Przejdź do zawartości

Yokohama Flügels

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Yokohama Flügels
横浜フリューゲルス
Barwy

       
biało-niebieskie

Data założenia

1964

Data rozwiązania

1999

Państwo

 Japonia

Adres

Jokohama

Stadion

Mitsuzawa Stadium

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Yokohama Flügels (jap. 横浜フリューゲルス Yokohama Furyūgerusu) – japoński klub piłkarski z siedzibą w Jokohamie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

All Nippon Airways FC (ANA FC) został założony w 1964 roku w Jokohamie[1] i reprezentował firmę All Nippon Airways. Przez pewien czas była zapowiadana zmiana nazwy na Yokohama TriStar SC, ale przez skandal Lockheed zatrzymał własną nazwę.

W 1980 roku zespół uzyskał promocję do Japan Soccer League z regionalnej Kanto Football League.

Klub szybko wywalczył promocję do JSL Div. 2 w 1984 i od razu zaliczył kolejny awans do JSL Div. 1, jako wicemistrz. Pomimo faktu, że spadł z pierwszej ligi w 1985, to w 1988 ponownie awansował i nigdy już nie opuścił pierwszej ligi, aż do swojego rozwiązania.

W 1992 klub zmienił nazwę na Yokohama Flügels, która pochodzi od niemieckiego słowa Flügel, co oznacza skrzydło lub skrzydła. Przez pewien czas klub był zapowiadany jako AS Flügels z inicjałami zarówno sponsorów, ANA i Sato Labs, jak i skrótowców włoskich i francuskich „Asocjacji Sportowej” (Associazione Sportiva lub Association Sportive).

Chociaż nigdy nie wygrał mistrzostwa Japonii w lidze amatorskiej JSL lub zawodowej J. League, był jednym z najlepszych klubów w okresie od końca lat 80. ub. w., do swojego ostatniego meczu. Klub zdobył kilka trofeów w kraju i za granicą, w tym Puchar Cesarza, Puchar Zdobywców Pucharów Azji i Azjatycki Super Puchar.

W 1998 jeden ze sponsorów – Sato Labs – poinformował o zaprzestaniu swojego wsparcia finansowego klubu. Inny główny sponsor ANA spotkał się z Nissan Motors, głównym sponsorem rywala zza miedzy Yokohama Marinos, i zapowiedział, że oba kluby z Jokohamy zostaną połączone. Kibice od początku byli negatywnie nastawieni do fuzji z największym rywalem. Chociaż litera „F” została dodana do nazwy nowego klubu Yokohama F. Marinos, co miało symbolizować połączenie dwóch klubów, to kibice Flügels odrzucili fuzję i odwrócili się od nowego klubu. Wskutek tego, na wzorzec modelu właścicielskiego socios używanego przez hiszpańskie kluby, założyli nowy klub Yokohama FC – pierwszy japoński profesjonalny klub piłkarski, który jest własnością i zarządzany przez jego kibiców.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Trofea krajowe[edytuj | edytuj kod]

Japonia Zdobyte trofea w rozgrywkach Japonii (stan na: 30-04-2021)
Rozgrywki Osiągnięcie Razy Sezon(y)

Mistrzostwo
I miejsce 0
II miejsce 0
III miejsce 1 1996

Puchar
zdobywca 2 1993, 1998
finalista 1 1997

II liga
I miejsce 1 1988
II miejsce 1 1984
III miejsce 0
  • Puchar Cesarza
    • zdobywca: 1993, 1998
    • finalista: 1997
  • Regional Promotion Series
    • mistrz: 1983

Trofea międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Klub rozgrywał swoje mecze domowe na stadionie Mitsuzawa Stadium w Jokohamie, który może pomieścić 15 046 widzów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]