Yennefer z Vengerbergu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yennefer z Vengerbergu
Ilustracja
Twórca Andrzej Sapkowski
Grany przez Grażyna Wolszczak
Dane biograficzne
Przynależność Rada Czarodziejów
Loża Czarodziejek
Data i miejsce urodzenia 1173 w Belleteyn
Vengerberg
Inne informacje
Zajęcie czarodziejka

Yennefer z Vengerbergu – postać fikcyjna, bohaterka cyklu opowieści o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Czarodziejka, ukochana Geralta oraz przyszywana matka Ciri. Postać Yennefer po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniu Ostatnie życzenie. Występuje również w opowiadaniach Granica możliwości, Okruch lodu oraz Coś więcej, Coś się kończy, coś się zaczyna, a także we wszystkich tomach sagi o wiedźminie oraz w Sezonie burz.

W polskim filmie i serialu w roli Yennefer wystąpiła Grażyna Wolszczak. W serialu Netflixa, Wiedźmin, ma ją zagrać Anya Chalotra[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Belleteyn w 1173 roku wiedźmińskiego świata, prawdopodobnie w stolicy AedirnVengerbergu. Była kwarteronką (ćwierćelfką) ze strony matki.

W pierwszej bitwie na wzgórzu Sodden została oślepiona przez Fringillę Vigo; wkrótce potem, dzięki magii, odzyskała wzrok. Po bitwie została najmłodszą członkinią Rady Czarodziejów. W Czasie pogardy podczas zjazdu na Thanedd została niesłusznie oskarżona o zdradę stanu. Uwolniła ją Francesca Findabair, która planowała umieścić ją w tajnej Loży.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Yennefer ma czarne włosy i fiołkowe oczy. Na szyi nosi czarną aksamitkę z gwiazdą z obsydianu i brylantów. Ubiera się w czerń i biel. Używała perfum o zapachu bzu i agrestu.

Mimo że Yennefer prowadziła dość swobodne życie towarzyskie i miała wiele romansów, związek z Geraltem przetrwał próbę czasu.

Jak większość czarodziejek była bezpłodna; mimo jej usilnych starań magia nie mogła na to nic poradzić. Nie mogąc urodzić dziecka opiekowała się Ciri.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]