Yaiba – legendarny samuraj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Yaiba - legendarny samuraj)
Yaiba
jap. 剣勇伝説YAIBA
(Ken'yū densetsu YAIBA)
Gatunekkomedia
Manga
AutorGōshō Aoyama
WydawcaShōgakukan
Drukowana wShūkan Shōnen Sunday
Wydawana7 września 19881 grudnia 1993
Liczba tomów24
Telewizyjny serial anime
ReżyserKunihiko Yuyama
StudioShōgakukan Productions
Stacja telewizyjnaJaponia TV Tokyo
Polska RTL 7, TVN 7
Premierowa emisja9 kwietnia 19931 kwietnia 1994
Liczba odcinków52

Yaiba (jap. 剣勇伝説YAIBA Ken'yū densetsu YAIBA)shōnen-manga autorstwa Gōshō Aoyamy, serializowana w magazynie „Shūkan Shōnen Sunday” wydawnictwa Shōgakukan od 7 września 1988[1] do 1 grudnia 1993[2].

Na jej podstawie wyprodukowano 52-odcinkowy telewizyjny serial anime emitowany na antenie TV Tokyo w latach 1993–1994. W Polsce anime emitowane było na antenie RTL 7, a następnie TVN 7.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Samuraj o imieniu Yaiba Kurogane, który wie jak trzeba stać się prawdziwym samurajem, podróżuje po świecie. Yaiba żyje ze swoim ojcem, Kenjurou, w lesie. Pewnego dnia, gdy Yaiba się zajada, zaatakowało go stado goryli. Yaiba i jego ojciec uciekli i schowali się wewnątrz olbrzymiego pudła. Nie wiedzieli jednak, że pudło było pełne ananasów i miało być wysłane do miasta. W mieście, Yaiba dowiaduje się, że jest legendarnym wojownikiem i musi walczyć ze złem w postaci demonicznie wyglądającego ucznia szkoły średniej o imieniu Takeshi.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Yaiba Kurogane (jap. 鉄 刃 Kurogane Yaiba) – inkarnacja bogini piorunów. Oprócz wysokich umiejętności władania mieczem i wyćwiczonych zmysłów, także potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Ma 14 lat.
  • Sayaka Mine (jap. 峰 さやか Mine Sayaka) – ukochana Yaiby. Nie dołączyła z własnej woli do grupy Yaiby, lecz obudziła się przywiązana do grzbietu Kagetory. Potem okazuje się, że jest potomkinią Kapłanki Boskiego Smoka, czyli kluczem do osiągnięcia przez Księżycową Księżniczkę jej prawdziwej formy.
  • Musashi Miyamoto (jap. 宮本 武蔵 Miyamoto Musashi) – legendarny, 400-letni samuraj, strażnik miecza Bogini Piorunów. Od czasu kiedy zamieszkał w górach, wyszkolił jednego ucznia i z powodu swego wieku zaczął używać dwóch mieczy. Jest zbereźnikiem, nauczycielem i mentorem Yaiby, szczególnie przysługuje się w nauce kontrolowania kuli Bogini Piorunów.
  • Kagetora (jap. カゲトラ) – tygrys, przyjaciel Yaiby. Pomaga Yaibie w jego treningu i pozwala Yaibie podróżować na sobie, kiedy potrzebna jest szybkość.
  • Takeshi Onimaru (jap. 鬼丸 猛 Onimaru Takeshi) – Japończyk, ma na głowie rogi.
  • Shōnosuke (jap. 庄之助) – sęp, przyjaciel Yaiby. Pomaga Yaibie w jego treningu i pozwala podróżować na sobie.
  • Kenjūrō Kurogane (jap. 鉄 剣十郎 Kurogane Kenjūrō) – ojciec Yaiby.
  • Księżycowa Księżniczka (jap. かぐや Kaguya) – Drugi przeciwnik Yaiby. Jest władczynią Księżyca oraz królową rasy ludzi-królików żyjących na Księżycu. W przeciwieństwie do pozostałych mieszkańców Księżyca, którzy są antropomorficznymi królikami, ona pojawia się jako człowiek ubrany w strój króliczka Playboya. Obudziła się po 1000 latach zaraz po wyczuciu energii Kuli Smoka Yaiby. Chciała podbić Ziemię tysiąc lat przed rozpoczęciem akcji anime, ale kapłan boga smoków pokonał ją odcinając jej uszy oraz przypieczętowując to zamknięciem jej duszy wewnątrz ciała Kapłanki Boskiego Smoka. Księżniczka ma wiele właściwości Gaki – formy wampira dusz takiego, że potrzebowała energii młodych dziewczyn, by utrzymać swoją moc.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Kolejne rozdziały mangi ukazywały się w magazynie „Shūkan Shōnen Sunday” wydawnictwa Shōgakukan od 7 września 1988[1] do 1 grudnia 1993[2]. Wszystkie opublikowane rozdziały zostały skompilowane łącznie do 24 tankōbonów, wydawanych od 18 kwietnia 1989[3] do 18 lutego 1994[4].

Anime[edytuj | edytuj kod]

Yaiba był także pokazywany jako seria anime o łącznej liczbie odcinków 52, i zawiera przygody Yaiby z kilku pierwszych tomów. Akcja rozpoczyna się, gdy Yaiba trenuje w dżungli ze swoim ojcem i ze swoimi dwoma zwierzęcymi przyjaciółmi, Kagetorą (tygrys) i Shonosukem (sęp), by stać się prawdziwym samurajem. Kluczowym jest moment, w którym ojciec Yaiby oznajmia mu, że jest gotowy na powrót do Japonii, i mówi, by znalazł jego starego przyjaciela i rywala, który okazuje się być ojcem Sayaki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b 週刊少年サンデー 1988 表示号数39, [w:] Media Arts Database (Agency for Cultural Affairs) [online], mediaarts-db.bunka.go.jp [dostęp 2020-11-10] (jap.).
  2. a b 週刊少年サンデー 1993 表示号数50, [w:] Media Arts Database (Agency for Cultural Affairs) [online], mediaarts-db.bunka.go.jp [dostęp 2020-11-10] (jap.).
  3. YAIBA / 1, [w:] Shōgakukan [online], www.s-book.com [dostęp 2020-11-02] [zarchiwizowane z adresu 2004-09-11] (jap.).
  4. YAIBA / 24, [w:] Shōgakukan [online], www.s-book.com [dostęp 2020-11-02] [zarchiwizowane z adresu 2005-04-17] (jap.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]