Yuka (mamut)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czaszka i dolna szczęka

Yuka (mamut) – dwuipółroczny (w chwili śmierci) zakonserwowany mamut włochaty sprzed 39 tysięcy lat odnaleziony w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie w 2010 roku. Według Bernarda Buiguesa z organizacji Mammuthus zwierzę było ofiarą ataku lwów jaskiniowych, potem zaś miało być zaatakowane i dobite przez ludzi. Niniejsze wnioski wysunięto na podstawie niezagojonych ran na ciele zwierzęcia[1][2][3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Unikatowe znalezisko sprzed tysięcy lat. wiadomosci.wp.tv. [dostęp 2013-11-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-08)]. Cytat: Doskonale zachowane szczątki mamuta zostały zaprezentowane na wystawie na Tajwanie. Wykopalisko pozwoliło naukowcom rozszyfrować dużą część kodu genetycznego prehistorycznego zwierzęcia. Mamutowi nadano imię Yuka (pol.).
  2. Ludzie z pomocą lwów polowali na mamuty?. www.polskieradio.pl, 10.04.2012. [dostęp 2013-11-30]. Cytat: Szczątki młodego mamuta, nazwanego Yuka, znakomicie zachowały się w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Oględziny jego ran dowodzą, że najpierw zapolowały na niego lwy. Jednak zaraz później ich łupem zainteresowali się ludzie - wyjaśnia Bernard Buigues z organizacji Mammuthus, która nabyła skamieniałość od lokalnych poszukiwaczy z Syberii - pisze na swoich stronach BBC....Badanie zębów i ciosów sugeruje, że Yuka liczył dwa i pół roku w chwili śmierci....Na skórze Yuki widać zagojone rany, które mogą być dziełem lwów. Obok nich znajdują się podobne rany, które nie zdążyły się zagoić. Oznacza to, że drugi atak - prawdopodobnie ludzi - był śmiertelny. Lwy podejrzewane o napaść to wymarłe Panthera leo spelea, zwane lwami jaskiniowymi (pol.).
  3. Marek Maruszczak: Yuka – najlepiej zachowany mamut na świecie. gadzetomania.pl. [dostęp 2013-11-30]. (pol.).