Yūsuke Godai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yūsuke Godai
Niezidentyfikowana Istota nr. 2/nr. 4
Postać z Kamen Rider Kuuga
Pierwsze wystąpienie 1 odc.
Ostatnie wystąpienie 49 odc.
Twórca Shōtarō Ishinomori
Dane biograficzne
Pochodzenie Japonia
Data urodzenia 18 marca 1975
Rodzina Minori Godai (siostra)
Tamasaburō Kazari (przybrany wujek)
Inne informacje
Wiek 25 lat
Zajęcie podróżnik, kucharz

Yūsuke Godai (jap. 五代雄介 Godai Yūsuke) – fikcyjna postać z serii Kamen Rider stworzonej przez Shōtarō Ishinomoriego. Jest głównym bohaterem jej dziesiątej odsłony: Kamen Rider Kuuga. Postać ta zadebiutowała na ekranie 30 stycznia 2000 roku. W serialu wciela się w tytułowego bohatera: Kamen Ridera Kuugę (jap. 仮面ライダークウガ Kamen Raidā Kūga).

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Godai jest optymistą. Jego "znakiem firmowym" jest podniesiony kciuk (rzymski gest oznaczający, że wszystko jest dobrze). Symbol ten przejął od swojego nauczyciela – Shōjiego Kanzaki. Ochrona ludzkiego szczęścia lub jego dawanie jest dla Godaia celem priorytetowym oraz marzeniem. Nigdy się nie poddaje i stara się być lepszym niż kiedykolwiek wcześniej, nawet jeśli miałoby to kosztować jego zdrowie bądź życie. Godai jest osobą wielce utalentowaną, o czym informuje również na swojej wizytówce, która mówi o tym, że posiada on 1999 talentów (od zostania Kuugą jest ich 2000).

Trudno jest jednoznacznie określić zatrudnienie Godaia. Zwykle pracuje on w barze Porepore u swojego przybranego wujka – Tamasaburō Kazariego, jednak nie można określić tego jako stałej pracy, ponieważ dużą ilość czasu spędza na zagranicznych przygodach (co zresztą Kazari toleruje).

Największą przyjaźnią Godai darzy Sakurako Sawatari, która pracuje na Uniwersytecie Jounan na wydziale archeologii. Jego partnerem, z którym współpracuje podczas walki z Gurongi jest Kaoru Ichijō – oficer policji z wydziału ds. Niezidentyfikowanych Istot, który początkowo sceptycznie podchodził do Godaia, jednak z czasem stali się zgranym duetem. Dość dobrze rozumie się z Tsubakim, który jest jedynym lekarzem potrafiącym zanalizować Kuugę, a także z Enokidą oraz Jeanem.

Biografia postaci[edytuj | edytuj kod]

Yūsuke Godai urodził się na wyspie Hokkaido 18 marca 1975 roku, ma grupę krwi 0. Ma siostrę Minori, która pracuje w przedszkolu. Z relacji jego nauczyciela – Shojiego Kanzaki, ojciec Yūsukego i Minori był reporterem wojennym, który zginął w Afganistanie, zaś matka zmarła w 1993 roku. Opiekunem dwójki stał się bliski przyjaciel ich ojca – Tamasaburō Kazari, który zaraził Yūsuke pasją do podróżowania i zdobywania przygód.

Historia Godaia zaczyna się kiedy wraca do Tokio z wyprawy do Indonezji z prezentem-maską dla Sakurako. Podczas wykopalisk prowadzonych w jaskini w Nagano przez profesora Natsume grupa archeologów odnalazła tajemniczą trumnę z wyrytymi na niej nieznanymi symbolami (później okazało się, że są one klątwą). Gdy ją otworzyli znaleźli w niej mumię z dziwnym pasem. Na skutek otwarcia przebudzone zostały niebezpieczne potwory zwane Gurongi, których celem jest zabijanie ludzi według zasad gry zwanej przez nich "Gegeru". Przywódca Gurongi – Daguba bestialsko zamordował wszystkich archeologów i przebudził pozostałych członków swojego plemienia. Następnego dnia Godai przyjeżdża w miejsce wykopalisk do Nagano, jednak zastaje tam oficera policji – Kaoru Ichijō, który prowadził tam śledztwo. Po nieudanej próbie wejścia do jaskini z mumią, Godai zauważył pas z sarkofagu wynoszony przez policjanta. Nagle w jego umyśle pojawiła się wizja wojownika w czerwonej zbroi.

