YTD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

YTD (ang. Year-To-Date) – okres rozpoczynający się 1 stycznia bieżącego roku i kończący w dniu obecnym[1][2]. Termin YTD używany jest w wielu kontekstach, głównie zaś jako odnotowujący rezultaty aktywności w okresie od początku roku kalendarzowego, ewentualnie podatkowego, do dzisiaj.

W kontekście finansów, YTD często pojawia się w sprawozdaniach finansowych przy określaniu wyników działalności podmiotu gospodarczego. Dostarczenie obecnych wyników z datą YTD, jak również jednego lub kilku analogicznych z lat ubiegłych, pozwala właścicielom, managerom, inwestorom oraz innym akcjonariuszom na porównanie obecnych osiągnięć przedsiębiorstwa z okresami historycznymi.

Przykłady:

  • YTD określa stopę zwrotu uzyskaną w roku obecnym. Np. zdanie Zwrot YTD na akcjach wynosił 10% oznacza, że akcje od początku roku do dzisiaj podrożały o 10%.
  • Przychody z najmu nieruchomości YTD (rok podatkowy kończy się 31/03/09) na dzień 30/06/08 wyniosły $1000. Oznacza to, że nieruchomość w okresie 01/04/08 - 30/06/08 przyniosła $1000 przychodu.

Porównywanie miar jakimi są YTD może prowadzić do błędnych wniosków, o ile od początku roku upłynęło niewiele czasu. YTD jest bardziej wrażliwe na wcześnie pojawiające się zmiany niż późniejsze. W odróżnieniu od YTD okres 12 miesięcy, czy też roku kalendarzowego, są dużo bardziej odporne na wpływ czynników sezonowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Investopedia (ang.)
  2. Investorwords. investorwords.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-15)]. (ang.)