Yorkshire pudding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Yorkshire pudding
Sunday roast – tradycyjna pieczeń spożywana w niedziele wraz z Yorkshire puddingiem

Yorkshire pudding – potrawa kuchni angielskiej, o nieznanym pochodzeniu, tradycyjnie przypisywana hrabstwu Yorkshire, znana i spożywana na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Skład i przygotowanie[edytuj | edytuj kod]

Yorkshire pudding przygotowuje się z ciasta zbliżonego do ciasta naleśnikowego, składającego się z wody, mleka, mąki i jajek. Jako tłuszczu używa się oleju roślinnego. Następnie piecze w blaszanej formie. Upieczone puddingi mają kształt czarek lub kubków o wysokości około 10 cm[1]. Podaje się na gorąco, do pieczeni lub mięs w sosie. Jest jedną z potraw tradycyjnego obiadu świątecznego, zwłaszcza w Boże Narodzenie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Choć potrawę łączy się tradycyjnie z hrabstwem Yorkshire, jej pochodzenie nie jest znane. Nazwa jest znana co najmniej od roku 1747, kiedy opublikowano przepis w książce kucharskiej Hannah Glase The Art of Cookery Made Plain and Simple, jej też przypisuje się tę nazwę[3]. W porównaniu z obecną formą tej potrawy, w XVIII i XIX w. pieczono ją w prostokątnych blachach. W Wielkiej Brytanii "dzień yorkshire puddingu" obchodzony jest w pierwszą niedzielę lutego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC: Secret of a perfect Yorkshire pud. [dostęp 2009-12-24]. (ang.).
  2. The Beefless Yorkshire Pudding. [dostęp 2009-12-24]. (ang.).
  3. British Yorkshire Pudding Day. [dostęp 2009-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-02)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]