Your Decision

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Your Decision
Okładka
Wykonawca singla
z albumu Black Gives Way to Blue
Alice in Chains
Strona B

zobacz listę

Wydany

16 listopada 2009

Nagrywany

23 października 2008 – 18 marca 2009 w 606 Studio, Northridge, Los Angeles[1]

Gatunek

rock alternatywnyrock akustyczny[2][3]

Długość

4:43

Wydawnictwo

Virgin/EMI

Producent

Nick Raskulinecz

Format

singel CDdigital download

Autor

Jerry Cantrell

Singel po singlu
Check My Brain
(2009)
„Your Decision”
(2009)
Lesson Learned
(2010)

Your Decisionballada rockowa[4] amerykańskiego zespołu muzycznego Alice in Chains, wydana jako trzeci singel promujący album studyjny Black Gives Way to Blue, opublikowany we wrześniu 2009. Premiera nastąpiła 16 listopada w Wielkiej Brytanii[5]. Na terenie Stanów Zjednoczonych singel wydany został 1 grudnia. Autorem tekstu i kompozytorem jest Jerry Cantrell[6]. Kompozycja zamieszczona została na czwartej pozycji. Czas trwania wynosi 4 minuty i 43 sekundy, co sprawia, że należy do jednego z dłuższych utworów wchodzących w skład płyty[6].

Znaczenie tekstu, budowa utworu[edytuj | edytuj kod]

William DuVall w wywiadzie zamieszczonym w reportażu z planu zdjęciowego do teledysku stwierdził, że warstwa liryczna autorstwa Cantrella[6], opowiada o życiu w bólu i podejmowaniu właściwych decyzji. „Konsekwencje (…) To twoja decyzja. Śpisz w łóżku (…) rzeczy dzieją się i to jest po prostu zabawne, jak jeden mały skręt w lewo bądź w prawo może całkowicie odebrać ci równowagę, która może być tak dziwaczna i nieprzewidywalna”[7]. Caren Gibson na łamach „Metal Hammer” tekst interpretuje jako „akustyczny lament o wyborze niewłaściwej drogi życiowej”[8]. Jon Pareles z „The New York Times” zwraca uwagę, że wers: „No one plans to take the path that brings you lower/And here you stand before us all and say it’s over”, w sposób bezpośredni odnosi się do osoby Layne’a Staleya, który nie potrafił uporać się z wieloletnim nałogiem narkotykowym[9].

Utwór rozpoczyna się od akustycznego[2] wstępu gitary DuValla, do którego po chwili dołącza wokal Cantrella[3][10]. Wraz z pojawieniem się sekcji rytmicznej, muzyk odgrywa partię gitary prowadzącej, która przy akompaniamencie gitary akustycznej, wysuwa się na pierwszy plan[3]. Po wykonaniu drugiej zwrotki, następuje krótkie solo gitarowe, które ciągnie się w tle podczas wykonywania trzeciej ze zwrotek. Swoim brzmieniem, stanowi nawiązanie do kompozycji z minialbumu Jar of Flies z 1994[11]. Aranżacją partii smyczkowych zajął się Stevie Blacke[6]. Utwór cechuje się harmonią wokalną Cantrella i DuValla, która słyszalna jest podczas zwrotek[12].

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Produkcja i realizacja[edytuj | edytuj kod]

Teledysk wyreżyserowany został przez Stephena Schustera[13]. Premiera miała miejsce 1 grudnia w sklepie online iTunes Store[14][15]. Zdjęcia realizowane były pod koniec października w Kalifornii[14]. Za stylizację odpowiedzialny jest Cory Savage[16]. Teledysk jest hołdem dla filmów w reżyserii Stanleya KubrickaLśnienie (1980) oraz Oczy szeroko zamknięte (1999)[17]. W wideoklipie ukazana jest scena będąca nawiązaniem do 1. Listu do Koryntian – udzielanie wytycznych co do jedzenia mięsa, które zostało złożone w ofierze bożkom.