Podczas pobytu na komisariacie Sakurako i Godai oglądają materiał, jaki zarejestrowała kamera na wykopaliskach. Na filmie było pokazane zmartwychwstanie Daguby oraz mord na grupie Natsume. Chwilę później komisariat został zaatakowany przez podobnego do pająka potwora, którego policja nazwała Niezidentyfikowaną Istotą nr. 1. Podczas masakry, po zobaczeniu drugiej wizji Godai postanowił ubrać tajemniczy pas i walczyć z potworem. Artefakt "wpalił" mu się w brzuch po czym Yūsuke uderzając monstrum zaczął przemieniać się w rogatego wojownika w białej zbroi. Podczas walki w helikopterze policyjnym Godai uratował Ichijō z tarapatów. Mimo to kiedy następnego dnia potwór zaatakował kościół, Godai wyjawił Sakurako, że w wizji pojawił się wojownik nie w białej, ale w czerwonej zbroi. Widząc płacz córki profesora Natsume – Miki, Godai postanowił że będzie walczył do końca by ochronić ludzki uśmiech i szczęście.

Broń[edytuj | edytuj kod]

Kuuga posiada różne bronie. Niektóre są aktywowane przez użycie którejś z form.

 • Arcle (jap. アークル Ākuru) – pas, źródło transformacji w Kuugę. Został odnaleziony podczas wykopalisk w Nagano. Yūsuke założył go podczas ataku Gurongi na miejscowy komisariat pas wessał mu się w ciało. W wypadku użycia trybu Rising przednia część pasa zmienia kolor ze srebrnego na złoty. W formie ostatecznej przednia część jest koloru złotego, zaś pasek jest czarny.
 • Amadam (jap. アマダム Amadamu) – kryształ w Arcle'u. Jeżeli Kuuga zmieni się w którąkolwiek z form to Amadam przybiera jej kolor. W wypadku użycia trybu Rising bez względu na dowolną podwyższoną formę zmienia kolor na żółty. Amadam od momentu ubrania Arcle'a przez Godaia jest połączony z jego układem nerwowym, a ponadto może leczyć jego rany tudzież wskrzesić. Wadą Amadama jest możliwość zamiany jego użytkownika w bezmyślną maszynę do zabijania, jednak Godai był zdolny opanować jego moc. Amadamy posiadają również Gurongi.
 • TryChaser 2000 (TRCS 2000) (jap. トライチェイサー2000 Torai Cheisā Nisen) – motocykl Kuugi. Jest nowym modelem policyjnego motoru, został zaprojektowany jako szybszy i bardziej potężny niż tradycyjne motocykle wykorzystywane przez policję. Jego unikalną cechą jest sposób jego aktywacji: aby uaktywnić wymaga zarówno Try-Acceler Rod – uchwytu motoru, który funkcjonuje jako klucz zapalający i czterocyfrowego kodu, który stanowią liczby 0-3-1-8 (18 marca, dzień urodzin Godaia). Motor należący do Yūsukego może przybrać typową dla masowo produkowanych TryChaserów barwę srebrną, bądź dzięki specjalnemu kodowi stać się czerwono-czarny i w tej postaci jest przez Kuugę używany. TryChaser Godaia stał się niezdatny do użytku po walce z Badaą w 33 odcinku, gdyż dosięgła go nadmierna korozja spowodowana połączeniem z Gouramem.
 • Pancerna Maszyna Gouram (jap. 装甲機ゴウラム Sōkōki Gōramu) – dziwna istota znaleziona na terenie wykopalisk przez Jeana i Mikę. Z wyglądu przypomina jelonka rogacza. Kiedy został odkryty, był w stanie zniszczonej na kawałki skamieliny. Dopiero kiedy miał być transportowany, jego części połączyły się z karoserią ciężarówki i Gouram musiał przejść proces ujednolicenia. Może służyć Kuudze jako rzecz pomagająca mu latać, lub jako osłona do motoru.
