Xmoto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
XMoto
Xmoto1.jpg
Projektant Nicolas Adenis-Lamarre (Rasmus Teislev Neckelmann)
Licencja GNU General Public License
Silnik SDL
Aktualna wersja 0.5.9 - 13 listopada 2011; 7 lat temu
Data wydania 13 listopad 2011
Gatunek gra platformowa
Tryby gry jednoosobowa, wieloosobowa
Język polski
Wymagania sprzętowe
Platforma Linux, FreeBSD, OS X, Microsoft Windows i PlayStation Portable
Kontrolery mysz, klawiatura, dżojstik

XMotokomputerowa gra platformowa będąca programem open source. Stworzona w 2005 roku dla systemów Linux dostępna jest dziś również dla innych platform.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

XMoto to wzorowana na grze Elasto Mania dwuwymiarowa symulacja motocrossu, w której ważną rolę pełni fizyka. Podczas rozgrywki gracz kieruje motocyklem, pokonując różnego rodzaju przeszkody. Aby ukończyć poziom, należy zebrać wszystkie znajdujące się na planszy truskawki, a następnie dotknąć kwiatka. Gracz przegrywa poziom, gdy dotknie głową jakiegoś obiektu mapy, lub gdy motocykl dotknie niszczyciela (wrecker). Przejazd gracza można zapisać, a następnie go odtworzyć bądź użyć go jako ducha. Istnieje możliwość gry przez sieć, jednak polega to na kooperacji na losowo wybranej mapie lub jedynie wyświetlenia duchów innych graczy.

Użytkownik może stworzyć własną mapę używając programu Inkscape z zainstalowaną wtyczką Inksmoto.

Grafika i dźwięk[edytuj | edytuj kod]

Grafika jest prosta. Gra jest wyłącznie w dwuwymiarowa, jednak używa przyspieszenia sprzętowego 3D (OpenGL) do szybszego renderowania. Dźwięk jest również prosty. Gra odtwarza jedynie dźwięk silnika, dźwięki przegrania bądź wygrania poziomu, a także muzykę w menu i podczas gry.

Fizyka[edytuj | edytuj kod]

Gra używa silnika Open Dynamics Engine do symulowania fizyki. Zmian, takich jak przesuwanie i obracanie obiektów, zmiana grawitacji i wiele innych można dokonywać używając języka Lua. Od wersji 0.5.0 zintegrowano grę z silnikiem Chipmunk, co pozwala na wierniejsze odwzorowanie fizyki na wybranych obiektach na mapie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]