Young Digital Planet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Young Digital Planet
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba Gdynia
Data założenia 1990
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Kuba Pancewicz
Nr KRS 0000025716
Zatrudnienie ok. 200
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 30 028 700 zł
brak współrzędnych
Strona internetowa

Young Digital Planet S.A. (YDP) – polskie przedsiębiorstwo działające w branży informatycznej, producent oprogramowania i rozwiązań edukacyjnych dla klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych. Firma działała w latach 1990-2018[1].

Young Digital Planet działała w blisko 50 krajach świata. YDP dostarczała multimedialne zasoby edukacyjne i rozwiązania do ministerstw edukacji i wydawnictw rządowych m.in. w Chinach, Malezji, Kazachstanie, Chile, Chorwacji i na Słowacji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone 15 października 1990 r. przez czterech studentów Politechniki Gdańskiej: Artura Dyro, Waldemara Kucharskiego, Piotra Mroza i Jacka Kucharskiego[2][3]. Pierwotna nazwa firmy brzmiała Young Digital Poland Laboratorium Inżynierii Dźwięku. W 1992 roku YDP rozpoczęło swą działalność eksportową, dostarczając na rynek francuski komputerowe systemy do pomiarów akustycznych: SonoLAB, SonoLID i Concerto[4]. W 1994 roku firma jako pierwsza w Polsce wydała program multimedialny na nośniku CD-ROM (MediaEuro). W tym samym czasie powstał produkt EuroPlus+ Flying Colours, będący pierwszym interaktywnym kursem nauki języka angielskiego, a wkrótce potem dwa słowniki, również wydane w postaci płyt CD-ROM: Słownik polsko-angielski i angielsko-polski COLLINS[5] oraz słownik polsko-niemiecki i niemiecko-polski LANGENSCHEIDT. Sukces tych produktów pozwolił firmie uzyskać miano lidera kursów językowych w Polsce. W 2000 roku YDP zrealizowało największy wówczas na świecie projekt edukacyjny – iSzkoła, który charakteryzowało nowoczesne podejście do nauczania i wykorzystanie pełni możliwości technologii informacyjnych. Efektem projektu było wypuszczenie na rynek multimedialnych podręczników eduROM, które obejmowały najważniejsze przedmioty w klasach szkoły podstawowej i gimnazjum. Sukces projektu sprawił, że eduROMy były w kolejnych latach eksportowane do kilku krajów: Rosji, Czech, Słowacji, Chin i RPA[6]. W 2004 roku firma rozpoczęła realizację swojego największego przedsięwzięcia międzynarodowego – Universal Curriculum, obejmującego przygotowanie kompletu materiałów edukacyjnych z przedmiotów ścisłych w formie elektronicznej. Z racji ekspansji na międzynarodowe rynki, 29 marca 2006 r. nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona z Young Digital Poland S.A. na Young Digital Planet S.A. Również w 2004 YDP wprowadziło na rynek produkty z serii eduSensus, wspomagające rozwój dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a w kolejnym roku zaprezentowało portal yTeach z zasobami edukacyjnymi dla nauczycieli (później uruchomiono także polską wersję portalu: Nauczyciel.pl).

W roku 2010 YDP zostało w całości przejęte przez jedną z największych grup medialnych w Europie – Sanoma (Sanoma posiadała udział większościowy YDP 55,1% od 2004 roku). W tym samym roku założyciele YDP utworzyli nową spółkę Learnetic o podobnym profilu działalności[7].

W 2012 firma zrealizowała projekt platformy dla niemieckich wydawców pod nazwą Digitale Schulbücher[8]. Zaawansowane prace pozwoliły również wprowadzić na rynek rozwiązanie oparte o tę platformę – Digital Books and Media Solution, które znalazło uznanie wśród wielu wydawców, w tym największego chińskiego wydawnictwa People’s Education Press. Dzięki podpisanej umowie z polskiej technologii w książkach i kursach edukacyjnych skorzysta około ćwierć miliarda uczniów w Chinach[9]. W grudniu 2013 roku Young Digital Planet wybrane zostało jako dostawca technologii edytorskich dla People’s Education Press – oficjalnego chińskiego wydawnictwa rządowego.