 • TryGouram (jap. トライゴウラム Torai Gōramu) – połączenie TryChasera 2000 z Gouramem. W tej postaci motor jest szybszy i ma większą siłę uderzenia. Mimo to TryChaser 2000 nie jest odporny na korozję, jaką wywołuje u niego Gouram, wskutek czego zostaje zniszczony w 33 odcinku.
 • BeatChaser 2000 (BTCS 2000) (jap. ビートチェイサー2000 Bīto Cheisā Nisen) – jest to inny motocykl stanowiący ulepszoną wersję TryChasera. Zadebiutował w 33 odcinku. Został stworzony specjalnie dla Kuugi. Zasada jego aktywacji jest identyczna z zasadą zapłonu poprzednika – po wsadzeniu uchwytu do kierownicy Kuuga musi wpisać kod 0-3-1-8.
 • BeatGouram (jap. ビートゴウラム Bīto Gōramu) – połączenie BeatChasera 2000 z Gouramem. Motor staje się szybszy i jego ataki są silniejsze. Ponadto BeatChaser koroduje w mniejszym stopniu niż jego poprzednik. Kuuga może przejść w tryb Rising wraz z maszyną.
 • Smoczy Kij (jap. ドラゴンロッド Doragon Roddo, Dragon Rod) – specjalny, niebieski kij, którym Kuuga może walczyć będąc w Formie Smoka. Kuuga może go stworzyć chwytając długi przedmiot przypominający kij np. gałąź, miotła. Może zniszczyć wroga używając ataku Splash Dragon. Gdy Kuuga używa trybu Rising kij dostaje dwa ostrza na końcach.
 • Kusza Pegaza (jap. ペガサスボウガン Pegasasu Bōgan, Pegasus Bowgun) – broń palna Kuugi, którą może użyć będąc w Formie Pegaza. Broń ta nigdy nie pudłuje. Kuuga może ją stworzyć chwytając pistolet. Kusza posiada spust i cięciwę, można nią oddać 1 strzał. Zabójczy atak nazywa się Blast Pegasus Gdy Kuuga używa trybu Rising, kusza wydłuża się i można oddać ją 3 strzały.
 • Miecz Tytana (jap. タイタンソード Taitan Sōdo, Titan Sword) – miecz, którym Kuuga może walczyć będąc w Formie Tytana. Może go stworzyć z TryAccellera jak i chwytając coś ostrego np. nóż. Zabójczy atak nazywa się Calamity Titan, Kuuga przebija przeciwnika. Gdy Kuuga używa trybu Rising miecz wydłuża się. Na dodatek Kuuga może stworzyć dwa miecze.
 • Tryb Rising (jap. ライジング Raijingu) - zwany inaczej Złotą Mocą (jap. 金の力 Kin no Chikara) jest specjalną mocą, którą Kuuga może użyć będąc w jednej ze swoich 4 form (Potęgi, Smoka, Pegaza i Tytana). Podczas używania trybu Rising, moc i zdolności Kuugi zwiększają się wraz z modyfikacją w jego zbroi, ulepszeniu broni, zmianie koloru Arcle'a ze srebrnego na złoty, a co za tym idzie zmianie koloru Amadama na żółty. Kolor oczu pozostaje taki sam jak w zwykłej postaci. Kiedy Godai został śmiertelnie ranny przez Nr. 26, Tsubaki użył defibrylatora do przywrócenia go do życia. Wówczas prąd, którym Godai został potraktowany trafił do Arcle'a i zwiększył jego siłę. Złota Moc pierwszy raz pojawiła się w odcinku 24, kiedy to została odkryta przez Enokidę i Godaia, który był w Formie Tytana. Godai kolejno zwiększał moc swych pozostałych form – Formę Pegaza w 25 odcinku, Formę Smoka w 28 oraz Formę Potęgi w 30. W 46 po ponownej reanimacji Godaia przez Tsubakiego Forma Potęgi w trybie Rising ulepszyła się w Formę Potęgi zwaną Amazing, a zbroja przybrała czarny kolor. Z racji tego, że formy Kuugi w serialu są nazywane po kolorach, Tryb Rising również jest nazywany po swojej barwie.

