Yuri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yuri (jap. 百合 dosł. lilia) – gatunek mangi i anime przedstawiający związki lesbijskie. Na Zachodzie nazwa ta stosowana jest zamiennie z Girls Love[1].

Analogiczny do mang yaoi podział na shōjo-ai (tytuły skoncentrowane na romantycznym uczuciu) oraz yuri (skoncentrowane na seksualności) został wprowadzony przez amerykańskich fanów, przy czym nie ma zgodności co do przyporządkowania poszczególnych tytułów do danych kategorii[1]. Warto zwrócić uwagę, iż wiele klasycznych tytułów yuri zalicza się do pierwszej kategorii, zaś nieliczne, zwłaszcza powstałe w latach 90. i później, można zaliczyć do drugiej.

Za początek gatunku można uznać lata 60. XX w., gdy pojawiły się publikacje na łamach takich czasopism, jak Shōjo Furendo („Przyjaciel Dziewczyny), Shōjo Komikku („Dziewczęcy Komiks”)[2]. Pierwszym tytułem yuri była manga Shiroi Heya no Futari. Według użytkowników listy dyskusyjnej Yuriconu do ważniejszych pozycji należą: Rewolucjonistka Utena, Czarodziejka z Księżyca, Maria-sama ga miteru i Mój drogi bracie...[3]. Inne tytuły to na przykład Strawberry Panic!, Kashimashi: Girl Meets Girl oraz Love My Life.

Nazewnictwo Yuri w USA[edytuj | edytuj kod]

Na Zachodzie na określenie mangi lub anime opowiadających o miłości między dwiema kobietami albo dziewczynami używany jest termin Shōjo-ai lub shoujo-ai (jap. 少女愛, dziewczęca miłość). Określenie to nie funkcjonuje w Japonii jako określanie gatunku. Termin shōjo-ai, na wzór shōnen-ai, wymyślili Amerykanie, a używa się go w stosunku do mang i anime, które koncentrują się jedynie na uczuciowym związku dwóch dziewcząt i ograniczają się co najwyżej do pocałunków, a nie przedstawiają – w przeciwieństwie do yuri – scen erotycznych. W Japonii zarówno lesbijska erotyka, jak i romanse nazywane są yuri. Główną grupą czytelników tego typu mang są młode dziewczęta.

Elementy shōjo-ai są bardzo popularne we wszystkich rodzajach mang i anime, przede wszystkim shōjo (równie popularne są tam wątki shōnen-ai). Pojawiają się one m.in. w Czarodziejce z Księżyca (relacje pomiędzy Michiru Kaiō i Haruką Tenō, czyli czarodziejkami z Neptuna i Urana), Rewolucjonistce Utenie, czy Wojowniczkach z Krainy Marzeń.

Yuri w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Do tej pory w Polsce ukazały się dwa anime yuri – serial Kapłanki przeklętych dni wydany przez Anime Gate oraz film Utena la fillette révolutionnaire the Movie wydany przez Anime Virtual. Chociaż w polskiej telewizji wyemitowano kilka seriali, w których znajdują się motywy homoseksualne, m.in. Czarodziejkę z Księżyca (związek Haruki Tenō i Michiru Kaiō), zostały one odpowiednio ocenzurowane, np. poprzez zmianę płci postaci w warstwie dialogowej czy ugrzecznienie dialogów, które w wersji oryginalnej wskazywały na seksualne relacje między bohaterami tej samej płci (zobacz: cenzura polskiej wersji Czarodziejki z Księżyca).

Wątki yuri znajdziemy ponadto także w wydawanych w Polsce mangach:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Erica Friedman: What are Yuri and Shoujoai, anyway? (ang.). W: Yuri Anime and Manga – Yuricon and ALC Publishing [on-line]. [dostęp 2018-12-22].
  2. Tomasz Burdzik. Hentai - erotyka z mangi i anime. „Kultura i Edukacja”. 3, s. 350, 2014. DOI: 10.6084/m9.figshare.1335808. ISSN 1230-266X (pol.). 
  3. Erica Friedman: Yuri 101 (ang.). W: Yuri Anime and Manga – Yuricon and ALC Publishing [on-line]. [dostęp 14 lutego 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]