tragedia nigdy nie powinna się wydarzyć, oraz wyjaśniła, kto i dlaczego chce zniszczyć Ziemię. W celu ochrony linii czasowej przed rozpadem należy zapobiec całkowitemu zniszczeniu Ziemi. Dowództwo Gwiezdnej Floty początkowo nie wierzyło tym informacjom, lecz przekonane przez Archera zdecydowało się wysłać pod jego dowództwem do Obszaru swój flagowy okręt Enterprise, by zniszczyć właściwą broń.

Po wielu miesiącach walki z Xindi (którzy dowiedzieli się o planie ludzi) i poszukiwań, Enterprise dotarł w końcu do kluczowego układu planetarnego – Azati Prime, gdzie była budowana broń. Jednak nie udało się jej zniszczyć. Kapitan Archer postanowił znaleźć rozwiązanie dyplomatyczne – przekonać radę Xindi o grożącym im niebezpieczeństwie ze strony Strażników. Ludzie w przyszłości nie tylko nie zniszczą Xindi, lecz sprzymierzeni z nimi oraz z Volcanami, Klingonami i Andorianami będą z powodzeniem walczyć ze Strażnikami, planującymi inwazję z Obszaru Międzywymiarowego na całą znaną przestrzeń. Początkowo niedowierzający Xindi nie chcieli słuchać Archera i prawie udało im się zniszczyć Enterprise. Kapitanowi udało się jednak przekonać przedstawiciela Naczelnych w Radzie, Degrę, co w efekcie spowodowało poparcie przez Naczelnych i Leśnych. Gady i Owady chciały jak najszybciej uruchomić broń, a Wodni pozostali neutralni. Zdenerwowane sytuacją oraz sprowokowane przez Twórców Sfer Owady i Gady zdecydowały się przejąć broń i samodzielnie, bez zgody Rady wysłać ją w kierunku Ziemi. Jednak Naczelnym, Leśnym i ludziom udało się nakłonić Wodnych do pomocy, dzięki czemu przy niemałych stratach udało się zniszczyć broń na kilka minut przed jej uruchomieniem. W podziękowaniu za pomoc Xindi ludzie uszkadzają kluczową Sferę (nadano jej numer 41) wyłączając tym samym cały System 78 Sfer powodujących anomalie grawimetryczne, dzięki czemu Obszar Delficki stał się normalną przestrzenią, niedostępną dla międzywymiarowych istot.

W przyszłości powstanie Zjednoczone Imperium Xindi, które wstąpi do Federacji i będzie jej wielkim sojusznikiem. W XXVI wieku podczas bitwy Federacji z Twórcami Sfer na okrętach Federacji będą służyć także Xindi.

Rasy Xindi[edytuj | edytuj kod]

Xindi-Wodni[edytuj | edytuj kod]

Wodni (Xindi-Aquatics) przypominają sylwetką walenie, lecz mają ręce oraz podobną do ludzkiej twarz. Są z natury powolni, zawsze trzeba długo czekać, zanim obejmą swoje stanowisko w danej sprawie. Podobno istnieje powiedzenie: Szybciej można policzyć gwiazdy na niebie, niż Xindi-Wodny podejmie decyzje. (ang. It is easier to count the stars in the sky, than for an Aquatic to come to a decision.). Porozumiewają się za pomocą echolokacji i ultradźwięków, ich język należy do najtrudniejszych.

Zobacz też: Statki Wodnych

Xindi-Leśni[edytuj | edytuj kod]

Leśni (Xindi-Arboreals lub Xindi-Sloths) mają całe ciało pokryte gęstym owłosieniem, ich twarz jest ciemna i lekko pomarszczona. Na dłoniach mają ostre pazury, lecz mimo pozornego groźnego wyglądu są najbardziej pokojowo nastawieni ze wszystkich Xindi. Nie lubią też wody, rzadko bywają na okrętach wodnych.

Zobacz też: Statki Leśnych

Xindi-Lotni[edytuj | edytuj kod]

Lotni (Xindi-Avians) – prawdopodobnie przypominali wyglądem ptaki. Niegdyś byli jedną z najliczniejszych ras Xindi, lecz po zniszczeniu Xindusa wymarli.

Xindi-Naczelni[edytuj | edytuj kod]

Naczelni (Xindi-Primate) są najbardziej podobni do ludzi ze wszystkich ras Xindi, różnią się główne wypustkami na czole i policzkach. Można ich też podzielić na białoskórych i czarnoskórych. Mają podobny charakter do Leśnych, nie są agresywni i nieco bardziej pacyfistyczni niż inni.

Zobacz też: Statki naczelnych

Xindi-Owady[edytuj | edytuj kod]

Owady lub Insekty (Xindi-Insectoids) są jednopłciowi. Każdy dorosły Owad składa jaja, z których po kilku tygodniach wykluwają się młode, żyjąc średnio 10-12 lat. Język Owadów jest jeszcze trudniejszy niż Wodnych, mają 67 różnych dialektów. Insekty już podczas Stuletniej wojny zawarły sojusz z Gadami, dlatego prawie zawsze mają jednomyślne zdania.

Zobacz też: Statki Owadów

Xindi-Gady[edytuj | edytuj kod]

Gady (Xindi-Reptilians) są najbardziej agresywni i militarystyczni ze wszystkich Xindi. Chcieli jak najszybciej zniszczyć Ziemię. Wyewoluowali od ziemnych jaszczurek, stad ich twarda skóra, czy charakterystyczny rozdwojony język.

Zobacz też: Statki Gadów

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Statki Xindi[edytuj | edytuj kod]

Statki Wodnych[edytuj | edytuj kod]

Wodni mają największe statki i najlepiej uzbrojone ze wszystkich Xindi, są one olbrzymimi komorami wypełnionymi wodą, największe z nich po wypuszczeniu wody z jednej sekcji mają w niej dość miejsca na średniej wielkości okręt – Enterpise zmieścił się tam bez problemu. Jednak ich flota nie jest liczna, a statki są powolne.

Statki Leśnych[edytuj | edytuj kod]

Okręty Xindi-Leśnych są bardzo słabo uzbrojone, służą głównie do transportu. Okręt Gadów, w krótkim czasie i bez większych problemów potrafi zniszczyć trzy jednostki Leśnych.

Statki Naczelnych[edytuj | edytuj kod]

Xindi-Naczelni mają dość dobre okręty. Nie są co prawda doskonale uzbrojone, lecz są bardzo szybkie. Mają wydłużony, opływowy kształt.

Statki Owadów[edytuj | edytuj kod]

Owady mają okręty średniej wielkości, lecz stosunkowo dobrze uzbrojone. Ważne jest to, że mają konkretne pomieszczenie dowodzenia – mostek. Wszystkie układy i systemy są tam połączone, więc żeby uruchomić jeden, trzeba aktywować wszystkie systemy na całym statku.

Statki Gadów[edytuj | edytuj kod]

Flota Gadów jest bardzo liczna, największa wśród Xindi. Ich okręty są doskonale uzbrojone.

Superbroń Xindi[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]