Yasumasa Fukushima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Yasumasa Fukushima
Ilustracja
generał
Data i miejsce urodzenia 27 maja 1852
Nagano
Data i miejsce śmierci 19 lutego 1919
Tokio
Przebieg służby
Główne wojny i bitwy wojna rosyjsko-japońska

Yasumasa Fukushima (jap. 福島安正 Fukushima Yasumasa?, ur. 27 maja 1852 w prowincji Shinano (obecnie prefektura Nagano), zm. 19 lutego 1919 w Tokio) – generał Cesarskiej Armii Japońskiej, oficer wywiadu wojskowego.

Początki kariery wojskowej[edytuj | edytuj kod]

Fukushima był potomkiem znanej rodziny samurajskiej. Od młodości służył w wojsku japońskim, gdzie niemal od razu otrzymał przydział do Sztabu Generalnego. W późniejszych latach attaché wojskowy w Chinach i Niemczech.

Będąc w Niemczech, oświadczył niemieckim oficerom, że ma zamiar przejechać konno z Berlina do Władywostoku. Swoją zapowiedź spełnił. Podróż trwała od 11 lutego 1892 do 12 czerwca 1893. Fukushima (wówczas w stopniu majora) pokonał 15 tys. km samotnie w siodle. Z polecenia sztabu generalnego zbierał po drodze informacje o stanie wojsk, głównie rosyjskich (ówczesny główny konkurent Japonii). Cenne informacje zbierał również w trakcie późniejszej podróży po Mongolii, Mandżurii i Korei.

Pod wrażeniem wyczynu Fukushimy, poeta Naobumi Ochiai napisał wiersz pt. "Wspomnienie Polski" (Pōrando-kaiko). Utwór ten stał się następnie znany jako pieśń wojskowa.

W ramach swoich działań Fukushima nawiązał także kontakty z przedstawicielami polskich ruchów narodowo-wyzwoleńczych. Fukushima uważany jest za pierwszego Japończyka, który odwiedził Polskę.[potrzebne źródło]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ewa Pałasz-Rutkowska, Polityka Japonii wobec Polski 1918-1941, Wydawnictwo "Nozomi", Warszawa 1998, ISBN 83-906175-1-X
  • Norman Polmar, Thomas B. Allen, Księga szpiegów