Yvonne Catterfeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yvonne Catterfeld
Ilustracja
Yvonne Catterfeld w 2010 roku.
Data i miejsce urodzenia 2 grudnia 1979
Erfurt
Zawód aktorka, piosenkarka
Lata aktywności od 2001
Strona internetowa

Yvonne Catterfeld (ur. 2 grudnia 1979 w Erfurcie) – niemiecka wokalistka i aktorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Yvonne Catterfeld od dziecka przejawiała zdolności muzyczne, w wieku 15 lat rozpoczęła naukę gry na pianinie i flecie, pobierając jednocześnie lekcje tańca i śpiewu. Zdała maturę w Albert-Schweitzer-Gymnasium w rodzinnym Erfurcie. Później przez dwa lata studiowała muzykę pop i jazz w Musikhochschule Leipzig. W 1998 roku wydała swoje pierwsze nagrania pod pseudonimem KIV, jednak nie zyskała rozgłosu.

W roku 2000 występując jako Vivianne uczestniczyła w konkursie młodych talentów Stimme 2000, gdzie została zauważona przez menedżera muzycznego powiązanego wówczas z wytwórnią BMG – Thomasa Steina. W 2001 roku wydała pierwszy singel pod własnym nazwiskiem (Bum), jednak nie zdołała zaistnieć z nim na listach przebojów. Kolejne trzy single – Komm zurück zu mir, Niemand sonst oraz Gefühle – znalazły spore grono zwolenników i uczyniły Yvonne znaną na niemieckim rynku muzycznym. Na rynku aktorskim znana była od roku 2002, gdy zaczęła występować z popularnej niemieckiej telenoweli Gute Zeiten, schlechte Zeiten.

W maju 2003 we współpracy ze znanym z Modern Talking Dieterem Bohlenem wydała singel Für dich, który sprzedał się w prawie półmilionowym nakładzie i pokrywając się platyną podbił listy przebojów we wszystkich krajach niemieckojęzycznych. Zapowiadał on nadejście albumu Meine Welt, który również był wielkim przebojem.

W 2004 roku Yvonne wydała kolejny singel z piosenką Bohlena – Du hast mein Herz gebrochen – i po raz kolejny zdobyła z nim niemałą popularność. Także album Farben meiner Welt (promowany przez jeszcze jeden singel – Du bleibst immer noch du) sprzedawał się znakomicie. Jesienią ukazała się jeszcze reedycja płyty wzbogacona o kilka piosenek, m.in. premierowy Sag mir – was meinst du? wydany także na singlu.

Na początku 2005 roku wydany został singel z balladą Glaub an mich, która stylistycznie do złudzenia przypominała nagrania Bohlena. Autorem był jednak Steve van Velvet, który napisał też kolejny singlowy kawałek – Eine Welt ohne dich. Oba promowały album Unterwegs, który ponownie zyskał dużą popularność. Wydano także DVD Unterwegs Live zawierające zapis kompletnego koncertu z berlińskiej Columbiahalle. W międzyczasie Yvonne grała główną rolę w kolejnej telenoweli – Sophie – panna młoda mimo woli i użyczyła głosu postaci Angie w niemieckiej wersji filmu animowanego Rybki z ferajny.
W połowie 2005 roku rozstała się ze swoją dotychczasową menedżerką, Veroniką Jarzombek. Zmieniło to nieco kolejne plany wydawnicze, zamiast solowego singla na początku 2006 roku nagrała duet z Erikiem Benetem Where Does The Love Go. Jesienią 2006 wydany został nowy album – Aura.

Ze względu na swoje podobieństwo do Romy Schneider została zaangażowana jako odtwórczyni jej roli w filmie wytwórni Warner Bros. Eine Frau wie Romy.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

  • 2004 Farben meiner Welt
  • 2005 Unterwegs Live

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]