Xubuntu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Xubuntu
Rodzina systemów operacyjnych GNU/Linux
Logo
Logo systemu
Interfejs
Interfejs użytkownika
Producent Canonical Ltd. / Fundacja Ubuntu
Platforma sprzętowa x86, AMD64, PowerPC
Pierwsze wydanie 1 czerwca 2006
Aktualna wersja 15.10 (Wily Werewolf) / 22 października 2015[1]
Wydana 17 kwietnia 2014
Jądro monolityczne
Środowisko pracy Xfce
Licencja GNU GPL
Typ pakietów DEB
Wersja Live T dostępna
Xubuntu w serwisie distrowatch.com
xubuntu.org

Xubuntudystrybucja Linuksa oparta na Ubuntu oraz środowisku graficznym Xfce, zoptymalizowana dla słabszych komputerów. Dystrybucja używa aplikacji GTK+ 2 gdzie tylko to jest możliwe. Pierwsza oficjalna wersja pojawiła się 1 czerwca 2006 i tak jak pozostałe wydania Ubuntu jest ona wydaniem LTS (Long Term Support).

Instalacja[edytuj]

Do czasu wydania Xubuntu 6.06, dystrybucję można było łatwo zainstalować na istniejący system Ubuntu 5.10 lub 6.06 dzięki instrukcji zamieszczonej na stronach Wiki firmy Canonical (opis w języku angielskim). Obecnie dostępne są obrazy bootowalnych płyt z niezależnym instalatorem systemu. Lista mirrorów z obrazami w formacie .iso dostępna jest na stronie Xubuntu. Dystrybucja Xubuntu typu Desktop uruchamia w pełni funkcjonalny system jako Live CD udostępniając opcję instalacji na dysk twardy w tym samym trybie graficznym. Instalator pozwala też łatwo dokonywać zmian w tablicy partycji.

Podstawowe programy Xubuntu[edytuj]

Tuż po instalacji system wyposażony jest w:

Podobne projekty[edytuj]

  • Dystrybucja U-lite, podobnie jak Xubuntu stawia za cel jak najmniejsze wymagania sprzętowe. Aby osiągnąć ten cel używa środowiska graficznego LXDE.
  • Dystrybucja Lubuntu, także stawia sobie za cel słabsze komputery (notebooki). Korzysta z LXDE i jest oficjalną pochodną Ubuntu.

Przypisy

  1. Xubuntu 15.10 released! « Xubuntu (ang.). [dostęp 2015-10-23].

Linki zewnętrzne[edytuj]