Formy[edytuj | edytuj kod]

Posiadający w sumie 11 form Kuuga jest obecnie trzecim w kolejności Riderem pod względem ich ilości (pierwszym jest OOO mający ich teoretycznie nieskończoność a drugim Double mający ich 14). Jednak pięć z tych 11 form stanowi tylko ulepszenia do czterech innych. W kilku formach Kuuga może władać bronią.

 • Forma Początkowa (jap. グローイングフォーム Gurōingu Fōmu, Growing Form) - najsłabsza forma Kuugi. Została aktywowana już w odcinku 1. Jego rogi w tej formie są małe, zbroja jest biała, zaś Amadam i oczy są pomarańczowe. W tej formie Kuuga nie dysponuje żadną bronią, ale używając tej formy jest w stanie pokonać przeciwnika po 3 silnych kopnięciach. Godai w zasadzie nie używa tej formy, jednak użył jej w pierwszym odcinku, ponieważ nie wyzwolił w sobie całej mocy. Jeżeli Kuuga w dowolnej z form jest silnie ranny, albo w przypadku Formy Pegaza skończył mu się limit, to wraca właśnie do Formy Początkowej i nie może się zmienić w żadną inną przez 2 godziny. Ta forma jest przez policję nazywana Numerem 2 (未確認生命体第2号 Mikakunin Seimeitai Dai Nigō). W serialu nie pojawia się również prawdziwa nazwa formy, więc jest ona nazywana Białym Kuugą (jap. 白のクウガ Shiro no Kūga).
 • Forma Potęgi (jap. マイティフォーム Maiti Fōmu, Mighty Form) - najczęściej używana forma Kuugi. Jego zbroja jest taka sama jak w Formie Początkowej, z tym wyjątkiem, że jest czerwona, Amadam i oczy są również czerwone, ale w porównaniu z Formą Początkową rogi są większe. Ta forma pierwszy raz została pokazana w wizji Godaia w odcinku 1, jednak użył jej on pierwszy raz w odcinku 2. W tej formie Kuuga nie ma żadnej broni, ale jeżeli użyje trybu Rising dostanie nakładkę na prawą nogę a Amadam zmienia kolor na żółty. W tej formie istnieje również podwyższenie trybu Rising – Amazing. Zbroja zmienia kolor na czarny a Kuuga dostaje drugą nakładkę. Przez policję Kuuga w tej formie jest nazywany Numerem 4 (未確認生命体第4号 Mikakunin Seimeitai Dai Yongō). W serialu nie pojawia się również prawdziwa nazwa formy, więc jest ona nazywana Czerwonym Kuugą (jap. 赤のクウガ Aka no Kūga), zaś tryb Amazing nazywa się Czarnym Kuugą (jap. 黒のクウガ Kuro no Kūga).
 • Forma Smoka (jap. ドラゴンフォーム Doragon Fōmu, Dragon Form) - nieco słabsza niż Forma Potęgi, jednak daje Kuudze większe zdolności fizyczne (zwinność, wysokość skoku, szybkość). Zbroja trochę różni się od zbroi z dwóch poprzednich form. Zbroja w tej formie ma kolor niebieski, podobnie jak oczy i Amadam. Rogi są takie same jak w formie Potęgi. Pierwszy raz forma ta pojawiła się w odcinku 5. W tej formie Kuuga ma pierwszą ze swoich broni. Jest nią Smoczy Kij (po dotknięciu przez Kuugę w niego zmienia się każda rzecz przypominająca kij). Po użyciu trybu Rising zbroja otrzymuje złote paski a jego kij dostaje 2 ostrza po jednym na każdym końcu. W serialu nie pojawia się prawdziwa nazwa formy, więc jest ona nazywana Niebieskim Kuugą (jap. 青のクウガ Ao no Kūga).
