Your Decision

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Your Decision
Singel zespołu Alice in Chains
z albumu Black Gives Way to Blue
Strona B zobacz listę
Wydany 16 listopada 2009
Nagrywany 23 października 2008–18 marca 2009 w 606 Studio, Northridge, Los Angeles[1]
Gatunek rock alternatywnyrock akustyczny[2][3]
Długość 4:43
Wydawnictwo Virgin/EMI
Producent Nick Raskulinecz
Format singel CDdigital download
Autor Jerry Cantrell
Singel po singlu

Your Decision” – ballada rockowa[4] amerykańskiego zespołu muzycznego Alice in Chains, wydana jako trzeci singel promujący album studyjny Black Gives Way to Blue, opublikowany we wrześniu 2009. Premiera nastąpiła 16 listopada w Wielkiej Brytanii[5]. Na terenie Stanów Zjednoczonych singel wydany został 1 grudnia. Autorem tekstu i kompozytorem jest Jerry Cantrell[6]. Kompozycja zamieszczona została na czwartej pozycji. Czas trwania wynosi 4 minuty i 43 sekundy, co sprawia, że należy do jednego z dłuższych utworów wchodzących w skład płyty[6].

Znaczenie tekstu, budowa utworu[edytuj | edytuj kod]

William DuVall w wywiadzie zamieszczonym w reportażu z planu zdjęciowego do teledysku stwierdził, że warstwa liryczna autorstwa Cantrella[6], opowiada o życiu w bólu i podejmowaniu właściwych decyzji. „Konsekwencje (…) To twoja decyzja. Śpisz w łóżku (…) rzeczy dzieją się i to jest po prostu zabawne, jak jeden mały skręt w lewo bądź w prawo może całkowicie odebrać ci równowagę, która może być tak dziwaczna i nieprzewidywalna”[7]. Caren Gibson na łamach „Metal Hammer” tekst interpretuje jako „akustyczny lament o wyborze niewłaściwej drogi życiowej”[8]. Jon Pareles z „The New York Times” zwraca uwagę, że wers: „No one plans to take the path that brings you lower/And here you stand before us all and say it’s over”, w sposób bezpośredni odnosi się do osoby Layne’a Staleya, który nie potrafił uporać się z wieloletnim nałogiem narkotykowym[9].

Utwór rozpoczyna się od akustycznego[2] wstępu gitary DuValla, do którego po chwili dołącza wokal Cantrella[3][10]. Wraz z pojawieniem się sekcji rytmicznej, muzyk odgrywa partię gitary prowadzącej, która przy akompaniamencie gitary akustycznej, wysuwa się na pierwszy plan[3]. Po wykonaniu drugiej zwrotki, następuje krótkie solo gitarowe, które ciągnie się w tle podczas wykonywania trzeciej ze zwrotek. Swoim brzmieniem, stanowi nawiązanie do kompozycji z minialbumu Jar of Flies z 1994[11]. Aranżacją partii smyczkowych zajął się Stevie Blacke[6]. Utwór cechuje się harmonią wokalną Cantrella i DuValla, która słyszalna jest podczas zwrotek[12].

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Produkcja i realizacja[edytuj | edytuj kod]

Teledysk jest hołdem dla filmów w reżyserii Stanleya Kubricka[13]

Teledysk wyreżyserowany został przez Stephena Schustera[14]. Premiera miała miejsce 1 grudnia w sklepie online iTunes Store[13][15]. Zdjęcia realizowane były pod koniec października w Kalifornii[13]. Za stylizację odpowiedzialny jest Cory Savage[16]. Teledysk jest hołdem dla filmów w reżyserii Stanleya KubrickaLśnienie (1980) oraz Oczy szeroko zamknięte (1999)[17]. W wideoklipie ukazana jest scena będąca nawiązaniem do 1. Listu do Koryntian – udzielanie wytycznych co do jedzenia mięsa, które zostało złożone w ofierze bożkom.

