Yga Kostrzewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yga Kostrzewa

Yga Kostrzewa, właściwie Inga Krystyna Kostrzewa (ur. 12 września 1973) – polska działaczka społeczna, związana z ruchami obrony praw osób ze środowisk LGBT.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia ekonomistka, ukończyła zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka gender studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracuje w branży reklamowej. Od 1998 działaczka Stowarzyszenia Lambda Warszawa; pełniła w nim funkcję przewodniczącej (2005–2007) i rzeczniczki prasowej (od 2002). Przy pomocy UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) współorganizowała program „Propagowanie bezpieczniejszych zachowań seksualnych wśród lesbijek i gejów”. Jest też członkinią Porozumienia Kobiet 8 Marca.

Uczestniczyła w kampanii informacyjnej „Niech nas zobaczą”. Współorganizatorka wszystkich warszawskich Parad Równości oraz marcowych kobiecych manif. Autorka publikacji prasowych, wykładów i konferencji naukowych na temat środowiska LGBT. Zabierała głos w debatach publicznych na tematy środowisk lesbijsko-gejowskich. Przedstawiła Ministerstwu Edukacji Narodowej i Sportu raport Lambdy o mniejszościach seksualnych w podręcznikach do wychowania o życiu w rodzinie. Jest też inicjatorką ruchu społecznego „Nasza Sprawa”. Pomysłodawczyni akcji „Odkrywamy się”, we współpracy z „Gazetą Wyborczą[1]. Człowiek Dużego Formatu Gazety Wyborczej 2006[2].

Jest osobą homoseksualną[3]; publicznego coming outu dokonała w 1998 roku na łamach czasopisma „SHE”. Cztery lata później wraz ze swoją partnerką (Anną Zawadzką) wystąpiła na okładce „Newsweeka” (nr 8/2002 z 24.02.2002).

W 2010 startowała z rekomendacji partii Zieloni 2004 z listy SLD w wyborach samorządowych w okręgu warszawskiego Mokotowa[4]. W 2014 była kandydatką Europy Plus do Parlamentu Europejskiego[5].

Zaangażowanie w Paradę Równości w 2005[edytuj | edytuj kod]

Po tym jak ówczesny Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Lech Kaczyński zakazał Parady Równości w Warszawie 10 czerwca 2005, Yga Kostrzewa była jedną z 7 organizatorów wieców stacjonarnych, które zostały zorganizowane w miejsce zakazanego marszu. Decyzją prezydenta miasta także 5 z tych 7 wieców zostało zakazanych[6]. Sprawa została skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, gdzie Tomasz Bączkowski, Tomasz Szypuła, Yga Kostrzewa oraz organizatorzy pozostałych zakazanych wieców, wspierani przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, wnieśli swoją skargę. Trybunał wskazał naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka przez zakaz parady[7][8].

Publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

  • 2008: Nowe kierunki w zarządzaniu. Podręcznik akademicki (współautorka), Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008, ​ISBN 978-83-60807-66-8
  • 2009: HomoWarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny (współautorka)[9], Wydawnictwo Abiekt.pl, Warszawa 2009; ​ISBN 978-83-926968-1-0

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]