Yukata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dziewczyna w yukacie

Yukata (jap. 浴衣?) (skrócona, współczesna forma słowa yukatabira 湯帷子) – rodzaj lekkiego stroju, wykonanego z bawełny, używanego w dawnych czasach w Japonii jako strój domowy i kąpielowy, przy udawaniu się do publicznej łaźni (furo). Obecnie, jego wykorzystanie jest znacznie szersze. Noszony jest w czasie letnich świąt, festiwali i różnorodnych imprez. Jest podstawowym ubiorem w kurortach z gorącymi źródłami (onsenach). W ryokanach i hotelach są na wyposażeniu pokojów, służąc jako szlafroki i piżamy.

Tkaniny i style[edytuj]

Podobnie jak inne formy tradycyjnych ubiorów japońskich, yukata po rozłożeniu ma kształt litery T, z szerokimi rękawami. Jest robiona z bawełny, także z dodatkiem włókien konopi i poliestru. Ubiór ten nie posiada podszewki, ale może składać się z dwóch warstw materiału.

Tradycyjnie, proste yukaty na co dzień posiadają wzory w kolorze niebieskim lub czerwonawym. Na festiwale i uroczystości dostępna jest znacznie większa liczba wzorów i barw.

Sposób noszenia yukaty[edytuj]

Kobieta w yukacie idąca przez Tokio, z tyłu ukazany jest pas obi

Lewą stronę yukaty nakłada się na prawą i owija tułów ozdobnym pasem (obi) lub zwykłym paskiem wykonanym z takiego samego materiału lub innego, harmonizującego ze wzorem. Razem z yukatą, często są także noszone drewniane sandały zwane geta. W czasie letnich festiwali (natsu-matsuri) do ozdobnych yukat kobiety noszą torebki kinchaku, a we włosy wpinają szpilki kanzashi.