W teledysku gościnnie wystąpiła uczestniczka trzeciego sezonu programu reality show Project Runway, modelka Amanda Fields[16]. Na swoim blogu napisała: „To było tak zabawne i czułam się jakbym śniła – to miejsce było tak surrealistyczne! To był gigantyczny dom między Santa Monica i Malibu off Pacific Coast Highway. Wyglądasz przez okno i widzisz piękny niebieski Pacyfik[16].

Fabuła wideoklipu przedstawia członków zespołu ubranych w garnitury, grających utwór na uroczystości w dużej sali balowej[13]. Część narracji filmowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Główny bohater zostaje zaproszony na przyjęcie, gdzie wraz z kobietą (graną przez Fields), obserwuje wiele dziwnych i niejasnych praktyk seksualnych w pokojach na pierwszym piętrze. Wchodzą razem do pokoju mieszczącym się w końcu korytarza, gdzie kobieta zaczyna się rozbierać, lecz bohater zostaje wyrzucony przez łysego mężczyznę. Okazuje się, że goście uroczystości odpowiadają różnym numerom w menu dla grupy starszych mężczyzn, spożywających ludzkie mięso w tylnym pokoju; serce protagonisty jest w ostatniej scenie konsumowane przez kobietę. James Montgomery z MTV przyznał, że teledysk jest „mroczny, zrobiony w stylu Kubricka, pełen zwrotów akcji”[13].

Make Your Decision[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2010 zespół nawiązał umowę z Popcult przy współpracy z niezależnym wydawcą komiksów, firmą Devil’s Due Comics[17]. Grupa zorganizowała konkurs dla fanów, polegający na dopisywaniu dalszej części fabuły teledysku. W jednym z wywiadów Sean Kinney przyznał: „Początkowo, kiedy robiliśmy wideoklip, mieliśmy kilka różnych wariantów zakończeń dla niego, lecz te wszystkie ograniczenia czasowe i inne rzeczy spowodowały, że nie zdążyliśmy. Więc teraz mamy zamiar dać ludziom tę historię, aby mogli dopisać własne zakończenia”[18]. Najciekawsze propozycje były wybierane a następnie prezentowane w postaci 5-rozdziałowego komiksu Make Your Decision, który publikowany był w formacie pdf[17]. Najlepsza praca została wybrana przez członków zespołu. Zwycięzca otrzymał możliwość obejrzenia koncertu grupy w klubie Terminal 5 w Nowym Jorku 9 marca[18], a także spotkać się za kulisami z muzykami. Otrzymał także limitowaną edycję litografii podpisanej przez członków grupy[17].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Premiera singla na terenie Wielkiej Brytanii odbyła się 16 listopada[14]. W Stanach Zjednoczonych „Your Decision” opublikowany został 1 grudnia[5]. 10 kwietnia 2010 utwór osiągnął 4. lokatę Alternative Songs[19], utrzymując się w zestawieniu przez dwadzieścia dwa tygodnie[19]. 6 marca dotarł do 57. pozycji Billboard Canadian Hot 100[20]. 3 kwietnia singel odnotował 83. lokatę Billboard Hot 100 Airplay[21]. „Your Decision” dotarł do najwyższej pozycji Billboard Hot Rock Songs[22], dzięki czemu Alice in Chains stał się pierwszym wykonawcą, któremu udało się dwa razy z rzędu zdobyć najwyższą lokatę tego zestawienia[22]. Utwór odnotował 9. pozycję Bubbling Under Hot 100 Singles[23]. 27 lutego kompozycja osiągnęła 1. miejsce Mainstream Rock Songs[24], pozostając w zestawieniu przez dwadzieścia dziewięć tygodni[24]. Singel przez ponad trzydzieści tygodni notowany był na liście przebojów Programu Trzeciego, gdzie trzykrotnie osiągał pozycję 1.[25]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

„Your Decision” częstokrotnie wykonywany jest na koncertach zespołu

Ryan Ogle z wortalu Blabbermouth.net podkreśla, że kompozycja „Your Decision” swoim brzmieniem przypomina nieco soulowy klimat, a zmienne partie wokalne Cantrella i DuValla, przywołują na myśl dawniejsze harmonie Staleya z Cantrellem[12]. Sarah Rodman z dziennika „The Boston Globe” opisuje utwór jako „hałaśliwe akustyczne kołysanie”[2]. Siân Llewellyn z brytyjskiego „Classic Rock” podkreśla, że kompozycja „zbudowana jest wokół dużych akustycznych akordów, brzmi tak jak można by sądzić, większość kompozycji z Jar of Flies[11]. Matt Melis z Consequence of Sound napisał: „«Your Decision» jest budowana wokół wspaniałej części gitary akustycznej i wokalu prowadzącego Cantrella, co może być najlepszym momentem na albumie”[10]. Steve Beebee z „Kerrang!” utwór określa mianem „hipnotyzującego”[26].

