You Found Me

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
You Found Me
Singel zespołu The Fray
z albumu The Fray
Strona B "The Great Beyond"
Wydany 21 listopada 2008 (USA)
23 listopada 2008 (Australia)
24 listopada 2008 (Europa)
Nagrywany 2008
Gatunek rock
styl: piano rock
Długość 4:04
Wydawnictwo Epic
Producent Mike Flynn, Aaron Johnson
Singel po singlu

You Found Me” – piosenka amerykańskiego zespołu The Fray, pochodząca z jego wydanego w 2009 roku albumu The Fray. Jej koncertowe wykonania z występów w Europie pojawiły się pod koniec 2007 roku na YouTube, kiedy piosenka była wstępnie nazywana "Amistad"[1]. 20 listopada 2008 roku grupa umieściła utwór na swojej stronie internetowej. Singel wydany został cyfrowo w amerykańskim, kanadyjskim, australijskim, brytyjskim oraz francuskim iTunes Store.

Piosenka została w Stanach Zjednoczonych zakupiona cyfrowo ponad 2.000.000 razy (2.468.894[2]), będąc tym samym trzecią w twórczości zespołu, która tego dokonała (po "Over My Head (Cable Car)" i "How to Save a Life")[3].

Znaczenie utworu[edytuj | edytuj kod]

W jednym z wywiadów wokalista zespołu Isaac Slade wyraził znaczenie utworu:

"You Found Me" jest o rozczarowaniu, bólu serca, zawodzie, który towarzyszy życiu. Czasami jesteś zawodzony, a czasami ty jesteś kimś, kto sprawia zawód innym. Trudne staje się uświadomienie sobie, komu możesz zaufać, na kogo możesz liczyć. Ta piosenka powstała, gdy mierzyłem się z wieloma problemami, z których część mam nadal przed sobą. W ciągu ubiegłego roku zdarzały się ciężkie okoliczności, przez które moja rodzina i przyjaciele musieli przebrnąć, co było bardzo trudne, i miało wpływ na mnie. Wymaga to ode mnie tak dużej wiary, aby wciąż mieć nadzieję, wierzyć w to, co niewidoczne. Czasem na końcu tunelu jest światełko, jednak zazwyczaj wygląda on na tak czarny jak noc. Piosenka mówi o tym uczuciu i nadziei, którą ciągle mam, pogrzebaną głęboko w mojej klatce piersiowej[4].

W innym wywiadzie Isaac powiedział:

Wciąż otrzymywałem telefony z domu – tragedia za tragedią... Jeśli istnieją jakieś osoby zarządzające tą planetą – czy one śpią? Palą? Gdzie są? Wyobraziłem sobie, że biegnę do Boga stojącego na rogu ulicy jak Bruce Springsteen, palącego papierosa i pomyślałem, że chciałbym z nim porozmawiać[5].

Dodatkowo, w artykule Reutersa na temat albumu The Fray Isaac Slade stwierdził, iż tekst "You Found Me" został napisany dwa i pół roku wcześniej, a sama piosenka porusza problem zła, pyta o to, dlaczego złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom. Natchnieniem do tego były problemy, z którymi borykała się część jego rodziny oraz przyjaciół[6].

Osiągnięcia na listach[edytuj | edytuj kod]

"You Found Me" zadebiutowała na pozycji 28. Billboard Hot 100, będąc najwyższym debiutem w dotychczasowej twórczości zespołu. W opublikowanym 7 lutego 2009 roku wydaniu magazynu Billboard singel przesunął się na miejsce 8. z 91% wzrostem sprzedaży w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Ostatecznie piosenka uplasowała się na pozycji 7. notowania. Z kolei na liście Hot Adult Top 40 Tracks utwór zajął miejsce 1. W sumie "You Found Me" została zakupiona w Stanach Zjednoczonych ponad 2.000.000 razy i pokryła się podwójną platyną[3].

