Youssef Howayek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Youssef Saadallah Howayek (arab.يوسف حويك); także Yousuf Huwayyik, Hoyek, Hoayek, Hawayek) (1883-1962) – był arabskim rzeźbiarzem i malarzem z miasta Helta, położonego na północy dzisiejszego Libanu.

Pochodził z rodziny libańskich chrześcijan-maronitów. Jego ojciec Saadallah Howayek był członkiem Rady Administracyjnej, dziadek był wiejskim kapłanem.

Przybycie do Rzymu stało się dla niego niezwykłym przeżyciem. Mieszkaniec górskiego miasteczka znalazł się w jednym z najważniejszych ośrodków kultury europejskiej.

Później przeniósł się do Paryża, gdzie spotkał libańsko-amerykańskiego poetę i malarza Khalila Gibrana. W latach 1909-1910 obaj studiowali rzeźbę u Auguste Rodina. Później dołączył do nich libański pisarz Ameen Rihani. Jak wspominał Youssef Howayek w swoich pamiętnikach, wielkie wrażenie wywarło na nim ośmiotomowe dzieło Ernesta Renana: Historia początków chrześcijaństwa (Histoire des origines du christianisme, 1863-1883) Wiadomo, że rozpoczął przekład „Boskiej komediiDantego na język arabski, ale nie wiadomo, czy pracę doprowadził do końca.

Należał do stałych bywalców paryskiej Café du Dôme.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]