Xubuntu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Xubuntu
Logo Xubuntu
Logo programu
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent

Canonical Ltd. / Fundacja Ubuntu

Architektura

x86, AMD64, PowerPC

Pierwsze wydanie

6.06 / 1 czerwca 2006[1]

Aktualna wersja

24.04 LTS
(25 kwietnia 2024) [±]

Jądro

monolityczne

Środowisko pracy

Xfce

Licencja

GNU GPL

Typ pakietów

DEB

Wersja Live

T dostępna

Strona internetowa

Xubuntudystrybucja Linuksa oparta na Ubuntu oraz środowisku graficznym Xfce, zoptymalizowana dla słabszych komputerów. Pierwsza oficjalna wersja pojawiła się 1 czerwca 2006 i tak jak pozostałe wydania Ubuntu jest ona wydaniem LTS (z ang. Long Term Support).

Instalacja[edytuj | edytuj kod]

Do czasu wydania Xubuntu 6.06, dystrybucję można było łatwo zainstalować na istniejący system Ubuntu 5.10 lub 6.06 dzięki instrukcji zamieszczonej na stronach Wiki firmy Canonical (opis w języku angielskim). Obecnie dostępne są obrazy bootowalnych płyt z niezależnym instalatorem systemu. Lista mirrorów z obrazami w formacie .iso dostępna jest na stronie Xubuntu. Dystrybucja Xubuntu typu Desktop uruchamia w pełni funkcjonalny system jako Live CD udostępniając opcję instalacji na dysk twardy w tym samym trybie graficznym. Instalator pozwala też łatwo dokonywać zmian w tablicy partycji.

Podstawowe programy Xubuntu[edytuj | edytuj kod]

Tuż po instalacji system wyposażony jest w:

Podobne projekty[edytuj | edytuj kod]

  • Dystrybucja U-lite, podobnie jak Xubuntu stawia za cel jak najmniejsze wymagania sprzętowe. Aby osiągnąć ten cel, używa środowiska graficznego LXDE.
  • Dystrybucja Lubuntu, także stawia sobie za cel słabsze komputery (notebooki). Korzysta z LXQT i jest oficjalną pochodną Ubuntu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Meet The Newest Member of the Ubuntu Family: Introducing Xubuntu. [dostęp 2016-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-13)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]