Yoshinogari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zrekonstruowane domostwa w Yoshinogari

Yoshinogari (jap. 吉野ヶ里遺跡 Yoshinogari iseki) – stanowisko archeologiczne z okresu eneolitu znajdujące się w Japonii, w prefekturze Saga w północnej części wyspy Kiusiu.

W trakcie prowadzonych od 1986 roku prac wykopaliskowych odkryto w Yoshinogari olbrzymią osadę o charakterze obronnym, pochodzącą w większości ze środkowego okresu Yayoi (300 p.n.e.–300 n.e.)[1]. Osada otoczona była dwoma fosami z wałem i palisadą oraz wznoszącymi się na sześciu słupach wieżami strażniczymi. Na terenie ponad 25 hektarów znajdowały się domostwa zagłębione w ziemię (półziemianki) oraz wznoszone na palach magazyny. Poza obrębem osady odkryto cmentarzysko urnowe z ponad 2 tysiącami pochówków, zaś w jej północnej części bogato wyposażony kurhan[2].

Obecnie na terenie wykopalisk znajduje się skansen, zrekonstruowano kilka domostw, magazynów oraz wieże strażnicze.Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David and Michiko Young: Introduction to Japanese Architecture. Singapore: Tuttle Publishing, 2004, s. 14.
  2. Keiji Imamura: Prehistoric Japan. New Perspectives on Insular East Asia. Honolulu: University of Hawai’i Press, 1996, s. 182.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia historyczna świata. T. III. Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 2000.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]