Ząb mądrości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cztery zęby mądrości u człowieka
Ząb mądrości w żuchwie – RTG
Schemat ukazujący umiejscowienie zębów mądrości (zaznaczone na czerwono) w żuchwie u dorosłego człowieka. Po prawej schemat uzębienia mlecznego, w którym zęby mądrości nie występują.
Usunięty, dolny ząb mądrości.

Zęby mądrości (łac. dens serotinus, pot. „ósemki”) – zwyczajowe określenie zębów trzonowych, będących ostatnimi zębami w łukach zębowych szczęki i żuchwy z każdej strony[1].

Okres ich wyrzynania się jest bardzo różny – najczęściej przypada między 17. a 25. rokiem życia[1], czasem jednak może trwać nawet do 40[potrzebny przypis]. Wyrzynaniu się zębów mądrości zwykle towarzyszy ból. Ponadto ósemki nie zawsze wyrzynają się prawidłowo, a czasem nie pojawiają się wcale[1]. Zęby mądrości uważa się za narządy szczątkowe u człowieka[potrzebny przypis].

Są one najbardziej narażone na próchnicę – zarówno ze względu na trudny dostęp do nich szczoteczką do zębów, jak i zaleganie w ich okolicach pokarmu. Ponadto biorą mały udział w rozdrabnianiu pokarmu, za to mogą wystawać pod innym kątem niż linia pozostałych zębów. Z tych wszystkich powodów panował niegdyś wśród dentystów pogląd, iż zęby te należy zawsze usuwać, jako mało przydatne człowiekowi, a niosące z sobą dużo różnych problemów. Obecnie[kiedy?] odchodzi się od tego typu praktyk[2].

Postępowanie po zabiegu usunięcia zęba mądrości[edytuj | edytuj kod]

Zębodół zamyka się najczęściej w pierwszym tygodniu po zabiegu. Przez ten czas należy chłodzić operowane miejsce zewnętrznie – poprzez przyłożenie do policzka zimnego kompresu oraz wewnętrznie – poprzez ssanie kostek lodu[potrzebny przypis].

Bezwarunkowo należy wykluczyć spożywanie produktów zawierających kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyzujące)[potrzebny przypis] oraz napojów alkoholowych[1]. Zabronione jest również palenie tytoniu[1]. Należy unikać spożywania ciepłych potraw i napojów, a także innego ogrzewania miejsca po usunięciu zęba (np. ciepłymi kompresami czy w wyniku korzystania z sauny)[1]. Ze zrozumiałych względów trzeba też zrezygnować z konsumpcji twardych bądź wymagających żucia produktów żywnościowych. Zalecane jest spożywanie potraw półpłynnych (kasza manna, purée ziemniaczane, sosy itp.). Ze względu na możliwość zwiększenia ciśnienia w jamie ustnej i nadmiernego krwawienia należy się wstrzymać z wysiąkiwaniem nosa[potrzebny przypis].

Zastosowanie w autotransplantacji[edytuj | edytuj kod]

Gdy pacjent straci jakiś ząb, zawiązek trzeciego trzonowca może zostać użyty do autoprzeszczepu. Zawiązek powinien być w odpowiednim stadium rozwoju korzenia. W miejscu straconego zęba chirurg stomatolog robi tzw. lożę – przygotowuje zębodół. Przez jakiś czas po zabiegu ząb musi być unieruchomiony – połączony z innymi zębami za pomocą specjalnej szyny, co zwiększa szanse na przyjęcie się i utrzymanie przeszczepu. Po zdjęciu szyny można go oszlifować i założyć na niego koronę prot-etyczną, nadając mu odpowiedni kształt. Pacjent ma zatem swój własny ząb, autotransplantowany w inne miejsce[potrzebny przypis].

Ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Ósemki – co należy wiedzieć o zębach mądrości? [online], 3 listopada 2020 [dostęp 2023-12-13] [zarchiwizowane z adresu 2023-12-13] (pol.).
  2. Jay W. Friedman, The Prophylactic Extraction of Third Molars: A Public Health Hazard, „American Journal of Public Health”, 97 (9), 2007, s. 1554–1559, DOI10.2105/AJPH.2006.100271, ISSN 0090-0036, PMID17666691, PMCIDPMC1963310 [dostęp 2020-07-07].