 • Forma Pegaza (jap. ペガサスフォーム Pegasasu Fōmu, Pegasus Form) - nieco słabsza niż Forma Potęgi, jednak w tej formie wyostrzone są zmysły Kuugi, a szczególnie wzrok i słuch. Zbroja różni się od tych poprzednich i ma kolor zielony, podobnie jak oczy i Amadam. Rogi są takie same jak w formie Potęgi. Forma ta zadebiutowała w odcinku 7. W tej formie Kuuga otrzymuje drugą ze swych broni – Kuszę Pegaza, która powstaje, gdy Kuuga złapie coś podobnego do pistoletu. Może dzięki niej oddać 1 strzał, jednak pocisk zawsze trafia w cel. Wadą tej formy jest jej krótki czas działania – jeżeli Godai jest w Formie Pegaza dłużej niż 50 sekund, przechodzi szok nerwowy, traci całą swą moc i może się przemieniać jedynie w Formę Początkową, dlatego formy tej rzadko używa. Ponadto wyostrzenie zmysłów powoduje też zwiększoną wrażliwość nerwową, przez co Godai odczuje ataki dwa razy dotkliwiej. Po użyciu trybu Rising zbroja otrzymuje złote paski a Kuuga zyskuje 3 strzały do kuszy oraz przedłużenie limitu czasu do 80 sekund. W serialu nie pojawia się prawdziwa nazwa formy, więc jest ona nazywana Zielonym Kuugą (jap. 緑のクウガ Midori no Kūga).
 • Forma Tytana (jap. タイタンフォーム Taitan Fōmu, Titan Form) - silniejsza i odporniejsza, ale wolniejsza od Formy Potęgi. Zbroja jest metaliczna i przez to dalece różni się od tych poprzednich. Ma ona srebrny i fioletowy kolor, podobnie jak oczy i Amadam. Rogi są takie same jak w Formie Potęgi. Forma ta zadebiutowała w odcinku 10. W tej formie Kuuga otrzymuje trzecią ze swych broni – Miecz Tytana, która powstaje, gdy Kuuga złapie coś podobnego do miecza, noża bądź rączkę od TryChasera. Po użyciu trybu Rising zbroja zmienia kolor z jasno na ciemnofioletowy i otrzymuje złote paski a Kuuga zyskuje ulepszony Miecz Tytana, a nawet może utworzyć sobie drugi. W serialu nie pojawia się prawdziwa nazwa formy, więc jest ona nazywana Fioletowym Kuugą (jap. 紫のクウガ Murasaki no Kūga).
 • Forma Ostateczna (jap. アルティメットフォーム Arutimetto Fōmu, Ultimate Form) - najpotężniejsza i najbardziej niebezpieczna forma. Jest prawdopodobnie ewolucją Formy Potęgi w trybie Amazing. Łączy ona w sobie moce wszystkich poprzednich form, w jakie on się przeistaczał. Zbroja w tej formie ma kolor czarny, podobnie jak Amadam. Rogi są inne niż normalnie, ponieważ w tej formie Kuuga ma ich 4, a nie 2 jak w innych postaciach. W zależności od tego, czy Godai panuje nad mocą, oczy przybiorą kolor czerwony (gdy zła energia jest pod kontrolą) bądź czarny (gdy Godai staje się zły). Jeżeli moc nim zawładnie, Kuuga stanie się potworem tak silnym i niebezpiecznym jak Daguba. Jego ataki są tak silne, że nawet najodporniejszy przeciwnik otrzymałby ogromny ból. Godai w tej formie jest zdolny do kontroli ognia, wzywania wszystkich swych broni (jednak nie pojawiło się to w serialu). Ostateczny atak w tej formie nazywa się Ostatecznym Kopnięciem, które mogłoby zniszczyć nawet cały wszechświat. Tej formy Godai użył tylko w 48 odcinku by walczyć z Dagubą. Mimo że wszystkie formy Kuugi są nazywane po kolorach, Forma Ostateczna jest wyjątkiem i zwie się ją Najstraszniejszym Wojownikiem (jap. 荒まじき戦士 Susamajiki Senshi).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Yūsuke Godai (ang.). kamenrider.wikia.com. [dostęp 2013-04-01].