W 2014 roku odbyły się premiery: platformy Didactus, Uwagi Słuchowej, aplikacji Questrunner (podczas BETT Show w Londynie) oraz ClassMapp, Core Curriculum for English Secondary, English Play Box, Byte-seized Business English (podczas Frankfurt Book Fair). W lipcu YDP wygrało przetarg ogłoszony przez rząd Hongkongu na digitalizację sektora edukacyjnego, a w grudniu 2014 zostało partnerem Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce oraz jest partnerem w „Polskim Mieście Przyszłości”, odpowiedzialnym za część edukacyjną tej inicjatywy. W tym samym roku siedziba firmy przeniesiona została z Gdańska do Gdyni.

W 2015 roku na skutek kłopotów finansowych spółka-matka Grupa Sanoma poinformowała o planowanych redukcjach etatów, obejmujących także pracowników YDP, tym samym likwidując polską spółkę[10].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Young Digital Planet dostarcza i rozwija multimedialne treści edukacyjne w wersjach mobile (iOS, Android, Windows 8), online i offline, przeznaczone do nauki różnych przedmiotów (m.in. matematyka, chemia, biologia, fizyka, języki obce) na praktycznie wszystkich etapach edukacyjnych. Treści są zgodne z podstawami programowymi obowiązującymi w różnych krajach świata, gdzie firma oferuje swoje produkty. YDP opracowuje i wdraża innowacyjne programy nauczania obejmujące wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań podczas zajęć z uczniami (w tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych) wraz z oprawami metodycznymi, scenariuszami zajęć itp. Programy te mają za zadanie wspieranie nauczycieli w realizowaniu celów dydaktycznych, w szczególności w pracy z uczniami z trudnościami w nauce. Oferta Young Digital Planet obejmuje wydawnictwa multimedialne z różnorodnych dziedzin, specjalistyczne narzędzia i technologie wspierające rozwój dzieci, platformy edukacyjne, rozwiązania e-learningowe oraz sprzęt multimedialny.

YDP wdraża liczne innowacyjne programy nauczania i angażuje się w promowanie nowoczesnej edukacji w szkołach i środowisku nauczycieli. Regularne badania rynkowe i obserwacja najnowszych zjawisk w edukacji umożliwiły firmie stworzenie Księgi Trendów w Edukacji[11] – najbardziej aktualnego kompendium wiedzy na temat światowych trendów w środowisku edukacyjnym. Firma jest inicjatorem akcji o zasięgu regionalnym, jak i ogólnopolskim: „EduAktywacja”[12] i „Kamera!Akcja! Nowoczesna edukacja...”[13]. Inicjatywy podejmowane przez YDP mają na celu wpływanie na rozwój edukacji i pozytywną zmianę wśród uczniów i nauczycieli. YDP regularnie współpracuje z organizacjami pożytku publicznego, stowarzyszeniami i fundacjami. Firma kilkakrotnie była także partnerem merytorycznym programów i plebiscytów edukacyjnych takich jak: „EduNewsweek”, „Lekki tornister” czy plebiscyt „Dziennika Bałtyckiego” – „Szkoła Pomorza”[14].

Najważniejsze produkty[edytuj | edytuj kod]

Multimedialne zasoby edukacyjne Produkty i kursy językowe Rozwiązania dla terapii i rozwoju Gry edukacyjne Rozwiązanie dla wydawców Platformy Inne
mobile Maths and Science Core Curriculum for English Uwaga słuchowa Język polski: Czytam i piszę Digital Books and Media Solution Didactus Nauczyciel.pl
Universal Curriculum English Play Box Logopedia 2.0 Przyroda: Na ratunek planecie Mobile School Trail
Lower Primary Solution Angielski dla nastolatków Przedszkolak na start Matematyka na wesoło Mobile Book Trail
Mobile Comprehensive Curriculum Angielski z Cambridge Każdy uczeń, to uczeń zdolny
Wspomaganie rozwoju
Pingwin Alex i przyjaciele Gotowość szkolna
Dysleksja
Matematyka – terapia pedagogiczna "MatŚwiat"
Digital Enhancer4 SEN