W teledysku gościnnie wystąpiła uczestniczka trzeciego sezonu programu reality show Project Runway, modelka Amanda Fields[16]. Na swoim blogu napisała: „To było tak zabawne i czułam się jakbym śniła – to miejsce było tak surrealistyczne! To był gigantyczny dom między Santa Monica i Malibu off Pacific Coast Highway. Wyglądasz przez okno i widzisz piękny niebieski Pacyfik[16].

Fabuła wideoklipu przedstawia członków zespołu ubranych w garnitury, grających utwór na uroczystości w dużej sali balowej[14]. Część narracji filmowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Główny bohater zostaje zaproszony na przyjęcie, gdzie wraz z kobietą (graną przez Fields), obserwuje wiele dziwnych i niejasnych praktyk seksualnych w pokojach na pierwszym piętrze. Wchodzą razem do pokoju mieszczącym się w końcu korytarza, gdzie kobieta zaczyna się rozbierać, lecz bohater zostaje wyrzucony przez łysego mężczyznę. Okazuje się, że goście uroczystości odpowiadają różnym numerom w menu dla grupy starszych mężczyzn, spożywających ludzkie mięso w tylnym pokoju; serce protagonisty jest w ostatniej scenie konsumowane przez kobietę. James Montgomery z MTV przyznał, że teledysk jest „mroczny, zrobiony w stylu Kubricka, pełen zwrotów akcji”[14].

Make Your Decision[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2010 zespół nawiązał umowę z Popcult przy współpracy z niezależnym wydawcą komiksów, firmą Devil’s Due Comics[17]. Grupa zorganizowała konkurs dla fanów, polegający na dopisywaniu dalszej części fabuły teledysku. W jednym z wywiadów Sean Kinney przyznał: „Początkowo, kiedy robiliśmy wideoklip, mieliśmy kilka różnych wariantów zakończeń dla niego, lecz te wszystkie ograniczenia czasowe i inne rzeczy spowodowały, że nie zdążyliśmy. Więc teraz mamy zamiar dać ludziom tę historię, aby mogli dopisać własne zakończenia”[18]. Najciekawsze propozycje były wybierane, a następnie prezentowane w postaci 5-rozdziałowego komiksu Make Your Decision, który publikowany był w formacie pdf[17]. Najlepsza praca została wybrana przez członków zespołu. Zwycięzca otrzymał możliwość obejrzenia koncertu grupy w klubie Terminal 5 w Nowym Jorku 9 marca[18], a także spotkać się za kulisami z muzykami. Otrzymał także limitowaną edycję litografii podpisanej przez członków grupy[17].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Premiera singla na terenie Wielkiej Brytanii odbyła się 16 listopada[13]. W Stanach Zjednoczonych „Your Decision” opublikowany został 1 grudnia[5]. 10 kwietnia 2010 utwór osiągnął 4. lokatę Alternative Songs[19], utrzymując się w zestawieniu przez dwadzieścia dwa tygodnie[19]. 6 marca dotarł do 57. pozycji Billboard Canadian Hot 100[20]. 3 kwietnia singel odnotował 83. lokatę Billboard Hot 100 Airplay[21]. „Your Decision” dotarł do najwyższej pozycji Billboard Hot Rock Songs[22], dzięki czemu Alice in Chains stał się pierwszym wykonawcą, któremu udało się dwa razy z rzędu zdobyć najwyższą lokatę tego zestawienia[22]. Utwór odnotował 9. pozycję Bubbling Under Hot 100 Singles[23]. 27 lutego kompozycja osiągnęła 1. miejsce Mainstream Rock Songs[24], pozostając w zestawieniu przez dwadzieścia dziewięć tygodni[24]. Singel przez ponad trzydzieści tygodni notowany był na liście przebojów Programu Trzeciego, gdzie trzykrotnie osiągał pozycję 1.[25]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