Media[edytuj | edytuj kod]

W 2009 kompozycja wykorzystana została w jednym z odcinków serialu CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas[27]. 12 stycznia 2010 „Your Decision” wydany został jako zawartość do pobrania dla muzycznej gry Rock Band na platformy Xbox 360, Wii i PlayStation 3 jako część zestawu, obejmującego także inne kompozycje z repertuaru zespołu – „We Die Young”, „Grind”, „Heaven Beside You” i „Last of My Kind”[28].

Utwór na koncertach[edytuj | edytuj kod]

Premiera akustycznej wersji utworu odbyła się 14 lipca w Ricardo Montalbán Theatre na terenie Los Angeles, podczas krótkiego, przedpremierowego koncertu, w trakcie którego muzycy wykonali także „Black Gives Way to Blue” i „Down in a Hole[29]. „Your Decision” częstokrotnie prezentowany jest na występach zespołu[30].

Lista utworów na singlu[edytuj | edytuj kod]

singel CD (509994 58692 2 8):

Nr Tytuł utworu AutorzyDługość
1.„Your Decision”Jerry Cantrell4:43

singel CD (509994 58606 2 1):

Nr Tytuł utworu AutorzyDługość
1.„Your Decision” (wersja radiowa)Cantrell4:00
2.„Your Decision”Cantrell4:43
08:43

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[6]:

Alice in Chains

Produkcja

 • Aranżacja: Jerry Cantrell
 • Tekst utworu: Jerry Cantrell

Notowania[edytuj | edytuj kod]

Lista (2009–2010) Pozycja
Alternative Songs (Stany Zjednoczone)[19] 4
Billboard Canadian Hot 100 (Stany Zjednoczone)[20] 57
Billboard Hot 100 Airplay (Stany Zjednoczone)[21] 83
Billboard Hot Rock Songs (Stany Zjednoczone)[22] 1
Bubbling Under Hot 100 Singles (Stany Zjednoczone)[a][23] 9
Lista przebojów Programu Trzeciego (Polska)[25] 1
Mainstream Rock Songs (Stany Zjednoczone)[24] 1

Notowania końcoworoczne[edytuj | edytuj kod]

Lista (2010) Pozycja
Billboard Hot Rock Songs (Stany Zjednoczone)[31] 8


Poprzedzony przez
Break
Three Days Grace
„Billboard” Hot Rock Songs
„Your Decision”

6 marca–17 kwietnia 2010
Poprzedzający
Between the Lines
Stone Temple Pilots
Poprzedzony przez
„Odjazd”
Renata Przemyk
Lista przebojów Programu Trzeciego
„Your Decision”

20 lutego–6 marca 2010
Poprzedzający
„Amnezja”
Kult
Poprzedzony przez
„Amnezja”
Kult
Lista przebojów Programu Trzeciego
„Your Decision”

13 marca–20 marca 2010
Poprzedzający
Just Breathe
Pearl Jam
Poprzedzony przez
Break
Three Days Grace
„Billboard” Mainstream Rock Songs
„Your Decision”

