Xue Tao

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Xue.
Xue Tao
Xue Tao
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 薛涛
Pismo tradycyjne 薛濤
Hanyu pinyin Xuē Tāo
Wade-Giles Hsüeh T’ao

Xue Tao (768-831) – chińska poetka z czasów dynastii Tang.

Była córką Xue Yuna, niskiego urzędnika z Chang’anu (wówczas stolicy państwa). Prawdopodobnie wkrótce po jej narodzinach ojciec został przeniesiony do Chengdu i zmarł zanim Xue Tao dorosła, przypuszcza się jednak iż zdążył udzielić jej klasycznego wychowania[1]. Ponieważ jej matka była uboga, Xue została kurtyzaną. Dał się wówczas poznać jej talent humorystyczny i poetycki[1]. Zwróciła na siebie uwagę Wei Gao, gubernatora okręgu Xichuan, który uczynił ją swoją osobistą konkubiną[2]. Poznała wówczas wielu poetów, z którymi nawiązała bliskie przyjaźnie. Wei Gao zapewniał jej artystyczny patronat, dzięki czemu zdobyła sobie znaczną popularność[3].

Po śmierci Wei Gao w 805 roku[3] zamieszkała w oddalonym od ludzkich siedzib ustroniu, w którym mieszkał inny wielki poeta tego okresu – Du Fu[1]. Spędziła z dala od cywilizacji ostatnie 20 lat swojego życia[2], przez co późniejsze źródła uczyniły z niej taoistyczną pustelniczkę[1]. Po śmierci wzniesiono w pobliżu jej grobu wieżę Wangjiang, do której w ciągu następnych stuleci dobudowano kolejne budowle[2].

Z około 450 wierszy Xue Tao większość zaginęła w XIV wieku. Do obecnych czasów przetrwało około 100[1]. Xue Tao zajmowała się również muzyką i kaligrafią. Przypisuje się jej wynalezienie artystycznego papieru, służącego do spisywania poezji[2][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Xue Tao - Famous Female Chinese Poet from the Tang Dynasty (ang.). arts.cultural-china.com. [dostęp 8 czerwca 2010].
  2. a b c d Xue Tao - celebrated poet and inventor (ang.). colorq.org. [dostęp 8 czerwca 2010].
  3. a b Xue Tao: the Urge to Make Poems (ang.). womenofchina.cn. [dostęp 8 czerwca 2010].