„Your Decision” częstokrotnie wykonywany jest na koncertach zespołu

Ryan Ogle z wortalu Blabbermouth.net podkreśla, że kompozycja „Your Decision” swoim brzmieniem przypomina nieco soulowy klimat, a zmienne partie wokalne Cantrella i DuValla, przywołują na myśl dawniejsze harmonie Staleya z Cantrellem[12]. Sarah Rodman z dziennika „The Boston Globe” opisuje utwór jako „hałaśliwe akustyczne kołysanie”[2]. Siân Llewellyn z brytyjskiego „Classic Rock” podkreśla, że kompozycja „zbudowana jest wokół dużych akustycznych akordów, brzmi tak jak można by sądzić, większość kompozycji z Jar of Flies[11]. Matt Melis z Consequence of Sound napisał: „«Your Decision» jest budowana wokół wspaniałej części gitary akustycznej i wokalu prowadzącego Cantrella, co może być najlepszym momentem na albumie”[10]. Steve Beebee z „Kerrang!” utwór określa mianem „hipnotyzującego”[26].

Media[edytuj | edytuj kod]

W 2009 kompozycja wykorzystana została w jednym z odcinków serialu CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas[27]. 12 stycznia 2010 „Your Decision” wydany został jako zawartość do pobrania dla muzycznej gry Rock Band na platformy Xbox 360, Wii i PlayStation 3 jako część zestawu, obejmującego także inne kompozycje z repertuaru zespołu – „We Die Young”, „Grind”, „Heaven Beside You” i „Last of My Kind”[28].

Utwór na koncertach[edytuj | edytuj kod]

Premiera akustycznej wersji utworu odbyła się 14 lipca w Ricardo Montalbán Theatre na terenie Los Angeles, podczas krótkiego, przedpremierowego koncertu, w trakcie którego muzycy wykonali także „Black Gives Way to Blue” i „Down in a Hole[29]. „Your Decision” częstokrotnie prezentowany jest na występach zespołu[30].

Lista utworów na singlu[edytuj | edytuj kod]

singel CD (509994 58692 2 8):

Nr Tytuł utworu AutorzyDługość
1.„Your Decision”Jerry Cantrell4:43

singel CD (509994 58606 2 1):

Nr Tytuł utworu AutorzyDługość
1.„Your Decision” (wersja radiowa)Cantrell4:00
2.„Your Decision”Cantrell4:43
08:43

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[6]:

Alice in Chains

Produkcja

 • Aranżacja: Jerry Cantrell
 • Tekst utworu: Jerry Cantrell

Notowania[edytuj | edytuj kod]

Lista (2009–2010) Pozycja
Alternative Songs (Stany Zjednoczone)[19] 4
Billboard Canadian Hot 100 (Stany Zjednoczone)[20] 57
Billboard Hot 100 Airplay (Stany Zjednoczone)[21] 83
Billboard Hot Rock Songs (Stany Zjednoczone)[22] 1
Bubbling Under Hot 100 Singles (Stany Zjednoczone)[a][23] 9
Lista przebojów Programu Trzeciego (Polska)[25] 1
Mainstream Rock Songs (Stany Zjednoczone)[24] 1

Notowania końcoworoczne[edytuj | edytuj kod]

