Yola Czaderska-Hayek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yola Czaderska-Hayek
Jolanta Maria Czaderska-Hayek
Ilustracja
Yola Czaderska-Hayek podczas 62. ceremonii wręczenia Oscarów w 1990 roku
Data i miejsce urodzenia 9 czerwca 1945
Tarnów
Zawód, zajęcie autorka, dziennikarka
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Yola Czaderska-Hayek, właściwie Jolanta Maria Czaderska-Hayek (ur. 9 czerwca 1945 w Tarnowie[1]) – autorka książek na temat Hollywood, dziennikarka, korespondent filmowy, popularyzator sztuki i kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych, absolwentka polonistyki na Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Jest jedyną Polką zasiadającą wśród członków Hollywood Foreign Press Association, organizacji co roku przyznającej Złote Globy. Jest prezesem i fundatorem International Star Awards, statuetek przyznawanych od 1992 roku legendarnym artystom filmów westernowych (w formie pozłacanych gwiazd osadzonych na granitowej bryle).

Mieszka wraz z mężem Edwinem R. Haykiem w Belvedere, posiadłości mieszczącej się na wzgórzach Hollywood, tuż pod sławnym napisem, której właścicielem był niegdyś Rudolf Valentino.

Na stronie Stopklatka.pl prowadziła witrynę Gość Yoli, w której prezentowane były wywiady dziennikarki z osobowościami filmowymi.

W roku 2008 została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury oraz nagrodą Amicus Poloniae nadanym przez Ambasadora RP w Waszyngtonie[2]. W 2009 roku otrzymała od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za szczególny wkład w promocję polskiego kina w Stanach Zjednoczonych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]