Przejdź do zawartości

Yukata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Yukata (jap. 浴衣 yukata) (skrócona, współczesna forma słowa yukatabira 湯帷子) – rodzaj lekkiego stroju, wykonanego z bawełny, używanego w dawnych czasach w Japonii jako strój domowy i kąpielowy, przy udawaniu się do publicznej łaźni (furo)[1]. Obecnie, jego wykorzystanie jest znacznie szersze. Noszony jest w czasie letnich świąt, festiwali i różnorodnych imprez. Jest podstawowym ubiorem w kurortach z gorącymi źródłami (onsenach). W ryokanach i hotelach są na wyposażeniu pokojów, służąc jako szlafroki i piżamy.

Tkaniny i style[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak inne formy tradycyjnych ubiorów japońskich, yukata po rozłożeniu ma kształt litery T, z szerokimi rękawami. Jest robiona z bawełny, także z dodatkiem włókien konopi i poliestru. Ubiór ten nie posiada podszewki, ale może składać się z dwóch warstw materiału.

Tradycyjnie, proste yukaty na co dzień posiadają wzory w kolorze niebieskim lub czerwonawym. Na festiwale i uroczystości dostępna jest znacznie większa liczba wzorów i barw.

Sposób noszenia yukaty[edytuj | edytuj kod]

Lewą połę yukaty nakłada się na prawą i owija tułów ozdobnym pasem (obi) lub zwykłym paskiem wykonanym z takiego samego materiału lub innego, harmonizującego ze wzorem. Razem z yukatą, często są także noszone drewniane sandały zwane geta. W czasie letnich festiwali (natsu-matsuri) do ozdobnych yukat kobiety noszą torebki kinchaku, a we włosy wpinają szpilki kanzashi.

Himeji Yukata Matsuri[edytuj | edytuj kod]

Co roku w czerwcu w mieście Himeji odbywa się festiwal o nazwie Himeji Yukata Matsuri[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 2020. ISBN 4-7674-2015-6.
  2. Himeji Yukata Festival in June. Zooming Japan, 2013. [dostęp 2017-12-03]. (ang.).