Yūno Scrya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Yūno Scrya
Postać z Magical Girl Lyrical Nanoha
Dubbing Kaori Mizuhashi
Dane biograficzne
Data urodzenia 0056 (data w systemie Mid-Childa)
Inne informacje
Wiek 9 (Nanoha), 9 (A's manga), 9 (A’s), 15 (epilog A's), 15–20 (StrikerS manga), 19 (StrikerS)
Zajęcie Archeolog (przed serią StikerS)
Bibloitekarz

Yūno Scrya (jap. ユーノ・スクライア Yūno Sukuraia?) – jeden z głównych bohaterów serii Magical Girl Lyrical Nanoha, nie pojawił się w serii Triangle Heart. Mag i archeolog, ma dziewięć lat. Przybył ze świata Mid-Childa (jap. ミッドチルダ Middo Chiruda?) na Ziemię w poszukiwaniu Jewel Seeds (magicznym terminem określającym je jest Lost Logia) i zostaje partnerem Nanohy Takamachi. Posiada zdolności zmiennokształtne, potrafi zamienić się w fretkę, a zatem często mylony z byciem chowańcem Nanohy. Był oryginalnym właścicielem Raising Heart. Jest odpowiedzialny i niezawodny, mimo młodego wieku. Jego imię pochodzi od samochodu Mazda Eunos.

Seria Nanoha[edytuj]

Przed rozpoczęciem serii, Yūno mieszkał w magicznym świecie Mid-Childa (jap. ミッドチルダ Middo Chiruda?), pracował jako archeolog. Nie miał rodziców, został wychowany przez całe plemię Scrya, od którego wziął swoje nazwisko. Był również pierwszym właścicielem inteligentnego urządzenia Raising Heart, ale dlatego że jego talent magiczny i umiejętności ataku były niskie, nigdy nie stworzył broni z tego urządzenia.

Yūno po raz pierwszy pojawia się, gdy ściga ogromnego potwora usiłując unieszkodliwić jedno z Jewel Seed za pomocą Raising Heart. Nie udaje mu się to, potwór ucieka, wycieńczony i ranny Yūno traci przytomność. Używa resztki swoich mocy, aby wezwać najbliższego maga na pomoc i zmienia się w fretkę. Jego wołanie o pomoc zostało odebrane przez Nanohę Takamachi we śnie, która później tego samego dnia znajduje tą fretkę w lesie i zabiera go do kliniki weterynaryjnej. Szybko odzyskuje zdrowie, i nawiązuje bliską przyjaźń z Nanohą. Zauważa także jej ogromny potencjał i talent magiczny, co jest rzadkością na Ziemi. Później tej samej nocy wzywa Nanohę ponownie, która wychodzi z domu i kieruje się w stronę kliniki, gdzie znajduje Yūno-fretkę atakowanego przez tego samego potwora. Prosi ją o pomoc i powierza jej swoją broń, Raising Heart, a widząc jej ogromną siłę, kiedy aktywuje urządzenie, karze jej stworzyć magiczną zbroję i przeobrazić Raising Heart w broń swojej konstrukcji. Tak zaczynają wspólną podróż w zbieraniu Seeds Jewel.

Okazuje się, że Yūno odkrył Jewel Seeds na wykopaliskach, ale funkcjonariusze z Time-Space Administration Bureau, ale po wypadku zgubili je na Ziemi. Kiedy wraz z Nanohą spotykają Fate, w walkach Yūno jest rywalem Arf, podczas gdy rywalem Nanohy jest Fate. Wtedy po raz pierwszy Yūno zostaje nazwany chowańcem Nanohy. Zaprzecza ona temu mówiąc, że jest on jej przyjacielem. Przez cały czas Nanoha nie jest świadoma, że Yūno jest człowiekiem, co prowadzi do śmiesznych i kłopotliwych sytuacji, zwłaszcza w 5 odcinku – podczas pobytu w onsen. Yūno ujawnia swoją tożsamość dopiero w odcinku 8. Kiedy Lindy Harlaown i jej załoga przybywają, aby zaradzić zaistniałej sytuacji, Yūno przekonuje ją, aby pozwoliła im Nanoha kontynuować ich misję poszukiwawczą.

Pod koniec wraz z Nanohą, Chrono, Arf oraz Fate łączą siły, aby ostatecznie pokonać prawdziwego wroga, nieugiętą i szaloną Precię Testarossę. Po pokonaniu Precii Yūno nie może jednak wrócić do swojego świata, przez co najmniej 6 miesięcy ze względu na następstwa zniszczenia Ogrodu Czasu, więc postanawia dalej pełnić rolę zwierzęcia Nanohy. Jednak tuż przed rozpoczęciem serii A’s wraca do TSAB, aby pomóc w procesie Fate i Arf.

Seria A’s[edytuj]

Yūno skończył pomagać Fate w jej procesie, ale nadal nie dogaduje się z Chrono mimo wspólnie spędzanego czasu. Kiedy dowiadują się, że najbardziej poszukiwany przedmiot Lost Logia – Księgę Mroku (jap. 闇の書 Yami no Sho?) – został uaktywniony, załoga Arthry (jap. アースラ Āsura?) przygotowuje się, aby ją odzyskać. Yūno wspólnie z Nanohą, Fate i Arf podejmują walkę z Wolkenritter, aby ich powstrzymać przed wypełnieniem stron Księgi Mroku. Podczas walk Yūno jest rywalem Shamal.

Yūno również wznawia życie cywilne jako zwierzątko Nanohy, jest w centrum zainteresowania przyjaciół i rodziny Nanohy. W przeciwieństwie serii Nanoha komiczne sceny z jego udziałem są mniej powszechne, z wyjątkiem drobnych docinków ze strony Chrono i sceny, w której Nanoha śni o jedzeniu pieczonych słodkich ziemniaków, ale zamiast tego gryzie Yūno przez sen[a].

W epilogu, który dzieje się sześć lat później, Yūno nadal pracuje dla TSAB jako starszy bibliotekarz Biblioteki Infinity, nosi teraz okulary. Ma on jednostronne młodzieńcze uczucia wobec Nanoha, ale nie zrobił „wielkiego postępu”[b] w tym kierunku (jest później powiedziane, że są najlepszymi przyjaciółmi). w databooku serii A's wyjawione jest, że wstążka, którą wiąże swój koński ogon, jest jedną ze wstążek Nanohy.

Magia[edytuj]

Magia
System Mid-Childa
Kolor Zielony
Ranga A (Synthetic)
Urządzenie Raising Heart (przed serią Nanoha)

Uwagi

  1. Odcinek 6.
  2. Odcinek 13 (epilog).

Linki zewnętrzne[edytuj]