Przejdź do zawartości

Young Power

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Young Power
Rok założenia

1986

Rok rozwiązania

1990

Pochodzenie

 Polska

Gatunek

free jazz, jazz-rock, reggae

Wydawnictwo

Polskie Nagrania „Muza”
Power Bros Records

Powiązania

Pick Up Formation
Priest & Big Cork

Byli członkowie
Krzysztof Popek
Krzysztof Zawadzki
Antoni "Ziut" Gralak
Robert Jakubiec
Piotr Wojtasik
Bronisław Duży
Aleksander Korecki
Włodzimierz "Kinior" Kiniorski
Marek Kazana
Andrzej Urny
Marcin Pospieszalski
Jerzy Piotrowski
Jorgos Skolias
Strona internetowa

Young Power – polski zespół grający free jazz z elementami rocka[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstał w 1986 założony przez grającego na flecie Krzysztofa Popka oraz grającego na instrumentach perkusyjnych Krzysztofa Zawadzkiego. Popkowi i Zawadzkiemu towarzyszyło w zespole wielu wybitnych polskich muzyków jazzowych i rockowych m.in.: Antoni „Ziut” Gralak (trąbka), Robert Majewski (trąbka), Piotr Wojtasik (trąbka), Grzegorz Nagórski (puzon), Włodzimierz „Kinior” Kiniorski (saksofon), Aleksander Korecki (saksofon), Adam Wendt (saksofon), Krzysztof Głuch (instr. klawiszowe), Zbigniew Jakubek (instr. klawiszowe), Wojciech Niedziela (instr. klawiszowe), Bernard Maseli (wibrafon), Grzegorz Kapołka (gitara), Andrzej Urny (gitara), Marcin Pospieszalski (gitara basowa), Jerzy Piotrowski (perkusja), Andrzej Ryszka (perkusja), Piotr „Jackson” Wolski (perkusja), Jorgos Skolias (śpiew) oraz Ewa Uryga (śpiew)[2].

Jeszcze w tym samym roku grupa wzięła udział w festiwalach: Jazz nad Odrą i Jazz Jamboree, gdzie swoimi kompozycjami zyskała sobie przychylność krytyków. Popek – główny aranżer i kompozytor zespołu – został nagrodzony później przez Sekcję Publicystów Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego za działalność artystyczną (1986) oraz przez Program III Polskiego Radia (1987)[3]. We wrześniu 1986 muzycy przystąpili w studiu Polskiego Radia w Poznaniu do nagrań na debiutancki album Young Power, który ukazał się w roku następnym[1].

W 1987 Young Power wystąpił ponownie na „Jazz Jamboree”, a także w Szwecji (Sztokholm) i RFN. Po wydaniu płyty, został wybrany big-bandem roku przez miesięcznik „Jazz Forum” (później był jeszcze nim dwukrotnie: w 1988 i w 1990), a Krzysztof Popek muzykiem roku[2]. W listopadzie grupa – ponownie w poznańskim studiu – przystąpiła do rejestracji materiału na drugi album Nam Myo Ho Renge Kyo, który ukazał się w 1988[4].

Zanim zespół zawiesił działalność w 1990[2], nagrał w Warszawie w kwietniu i sierpniu 1989 trzeci album Man of Tra z gościnnym udziałem m.in. Michała Urbaniaka i Tomasza Stańki[5].

W 1991 Polskie Nagrania „Muza” wydały płytę Young Power na której znalazły się wybrane kompozycje z dwóch pierwszych albumów grupy.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Young Power (1987) info: okładka płyty (Tomasz Szachowski), Polskie Nagrania "Muza" (SX 2525)
  2. a b c Ryszard Wolański: Young Power. bibliotekapiosenki.pl. [dostęp 2013-10-16]. (pol.).
  3. Wracają nagrody im. Święcickiego. Wirtualnemedia.pl, 2007-04-03. [dostęp 2013-10-16].
  4. Nam Myo Ho Renge Kyo (1988) info: okładka płyty, Polskie Nagrania "Muza" (SX 2797)
  5. Man of Tra (1989) info: wkładka płyty, Power Bros Records (00111)