27 lutego–24 kwietnia 2010
Poprzedzający
Cryin’ Like a Bitch
Godsmack

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Singel uplasował się na liście Bubbling Under Hot 100 Singles, zwiększoną o 25 utworów w stosunku do Billboard Hot 100[23].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Steve Appleford: A studio visit with Alice in Chains (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2017-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-06)].
 2. a b c Sarah Rodman: Alice in Chains back in business (ang.). The Boston Globe. [dostęp 2017-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-02)].
 3. a b c Bartek Koziczyński. Black Gives Way to Blue. „Teraz Rock”, s. 103, październik 2009. ISSN 1730-394X. 
 4. Dan Weiss: Alice in Chains, ‘The Devil Put Dinosaurs Here’ (Virgin) (ang.). Spin. [dostęp 2017-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-02)].
 5. a b ALICE IN CHAINS To Release „Your Decision” Single (ang.). Blabbermouth.net. [dostęp 2009-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-03)].
 6. a b c d e Poligrafia dołączona do albumu Black Gives Way to Blue; wyd. Virgin/EMI, nr kat. 509999 67159 25.
 7. Alice in Chains Makes ‘Your Decision’ Number One (ang.). [dostęp 2017-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-27)].
 8. Caren Gibson. Black Gives Way to Blue. „Metal Hammer”, wrzesień 2009. ISSN 1422–9048. 
 9. Jon Pareles: Dancing Around Death, With Elephant in Room at Terminal 5 (ang.). The New York Times. [dostęp 2017-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-06)].
 10. a b Matt Melis: Black Gives Way to Blue (ang.). Consequence of Sound. [dostęp 2017-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-31)].
 11. a b Siân Llewellyn. Black Gives Way to Blue. „Classic Rock”, s. 80, wrzesień 2009. ISSN 1464-7834. 
 12. a b Ryan Ogle: Alice in Chains Black Gives Way to Blue (ang.). Blabbermouth.net. [dostęp 2014-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-11)].
 13. a b c d e James Montgomery: Alice In Chains Take Over Malibu Mansion For „Your Decision” Video (ang.). MTV. [dostęp 2017-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-06)].
 14. a b ALICE IN CHAINS To Film „Your Decision” Video (ang.). Blabbermouth.net. [dostęp 2015-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-13)].
 15. ALICE IN CHAINS: „Your Decision” Video Released (ang.). Blabbermouth.net. [dostęp 2015-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-30)].
 16. a b c ALICE IN CHAINS’ „Your Decision” Video To Feature Project Runway Model AMANDA FIELDS (ang.). Blabbermouth.net. [dostęp 2015-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-30)].
 17. a b c d ALICE IN CHAINS Collaborates With Fans For Online „Your Decision” Comic Book Contest (ang.). Blabbermouth.net. [dostęp 2015-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-13)].
 18. a b ALICE IN CHAINS: „Your Decision” Final Comic Free Download (ang.). Blabbermouth.net. [dostęp 2015-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-13)].
 19. a b c Alice in Chains – Chart History – Alternative Songs (ang.). Billboard. [dostęp 2014-12-11].
 20. a b Alice in Chains – Chart History – Billboard Canadian Hot 100 (ang.). Billboard. [dostęp 2014-12-11].
 21. a b Alice in Chains – Chart History – Rock Airplay (ang.). Billboard. [dostęp 2014-12-11].
 22. a b c Alice in Chains – Chart History – Hot Rock Songs (ang.). Billboard. [dostęp 2014-12-11].
 23. a b c Alice in Chains – Chart History – Bubbling Under Hot 100 Singles (ang.). Billboard. [dostęp 2014-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-06)].
 24. a b c Alice in Chains – Chart History – Mainstream Rock Songs (ang.). Billboard. [dostęp 2014-12-11].
 25. a b Alice in Chains – „Your Decision” (pol.). Lista przebojów Programu Trzeciego. [dostęp 2011-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-04)].
 26. Steve Beebee. Black Gives Way to Blue. „Kerrang!”, s. 46, wrzesień 2009. ISSN 0262-6624. 
 27. Alice in Chains – IMDb (ang.). [dostęp 2015-12-10].
 28. Rock Band Adds Alice In Chains Five Pack (ang.). IGN. [dostęp 2015-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-06)].
 29. Dean Goodman: Alice in Chains previews new album in Los Angeles (ang.). Reuters. [dostęp 2017-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-22)].
 30. Your Decision by Alice in Chains (ang.). setlist.fm. [dostęp 2011-08-20].
 31. Rock Songs – Year–end 2010 Billboard (ang.). Billboard. [dostęp 2014-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-07)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]