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 2015 – nagroda Medal Europejski dla produktu Uwaga Słuchowa – innowacyjnego systemu do diagnozy i treningu uwagi słuchowej opartego na założeniach metody prof. Alfreda Tomatisa,
 • 2015 – nagroda Innovatica 2015 przyznana przez Krajową Izbę Gospodarczą w kategorii innowacyjna firma,
 • 2014 – Medal Europejski dla Core Curriculum for English,
 • 2014 – Nagroda Revere Award dla Księgi Trendów w Edukacji 2013/2014,
 • Tytuł Kreator Innowacji 2014,
 • 2014 – Feniks 2014 przyznany przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich za program „Multimedialna katecheza”,
 • 2014 – Social Media Super Star 2014 za kampanię „Kamera! Akcja! Nowoczesna edukacja...”,
 • 2014 – wyróżnienie w konkursie Lider Informatyki 2014 dla Szczecińskiego Portalu Edukacyjnego,
 • 2014 – wyróżnienie dla „Gdańskiej Platformy Edukacyjnej” przez Konfederację Pracodawców Lewiatan (w konkursie new@poland)
 • 2014 – tytuł „Ruban d’Honneur” – wyróżnienie w kategorii UK Trade & Investment Innovation,
 • 2014 – Godło Najwyższa Jakość Quality International dla 4 produktów: Core Curriculum for English, Księga Trendów w Edukacji, Przedszkolak na start, Uwaga Słuchowa,
 • Godło Najwyższa Jakość Quality International 2013 dla 5 rozwiązań: Digital Books and Media Solution, Kosmikus.pl, Uwaga Słuchowa, Mobile Comprehensive Curriculum oraz Nicole and Tommy Mobile,
 • Tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki w kategorii Kreator Rozwiązań XXI wieku,
 • European Seal of e-Excellence Gold 2012 i Silver 2013.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Young Digital Planet znika z rynku. Zwolnienia i likwidacja spółki, „trojmiasto.pl” [dostęp 2018-07-18] (pol.).
 2. Portal Trojmiasto.pl, trojmiasto.pl [dostęp 2018-07-18] (pol.).
 3. Young Digital Planet w 2006 roku | wirtualnywydawca.pl, wirtualnywydawca.pl [dostęp 2018-07-18] (pol.).
 4. Podbój zagranicznych rynków (pol.). [dostęp 2014-07-09].
 5. Kopia internetowej strony firmy YDP, 11 lutego 1998 [dostęp 2016-05-19] [zarchiwizowane z adresu 1998-02-11].
 6. Eksport informatyki (pol.). [dostęp 2014-07-09].
 7. Monika Tomkiewicz, Andrzej Molski został prezesem Young Digital Planet, Computerworld, 5 kwietnia 2012 [dostęp 2018-01-26] (pol.).
 8. Digitale Schulbücher (niem.). [dostęp 2014-07-09].
 9. 250 mln chińskich dzieci skorzysta z polskiej technologii (pol.). [dostęp 2014-07-09].
 10. Robert Kiewlicz, Young Digital Planet znika z rynku. Zwolnienia i likwidacja spółki, trojmiasto.pl, 30 marca 2017 [dostęp 2018-01-26] (pol.).
 11. Księga trendów w edukacji uhonorowana nagrodą Revere Award (pol.). [dostęp 2014-07-09].
 12. EduAktywacja – uczymy się efektywnie i z przyjemnością (pol.). [dostęp 2014-07-09].
 13. Kamera! Akcja! Nowoczesna edukacja... (pol.). [dostęp 2014-07-09].
 14. Szkoła Pomorza 2014 (pol.). [dostęp 2014-07-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. Strona Internetowa