Na Australian ARIA Singles Chart "You Found Me" zadebiutowała na miejscu 15., skąd awansował ostatecznie na pozycję 1., stając się pierwszym singlem numer jeden The Fray w Australii. Singel utrzymywał się na szczycie przez cztery tygodnie, po czym został zmieniony przez "Right Round" rapera Flo Ridy. Piosenka pokryła się w Australii podwójną platyną.

Na Canadian Hot 100 piosenka zadebiutowała na pozycji 51., następnego tygodnia awansowała na 13., a ostatecznie, w połowie lutego, uplasowała się na miejscu 12. Na brytyjskiej UK Singles Chart singel zajął miejsce 35.

Strona B[edytuj | edytuj kod]

Strona B singla stanowi wersja utworu "The Great Beyond" R.E.M. Został on oryginalnie nagrany na kompilacyjny album Radio 1 Established 1967 BBC Radio 1, na który 40 artystów, w tym The Fray, zostało poproszonych o nagranie własnej wersji utworu z lat 1967-2007, aby uczcić czterdziestolecie radia.

Wideoklip[edytuj | edytuj kod]

Teledysk "You Found Me" nakręcony został w Chicago, a jego reżyserem był Josh Forbes. 9 grudnia 2008 roku miał premierę na antenie telewizji VH1 oraz na jej stronie internetowej[7].

Wideoklip przedstawia członków The Fray w różnych rolach, w tym m.in. wykonujących piosenkę na krokwiach stalowego budynku oraz stojących na szczycie wieżowców, wpatrujących się w niebo. Teledysk kończy się sceną, w której wszystkie obiekty materialne wznoszą się w powietrze, pokazując, iż są bezwartościowe.

Kultura popularna[edytuj | edytuj kod]

  • Piosenka miała swój oficjalny debiut telewizyjny na gali American Music Awards 23 listopada 2008 roku[8].
  • "You Found Me" wykorzystana została w trailerach reklamowych piątej serii serialu Zagubieni.
  • W Australii utwór wykorzystany został w reklamach dwunastej serii serialu All Saints.
  • Piosenka grana była po przesłuchaniach w American Idol, a później jej instrumentalna wersja również podczas Hollywood Week.
  • Utwór pojawił się pod koniec odcinka serialu Pogoda na miłość, wyemitowanego w Stanach Zjednoczonych 19 stycznia 2009 roku.
  • Piosenka została użyta w reklamie programu MTV z serii The Real World, The Real World: Brooklyn.
  • Australijscy prezenterzy radiowi Hamish i Andy użyli "You Found Me" jako podstawy dla swojej piosenki satyrycznej o Bogu, "You Found God".
  • Utwór został wykonany podczas jednego z finałowych odcinków Australijskiego Idola w 2009 roku.

Pozycje na listach[edytuj | edytuj kod]

Lista (2008–2009) Najwyższa
pozycja
U.S. Billboard Hot 100 7
U.S. Billboard Hot Adult Contemporary Tracks 2
U.S. Billboard Hot Adult Top 40 Tracks 1
U.S. Billboard Hot Christian Adult Contemporary 24
U.S. Billboard Hot Christian Songs 16
U.S. Billboard Modern Rock Tracks 38
U.S. Billboard Pop 100 7
Canadian Hot 100 12
New Zealand Singles Chart 19
Australian Singles Chart 1
Irish Singles Chart 4
Greek Singles Chart 7
UK Singles Chart 35

Certyfikaty[edytuj | edytuj kod]

Kraj Status / Sprzedaż Organizacja
przyznająca
Stany Zjednoczone 2x Platyna 2.468.894[2] RIAA
Australia 2x Platyna 140.000+ ARIA


Poprzedzony przez
"Burn" - Jessica Mauboy
Australian ARIA Singles Chart singel numer jeden
26 stycznia 2009 - 19 lutego 2009
Poprzedzający
"Right Round" - Flo Rida

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]