Lista (2010) Pozycja
Billboard Hot Rock Songs (Stany Zjednoczone)[31] 8

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Singel uplasował się na liście Bubbling Under Hot 100 Singles, zwiększoną o 25 utworów w stosunku do Billboard Hot 100[23].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Steve Appleford: A studio visit with Alice in Chains. Los Angeles Times. [dostęp 2017-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-06)]. (ang.).
 2. a b c Sarah Rodman: Alice in Chains back in business. The Boston Globe. [dostęp 2017-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-02)]. (ang.).
 3. a b c Bartek Koziczyński. Black Gives Way to Blue. „Teraz Rock”, s. 103, październik 2009. ISSN 1730-394X. 
 4. Dan Weiss: Alice in Chains, ‘The Devil Put Dinosaurs Here’ (Virgin). Spin. [dostęp 2017-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-02)]. (ang.).
 5. a b ALICE IN CHAINS To Release „Your Decision” Single. Blabbermouth.net. [dostęp 2009-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-03)]. (ang.).
 6. a b c d e Poligrafia dołączona do albumu Black Gives Way to Blue; wyd. Virgin/EMI, nr kat. 509999 67159 25.
 7. Alice in Chains Makes ‘Your Decision’ Number One. [dostęp 2017-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-29)]. (ang.).
 8. Caren Gibson. Black Gives Way to Blue. „Metal Hammer”, wrzesień 2009. ISSN 1422-9048. 
 9. Jon Pareles: Dancing Around Death, With Elephant in Room at Terminal 5. The New York Times. [dostęp 2017-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-06)]. (ang.).
 10. a b Matt Melis: Black Gives Way to Blue. Consequence of Sound. [dostęp 2017-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-31)]. (ang.).
 11. a b Siân Llewellyn. Black Gives Way to Blue. „Classic Rock”, s. 80, wrzesień 2009. ISSN 1464-7834. 
 12. a b Ryan Ogle: Alice in Chains Black Gives Way to Blue. Blabbermouth.net. [dostęp 2014-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-11)]. (ang.).
 13. a b ALICE IN CHAINS To Film „Your Decision” Video. Blabbermouth.net. [dostęp 2015-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-13)]. (ang.).
 14. a b c d James Montgomery: Alice In Chains Take Over Malibu Mansion For „Your Decision” Video. MTV. [dostęp 2017-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-06)]. (ang.).
 15. ALICE IN CHAINS: „Your Decision” Video Released. Blabbermouth.net. [dostęp 2015-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-30)]. (ang.).
 16. a b c ALICE IN CHAINS’ „Your Decision” Video To Feature Project Runway Model AMANDA FIELDS. Blabbermouth.net. [dostęp 2015-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-30)]. (ang.).
 17. a b c d ALICE IN CHAINS Collaborates With Fans For Online „Your Decision” Comic Book Contest. Blabbermouth.net. [dostęp 2015-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-13)]. (ang.).
 18. a b ALICE IN CHAINS: „Your Decision” Final Comic Free Download. Blabbermouth.net. [dostęp 2015-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-13)]. (ang.).
 19. a b c Alice in Chains – Chart History – Alternative Songs. Billboard. [dostęp 2014-12-11]. (ang.).
 20. a b Alice in Chains – Chart History – Billboard Canadian Hot 100. Billboard. [dostęp 2014-12-11]. (ang.).
 21. a b Alice in Chains – Chart History – Rock Airplay. Billboard. [dostęp 2014-12-11]. (ang.).
 22. a b c Alice in Chains – Chart History – Hot Rock Songs. Billboard. [dostęp 2014-12-11]. (ang.).
 23. a b c Alice in Chains – Chart History – Bubbling Under Hot 100 Singles. Billboard. [dostęp 2014-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-06)]. (ang.).
 24. a b c Alice in Chains – Chart History – Mainstream Rock Songs. Billboard. [dostęp 2014-12-11]. (ang.).
 25. a b Alice in Chains – „Your Decision”. Lista przebojów Programu Trzeciego. [dostęp 2011-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-15)]. (pol.).
 26. Steve Beebee. Black Gives Way to Blue. „Kerrang!”, s. 46, wrzesień 2009. ISSN 0262-6624. 
 27. Alice in Chains – IMDb. [dostęp 2015-12-10]. (ang.).
 28. Rock Band Adds Alice In Chains Five Pack. IGN. [dostęp 2015-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-06)]. (ang.).
 29. Dean Goodman: Alice in Chains previews new album in Los Angeles. Reuters. [dostęp 2017-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-10)]. (ang.).
 30. Your Decision by Alice in Chains. setlist.fm. [dostęp 2011-08-20]. (ang.).
 31. Rock Songs – Year–end 2010 Billboard. Billboard. [dostęp 2014-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-07)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]